آشنایی با مشهورترین دانشمندان صنعت کامپیوتر

رشته علوم کامپیوتر دارای مجموعه‌ای با ارزشی از دانشمندان خلاق و مبتکر در هر زمینه، نژاد و جنسیتی است که در این مقاله به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

به گزارش کالاسودا و به نقل از zdnet، در این مقاله اسامی تعدادی از دانشمندان معروف صنعت کامپیوتری را با سوابق مختلف به اشتراک می‌گذاریم که می‌توانند الهام بخش شما باشند.

علوم رایانه همیشه تحت سلطه مردان سفیدپوست نبوده ؛ بلکه این رشته دارای مجموعه‌ای از متفکران خلاق از هر نژاد، جنسیت و پیشینه‌ای است.

در این مقاله از دانشمندان زیر صرف نظر شده است. اگرچه این افراد به طور گسترده تأثیرگذار هستند؛ اما عمدتاً مردان سفیدپوست کارآفرین هستند و ما تلاش کردیم یک فهرست غنی‌تر تهیه کنیم که این اسامی کمتر به گوشتان خورده است.

  • ایلان ماسک
  • بیل گیتس
  • استیو وزنیاک
  • مارک زاکربرگ
  • پل آلن
  • تیم برنرز لی
  • جان مک آفی
  • کن تامپسون
  • کوین سیسروم
  • لری پیج

10 دانشمند مشهور در صنعت کامپیوتر

ری تاملینسون

برنامه نویس کامپیوتر ری تاملینسون به عنوان “مخترع” ایمیل شناخته می‌شود.

مارگارت همیلتون

مارگارت همیلتون عبارت “مهندس نرم افزار” را در سال 1963 ابداع کرد. بزرگ‌ترین دستاورد همیلتون رهبری تیمی بود که کامپیوتر هدایتگر مأموریت‌های ماه آپولو در اواخر دهه 60 و اوایل دهه 70 را برنامه ریزی کرد.

آلن تورینگ

آلن تورینگ، یکی از تاثیرگذارترین دانشمندان کامپیوتری، اولین کامپیوتر را در سال 1936 اختراع کرد.

گریس هاپر

وی یک دریاسالار نیروی دریایی و از پیشگامان برنامه نویسی کامپیوتر بود. هاپر زبان برنامه نویسی FLOW-MATIC را در سال 1953 اختراع کرد و پیشرو زبان برنامه نویسی COBOL بود.

باربارا لیسکوف

باربارا لیسکوف یک برنامه نویس کامپیوتری است که پیشگام تکنیک‌های مدرن در کدنویسی است. اصل جایگزینی لیسکوف که در برنامه نویسی کامپیوتری کاربردی استفاده می‌شود به نام او نامگذاری شده است.

جری لاوسون

جری لاوسون طراح بازی سیاه پوست و پیشگام صنعت بازی‌های ویدیویی بود. در سال 1976، لاوسون به طراحی Fairchild Channel F، اولین سیستم بازی ویدیویی مبتنی بر کارتریج کمک کرد. بعداً، او شرکت بازی‌های ویدیویی خود، Videosoft را تأسیس کرد.

کلارنس آلیس

کلارنس آلیس یک محقق علوم کامپیوتر بود که در دهه 70 و 80 در زیراکس PARC فعالیت داشت. او اولین آمریکایی آفریقایی تبار بود که دکترای علوم کامپیوتر گرفت.

گیدو ون راسوم

وی خالق اصلی زبان برنامه نویسی پایتون است.

کارل ساسنراث

کارل ساسنراث از پیشگامان کمتر شناخته شده رایانه‌های شخصی است. خط AMIGA او که در سال 1985 معرفی شد، البته اولین کامپیوتر شخصی نبود، اما اولین کامپیوتری بود که قادر به انجام چندین کار به طور همزمان بود.

کیمبرلی برایانت

مهندس کیمبرلی برایانت عمدتاً به خاطر تأسیس Black Girls Code، یک سازمان غیرانتفاعی با هدف افزایش نمایندگی زنان رنگین پوست در STEM شناخته شده است.

Black Girls Code قصد دارد تا سال 2040 به 1 میلیون دختر سیاهپوست کمک کند تا کدنویسی را یاد بگیرند.

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها