اخبار

آشنایی بیشتر با خدمات کلینیک مشاوره مدیریت پارسیا ایده با حضور”دکتر حمیدرضا بصیرت”

"تابو شکنی به سبک پارسیا ایده"|کالاسودا

کالاسودا - “تابو شکنی به سبک پارسیا ایده”

 "تابو شکنی به سبک پارسیا ایده"|کالاسوداگزارشگر: رویا پاک سرشت

سرعت رشد و تحول سازمان ها و تمایل برای یادگیری و تعالی در سطح بین المللی، خیره کننده است. سرعتی که این روزها با هیچ سازمان و مدیری شوخی ندارد و حتی اندکی بی توجهی و اهمال‌کاری، زمینه را برای جا ماندن از قطار بالندگی سازمانی، فراهم می‌کند.

در این باب، سخن موریس مترلینگ، نویسنده و شاعر بلژیکی نیز درخور معناست که می‌گوید: “آدمی ساخته‌ی افکار خویش است، فردا همان خواهد شد که امروز می‌اندیشیده است“؛ در واقع اندیشیدن به مشکلات امروز سازمان، پلی می‌باشد برای پیشرفت های آتی.

بر همین اساس تصمیم گرفتیم گفت و گویی تخصصی داشته باشیم با یکی از سرشناسان عرصه مشاوره مدیریت کسب و کار. فردی که سال ها در زمینه پیاده‌سازی راه‌کارهای مدیریت کسب و کار در شرکت‌های خصوصی، تلاش نموده است که مسیری روشن پیش روی مدیران، کارآفرینان و تولیدکنندگان بگذارد تا در کسب و کار خود، به طور اصولی پیش روند. از طرفی ایشان با بهره‌گیری از روشهای به روز برگزاری کمپ و آموزش های کاربردی ویژه مدیران، با راه اندازی کمپ ها و متد منحصر به فرد، طرحی نو، پیش روی مدیران سازمانی قرار داده است.

دکتر حمیدرضا بصیرت، موسس و مالک کلینیک مشاوره مدیریت «پارسیا ایده»، میهمان گفت‌و‌گوی این چهارشنبه ما هستند. گفت و گویی که قرار است آغازی باشد برای بررسی های تخصصی هفتگی گروه تحت سرپرستی ایشان. بنابراین اگر مدیر یا کارافرین هستید، اگر سوالات متعدد و بی جوابی در خصوص مدیریت و رهبری دارید و در نهایت اگر به حوزه های روانشناسی صنعتی و مدیریت علاقه مندید، این گفت و گو را از دست ندهید.

 آقای دکتر بصیرت ضمن سپاس از شما برای حضور در این گفتگو، مایلم صحبتمان را با توضیحاتی در خصوص اهداف شما در کلینیک مشاوره مدیریت پارسیا ایده شروع کنیم و هدف شما و ثمراتی که در پی آن هستید را با یکدیگر مرور کنیم.

کلینیک ما در حوزه مدیریت فرایندهای کسب و کار ( و پیاده سازی ) فعالیت می‌کند. اما ما نسبت به سایر تیم‌ها یک قدم، فراتر گذاشته ایم. تیم ما کار خود را  در خصوص پیاده سازی سیستم های مدیریت، در سازمان‌هایی با هر نوع زمینه فعالیت را از سال ها قبل، آغاز کرد.

اما با توجه به تازه بودن این رویکرد در فرایندهای مشاوره ای در آن دوره (دهه هشتاد شمسی)، یعنی چیزی حدودی ۱۰ سال پیش، مشکلات و موانعی نیز سر راهمان قرار داشت، چرا که هیچ نوع پیشینه ای در این خصوص موجود نبود.

حتی گاهی ما را با مشاور و مدیر اجرایی اشتباه می‌گرفتند و توقع داشتند در سازمان‌های آنان استخدام شویم. به هر ترتیب ما در طول زمان درک کردیم که کار ما کلینیکی است و حائز مختصاتی مشخص است.

بنابراین بنده این مجموعه را با هدف درمانگری سازمان‌ها، ایجاد کردم. در واقع هدف ما صرف بررسی و مشاوره تئوریک نیست، بلکه رویکرد ما در هر بخش (مارکتینگ، HR، ساختار سازمانی، BPM و غیره) به بخش پیاده سازی و جاری کردن رویکردها در سازمان، اشاره دارد.

ما می‌دانستیم که در کشور ما سمینارها و آموزش هایی انجام می‌شود. اما متاسفانه اغلب افراد بیشتر به دنبال سخنرانی و سمینارند تا اجرای میدانی و عملی مباحث سازمانی.

با این وجود، ما با صرف سال ها وقت و تجربه، دقیقا می‌دانستیم در چه مسیری پای خواهیم گذاشت  و خوشبختانه اکنون سازمان ها متوجه اهمیت پیاده سازی رویکردها شده اند.

با توجه به توضیحاتی که دادید، طی یک دهه فعالیت های رسمی خود به تعریفی اختصاصی از آموزش رسیده اید. لطفا در خصوص تعریفتان از آموزش، بیشتر توضیح دهید.  

اعتقاد شخصی بنده این است که آموزش در کشور ما به دلایلی دچار مشکلات است. در واقع تدریس صرف و ایجاد سمینارها، کلاس ها و دوره های مختلف مدیریتی، مسیر را به سمت اشباع، بدون خروجی برده است.

این برنامه ها، صرفا تئوریک و فاقد تجزیه تحلیل هستند. ما به این نتیجه رسیدیم که این شیوه، پاسخگوی نیازهای جامعه نخواهد بود. بر این اساس ما به دنبال راهکاری جدید گشتیم. با توجه به تجارب خارج از کشوری که در طی این سال ها داشتم، تصمیم گرفتم کمپ های فوق تخصصی و آموزش‌های حرفه‌ای مثل واکاوی را رواج دهم.

به عبارتی دیگر  سعی کردم روشی جدید را بومی کشورمان کنم. در واقع ترکیب تجربیات برون مرزی و داخلی را در حوزه روانشناسی یادگیری ترکیب کرده و مدلی جدید را ایجاد کردم؛ مدلی که البته جواب هم داده است.

با توجه به ایرانیزه کردن مدل های غربی، آیا می‌توانیم این فرایند را وجه متمایز کننده فعالیت های شما بدانیم؟

من چه در دوران کاری و  چه در دوران تحصیلی و تخصصی، بر رویکردCoaching  (مربیگری) متمرکز بودم. بخش هایی مثل مارکتینگ، مدیریت فروش، مدیریت اجرایی و حوزه های رهبری سازمان، به سمت مربیگری گرایش داشت. بنابراین مدل ذهنی ما به سمت آموزش به همین شیوه رفت. ما تمایل داریم به جای آموزش تئوریک به مدیران و ارائه نظریات، کمپ هایی برگزار کنیم که مدیران سازمان ها را به برنامه‌ریزهای اجرایی، تبدیل کند.

افرادی که خود طراحی و برنامه‌ریزی می‌کنند و خود نیز وظیفه پیاده سازی همین برنامه ها را بر دوش دارند. در واقع خودشان استراتژیست می‌شوند. رویکرد ما کوچینگ است و مربی (کوچ) هم تربیت می‌کنیم. برای مثال در بحث بازاریابی و فروش، خود فرد هم، باید فروش و روش‌های اجرایی را به طور کامل آموخته باشد. این بحث در خصوص مواردی مثل منابع انسانی نیز، صدق می‌کند. بنابراین استراتژی آموزشی ما بر همین کمپ های فوق پیشرفته، متمرکز است.

به عنوان یک مخاطب از یک سو ذهنم به سمت مبانی مدیریتی رفت و از سوی دیگر به یاد مبانی روانشناسی صنعتی/سازمانی افتادم. چگونه این دو محور در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند و تاثیر مشترک آن‌ها بر سازمان‌ها چیست ؟

من همیشه می‌گویم که روانشناسی و مدیریت، مثل دو کودک دوقلو هستند. مدیریت بدون رواشناسی بی‌معنا و بی‌کارکرد است چرا که ریشه‌های مدیریت در روانشناسی و فلسفه، نهفته است.

روانشناسی نیز به علت عمقی که دارد  و البته به سبب گستردگی شایان توجهش بر علوم مختلف از جمله مدیریت، نفوذ دارد. روانشناسی صنعتی سازمانی نیز از رشته های مهمی است که در بحث هایی مثل بالندگی سازمانی، تعالی سازمانی، منابع انسانی و … نقش دارد؛ گرچه مدیریت نیز در این حوزه ها مهم است.

بخشی از نقش مهم روانشناسی در حوزه استراتژی های سازمان، دیده می‌شود. بر همین اساس است که ما در متد تخصصی خود بر هر دو بحث مدیریت و روانشناسی تاکید داریم  و به شکل همزمان از از این محورها استفاده می‌کنیم.

روانشناسی صنعتی/سازمانی نقشی مهم، در پروژه های ما ایفا می‌کند. همانطور که رویکردهای اجرایی مدیریت در کنار این رشته، به چابک سازی و ارتقای سازمان‌ها کمک می‌کند.

"تابو شکنی به سبک پارسیا ایده"|کالاسوداشاید بسیاری از مدیران که در کسب و کار خود شکست می‌خورند، از مشکلات خود مطلع نیستند و در‌نتیجه نمی‌دانند که چه زمانی باید از خدمات مشاوران کمک بگیرند. بر همین اساس چرا مدیران دیر به فکر استفاده از خدمات مشاوره می‌افتند؟ به عبارت دیگر می‌خواهم این پرسش مکمل را نیز اضافه کنم که بهترین برهه زمانی برای مراجعه به مشاوران سازمانی چه هنگامی است؟

ریشه این موضوع به مشکلات فرهنگی باز می‌گردد. ساده تر بگویم ما ایرانیان، یک عقبه و مدل ذهنی داریم که متصوریم همه مدیریم. گرچه در حوزه‌های روانشناسی و پزشکی نیز جریان کمابیش به همین ترتیب است.

در بنگاه های اقتصادی و شرکت‌های صنعتی، دقیقا هنگامی به سراغ  مشاوره‌های ما می‌آیند که اوضاع کاملا اورژانسی است. گرچه در بسیاری از موارد حتی نسبت به شیوه فعالیت ما نیز اطلاعاتی ندارند و حتی می‌پرسند: “مگر در ایران هم چنین فعالیت هایی وجود دارد !؟”

دلیلی دیگر برای عدم اقبال به فعالیت های تخصصی ما، عملکرد ضعیف مشاوران طی سال های اخیر است. تئوریک و ناکارمد بودن راهکارها و عدم شناخت حقیقی از حوزه های مدیریتی، فضا را به سمت موضعی ضعیف، سوق داده بود. اما به مرور زمان و با فشاری که به سازمان ها وارد می‌شد، مدیران متوجه شدند باید کمک های تخصصی و مناسب‌تری دریافت کنند.

در اغلب موارد، ما زمانی به شرکت های مختلف مشاوره می‌دهیم که مشکلات حاد هستند. اما توصیه همیشگی ما به سازمان ها این است که: “مشاوره برای کسب و کار، زمان خاصی ندارد”. در واقع: “مشاور، چشم، گوش، زبان و فکر دومی برای مدیران است”.

به قول بزرگی: «ما به مشاوران پول نمی‌دهیم که برای ما کار کنند بلکه به آن ها حقوق می‌دهیم تا برای ما فکر کنند و ایده بپرورند».

حتی شاید جالب باشد بدانید، ما اسم تیم خود را با همین رویکرد برگزیدیم، “پارسیا ایده ” یا همان ایده های پارسیان. مشاور ایده می‌دهد و به رصد سیستم می‌پردازد. این همان کاری است که شاید مدیران اجرایی، وقت انجامش را ندارند.

موضوع دیگر این است که معنای مشاوره گرفتن برای مدیران، به مفهوم عدم دانش مندی نیست؛ گاهی مدیران، فرصت کافی ندارند. مضاف بر این که اغلب سازمان های بزرگ و معتبر، تعدادی مشاور بیرون از سازمان نیز دارند.

گرچه این موضوع به تازگی در ایران رایج شده اما “پیشگیری بهتر از درمان است”.

ما بیشتر در خصوص تجارب گذشته سخن گفتیم اما سوال بعدی در خصوص برنامه های جدید و آتی شما است. در واقع مایلم بپرسم  چه افق هایی در خصوص آینده فعالیت هایتان، در نظر  دارید؟

یکی از برنامه هایی که ما بر آن تمرکز داشته ایم: «آنالیز یا چکاپ سازمانی» است. موضوعی که در ایران آنچنان که باید و شاید مورد توجه واقع نمی‌شد. این روش ترکیبی از روانشناسی سازمانی و مدیریت است. به عبارت دیگر این روش، به نوعی زیر مجموعه “پزشکی سازمانی” است.

این موضوع جزو خدمات طلایی است که ما به سازمان ها ارائه می‌دهیم. ما از ۵ سال پیش، آینده نگری داشتیم که وقتی روش های آنالیز در سازمان ها جایگاه خود را پیدا کند، مباحث مدیریت دانش در سازمان نیز حائز اهمیت می‌شود.

ما در خصوص این موضوع بسیار فکر کردیم. به ویژه در این مورد که زمانی که مشاور از سازمان خارج می‌شود، یا مجموعه از استخدام مشاور ناتوان است، چگونه باید خود را بازیابی کند.

بر همین اساس تصمیم گرفتیم کمپ های رهبری سازمان را در سال جدید آغاز کنیم. کمپ هایی که  به طور اخص به مدیران ارشد و اجرایی محدود می‌شود.

اولین دوره آموزش این افراد در کمپ، طی پاییز سال جاری برگزار خواهد شد. کمپ شامل تکنیک‌هایی است که مدیران را از دام های مدیریتی نجات خواهد داد، این جدیدترین خدمت ما در حوزه آموزش است.

به عنوان سوال پایانی لطفا کمی تخصصی تر در خصوص کمپ و اهمیت اجرای چنین راهکارهایی توضیح دهید.

همانطور که اشاره کردم رویکرد کمپ، رهبری سازمان است و جامعه هدف ما نیز، مدیران ارشد و رهبران سازمان هستند. ما قصد نداریم به این افراد مدیریت را آموزش دهیم یا به آنان بگوییم شما مدیر هستید یا خیر، بلکه قصد داریم مدیران را به سمت رهبری سازمان سوق دهیم.

چرا که معتقدیم دوره مدیریت به شکل سنتی به سر آمده است. کشور ما برای همراه شدن با تحولات علمی دنیا، اندکی زمان لازم دارد. اما نمی‌توانیم منکر این موضوع شویم که رهبری سازمانی، به موضوعی الزامی در سیستم‌های سازمان تبدیل شده است.

این موضوع به طور اخص برای«مدیران مالک» حائز اهمیت است. بسیاری از مشکلات سازمان ها از همین مدیران مالک ناشی می‌شود.

ما در کمپ خود بر رهبری سازمانی تاکید داریم و تلاش داریم مدیران را از لحاظ علمی و تجارب عملی به سمت و سویی درست هدایت کنیم.

ما در مجموعه خود دکتر کتایون سپهری را نیز داریم که از اعضای هیئت علمی ما هستند و یک مربی (Coach) حرفه ای در حوزه کسب و کار و کارآفرینی هستند و ما با کمک تیم خود نشان می‌دهیم با روش های بومی شده بین المللی، قادر به شکستن تابوهای قدیمی هستیم.

هدف نهایی ما نیز ایجاد سیستم شبکه‌ای است. در واقع ما انتظار داریم مدیران نیز با کمک آموخته‌های خود بتوانند سیستم جانشین پروری را اجرا کنند یعنی اول مدیر تربیت کنند و سپس رهبران سازمان را.

کلینیک مشاوره مدیریت پارسیا ایده

www.parsiaideh.com

http://Telegram.me/parsiaideh   کانال رسمی پارسیا ایده

http://Telegram.me/parsiamanagementcamp   کانال رسمی کمپ مدیریت

https://www.instagram.com/parsiaideh_mgmt_clinic

88310367 -021

مطالب مرتبط

برو بالا