آغاز صدور نسخه الکترونیکی از آذر

0
0

از ابتدای آذر ۹۸ داروخانه های سراسر کشور آماده پذیرش نسخه های الکترونیک می شوند.

به گزارش خبرنگار کالا سودا، نسخه های الکترونیکی به زودی جای نسخه های کاغذی را خواهند گرفت و داروخانه های سراسر کشور آمادگی پذیرش این نسخه ها را خواهند داشت.

طبق اعلام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نسخه‌نویسی الکترونیکی و جمع‌کردن دفترچه‌های کاغذی تنها راه جمع کردن بازار غیررسمی فروش دارو در بازارهایی همچون ناصر خسرو محسوب می شوند.

براساس آنچه که سعید نمکی گفته، تا پایان آبان ماه امسال، تمام داروخانه‌ها زیرساخت نسخه نویسی الکترونیک را ایجاد خواهند کرد.

نسخه های الکترونیکی بخشی از پروژه پرونده الکترونیک سلامت هستند که در همین رابطه نیز وزیر بهداشت اعلام کرده  که یکی از مهمترین راه‌های مقابله با قاچاق دارو اصرار بر توسعه زیرساخت‌های الکترونیکی و حذف دفترچه‌های کاغذی و…است که با قوت انجام می‌شود.

نسخه الکترونیک چیست؟

نسخه الکترونیک همان صدور نسخه بیماران به صورت الکترونیکی است که برنامه پایلوت در استان کرمان انجام شده و از اواسط اسفند ماه سال گذشته این برنامه در یک شهرستان از هر استان پیاده‌سازی شده و در نظر است به تدریج در کل کشور اجرا شود. با شروع و ادامه این طرح یک بانک اطلاعاتی به وجود می‌آید که می‌توان علاوه بر رعایت کلیه قوانین و جلوگیری از تخلفات، شاهد بهبود وضعیت درمانی و دارویی بیمار، اطلاع رسانی به بیمه شده و پزشک معالج و شفافیت مالی در انجام تمام خدمات به صورت آنلاین باشیم.

یکی از نکات مربوط به نسخه نویسی الکترونیک هم این است که وزارت بهداشت برای تکمیل قوانین نسخه نویسی الکترونیک در بحث پزشک خانواده، در حال شناسایی و انتساب جمعیت به پزشک خانواده است تا هر پزشک فقط برای بیماران تحت پوشش خود اقدام به نسخه نویسی کند و در همین زمینه برخی فعالیت‌های نرم افزاری در حال انجام است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از