آمازون استارتاپ خودران Zoox را می‌خرد

آمازون استارتاپ خودران Zoox را می‌خرد

کمپانی آمازون با هدف پرش بزرگ به دنیای فناوری خودران استارتاپ Zoox را می‌خرد.

به گزارش کالاسودا و به نقل از فوربس، زوکس توسعه دهنده معروف در بخش روبوتاکسی و تاکسی‌های خودران است.

وال استریت به نقل از منابع آگاه نوشت ارزش تخمینی زوکس حدود 3.2 میلیارد دلار است.

به نوشته فوربس هنوز قرارداد نهایی نشده و زمان آن نیز معلوم نیست.

رسانه فوربس افزود برخی از سهامداران تلاش کرده‌اند تا این اتفاق نیفتاده و کمپانی زوکس به صورت مستقل بماند.

مسوولان زوکس در کالیفرنیا و هم مدیران آمازون از پاسخگویی در این باره خودداری کردند.

«اسد حسین» تحلیلگر در Pitchbook معتقد است قیمت این کمپانی حدود 1.1 میلیارد دلار است که تقریبا 65 درصد کمتر از رقم مطرح شده است.

زوکس توسط هنرمند استرالیایی، تیم کنتلی-کلی و «جسی لوینسون» دانشمند علوم کامپیوتر از دانشگاه استنفورد در سال 2014 تاسیس شده تا بتواند خودروهای خودران مجهز به انرژی الکتریکی را برای حمل و نقل تاکسی در محیط‌های شهری توسعه دهد.

در سال 2018 بلافاصله پس از جذب 500 میلیون دلار سرمایه، کنتلی اخراج شده و بعدا در اوایل 2019 «آیچا ایوانز» مدیر سابق اینتل به عنوان مدیر اجرایی کمپانی منصوب شد.

کمپانی زوکس از زمان تاسیس بیش از 1 میلیارد دلار سرمایه جذب کرده اما برای توسعه خودروهای خودران نیاز به سرمایه‌گذاری زیادی است و ناتوانی احتمالی در تامین بودجه باعث شده است تا تصمیم به فروش این کمپانی گرفته شود.

اگر آمازون زوکس را بخرد، توانایی‌های لجستیکی آمازون گسترش خواهد یافت و در توانش خواهد بود تا سرمایه‌گذاری عظیمی در خصوص فناوری خودران روی زوکس انجام دهد.

گفتنی است آمازون بیش از 400 میلیون دلار روی کمپانی سازنده خودروهای الکتریکی، Rivian انجام داده و سفارش 100 هزار خودرو را به این استارتاپ داده است اما خرید زوکس باعث می‌شود تا توانایی خود در حوزه خودران را بالا ببرد.

آمازون همچنین سرمایه‌گذاری 530 میلیون دلاری را در Aurora Innovation انجام داده که ستارگان دنیای خودران از گوگل، تسلا و اوبر در آنجا  جمع شده‌اند.

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها