آمازون رقیب علی بابا در سنگاپور شد

آمازون رقیب علی بابا در سنگاپور شد|کالاسوداکالاسودا – اولین شعبه خدماتی آمازون در سنگاپور آغاز به کار کرده و میتواند تبدیل به رقیبی جدی برای برند خرده فروشی علی بابا شود. این شعبه نهمین شعبه بین المللی این برند در دنیا و  اولین شعبه متخص هدف قرار دادن بازارهای جنوبشرقی اسیاست. اکنون امازون پرایم با در اختیار گذاشتن انواع مختلفی از ایتم های خرید شامل ده ها هزار نوشیدنی، خوراکی، وسایل الکترونیکی، اسباب بازی و محصولات کودکان، و… پذیرای سفارشات مشتریان این منطقه است. اپلیکیشن مرتبط با ان برای دانلود در سنگاپور در پلتفرم های پلی استور گوگل و اپ استور اپل نیز عرضه شده است. سرویس پرایم امازون اکنون در بیش از 50 شهر در 9 کشور مختلف دنیا شامل برلین، لندن، مادرید، رم و توکیو وجود دارد.

سنگاپور، مقصدی استراتژیک

تجارت الکترونیک در بازارهای آسیای شرقی سال گذشته 15 میلیارد دلار بوده و تعداد مصرف کنندگان دیجیتال نیز سال جاری 50 درصد افزایش یافته است. همچنین میزان خرده فروشی های آنلاین در سنگاپور تنها 6.5 % در مقایسه با چین 25% و آمریکا 16% است. همین این موارد دلایلی است که آمازون، سنگاپور را به عنوان مقصدی استراتژیک برای بازارهای اسیای شرقی انتخاب کرده است. انباری که آمازون در سنگاپور برای خود تدارک دیده است، صد هزار متر مربع اندازه دارد. ورود آمازون به جنوبشرقی اسیا اتفاقی بود که پیش از این از اوایل سال گذشته نیز پیش بینی میشد. تحلیلگران در این خصوص میگویند  توانایی نسبی سنگاپور و غربی بودن ان و همچنین وجود زیرساختهای مطلوب، این کشور را نامزد اصلی گسترش شعبه امازون کرده است.

استراتژی امازون، تهدیدی برای رقیب دیرینه

این ورود امازون به بازاری منطقه اسیای شرقی می تواند تهدیدی جدی برای رقیب چینی دیرینه آمازون یعنی علی بابا محسوب شود. در حال حاضر علی بابا در مناطقی از اسیا مانند اندونزی، مالزی، فیلیپین، سنگاپور، تایلند، ویتنام  دارای شعبه و خدمت رسانی است و 23 میلیون خریدار فعال روی این پلتفرم آنلاین دارد. باید دید علی بابا در مقابل این تهدید چه استراتژی هایی را پیاده خواهد کرد. تحلیلگران اعتقاد دارند که امازون دارای نقاط قوت خاص خود است و میتواند بخشی از بازارهای علی بابا را از آن خود کند. یکی از این نقاط قوت، مزیتهای محصول آمریکایی و نام برند و … است. همچنین برنامه های وفاداری که امازون برای مشتریان خود در دنیا فراهم میکند بی رقیب است. همچنین بومی سازی یکی از استراتژی هایی است که یک شرکتهای بزرگ بین المللی در بدو ورود خود به یک کشور ان را پیاده میکنند تا در بازارهای محلی و متنوع، پذیرش موفقی از جانب مخاطبان و مشتریان داشته باشند و بتوانند رقبا را تحقیقات بازار درست و تحلیل های موشکافانه کنار بگذارند.

تفاوت مدلهای کسب وکاری امازون و علی بابا

جنوبشرقی آسیا یکی از بازارهای لوکس برای ورود به تجارت الکترونیک است و میلیونها کاربر فعال انلاین در ان وجود دارد که پتانسیل تبدیل شدن به مشتری را دارند. ورود امازون با وجود رقیبی مانند علی بابا در ان منطقه میتواند رقابتی جدی را میان ان دو با توجه به بیزینس مدل متفاوت انها رقم بزند. آمازون تحت یک مدل کسب و کار با بسیاری از اجزای متحرک عمل می کند.  اولین و مهمترین کاری که این شرکت انجام می دهد این است که کالا را به طور مستقیم می فروشد. درصدی از محصولات به خریداران از طریق ویترین آنلاین آمازون با سود کمی پیشنهاد می شود و موجودی در شبکه بزرگی از انبارهای این شرکت نگه داری می شود. اکثر مصرف کنندگانی که از سایت این شرکت دیدن می کنند تصور می کنند محصولاتش ارزان و برای خرید و حمل و نقل قابل دسترس هستند. علاوه بر فروش مستقیم، آمازون پلتفرمی برای دیگر خرده فروشان ارائه می کند تا محصولات را به خریداران بفروشند. از طرف دیگر همانگونه که آمازون برای مصرف کنندگان آمریکایی به عنوان غول تجارت الکترونیک شناخته می شود، بازار تجارت الکترونیک چین نیز تحت سلطه علی بابا است. هر چند این شرکت از طریق ترکیب منحصر به فردی از مدل های کسب و کار عمل می کند اما کسب و کار اصلی علی بابا شبیه به سایت eBay است. علی بابا به عنوان واسطه بین خریداران و فروشندگان آنلاین عمل می کند و باعث تسهیل فروش کالا بین دو طرف از طریق شبکه گسترده وب سایت اش می شود. بر خلاف امازون، کانالهای خرده فروشی علی بابا به تعدادی شرکت زیرمجموعه تبدیل میشود.

ارتباط با نویسنده:

Hoda.rezaeii@gmail.com

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها