آموزش جستجو و نظارت بر سهام در گوگل شیتس

یکی از ویژگی‌های کمتر شناخته شده در گوگل شیتس، Google Finance است که به شما این امکان را می‌دهد بر داده‌های جاری یا تاریخی اوراق بهادار مالی در بازار سهام را نظارت داشته باشید.

Google Finance چیست؟

به گزارش کالاسودا و به نقل از howtogeek، گوگل فایننس می‌تواند اطلاعات بازار فعلی را نمایش ‌دهد و اخبار تجاری را جمع‌آوری کند.

بنابراین اگر نماد و اسم یک شرکت خاص را در آن جستجو کنید، بلافاصله قیمت سهام فعلی و داده‌های تاریخی مربوط به آن را خواهید دید. می‌توانید روی یکی از این سهام کلیک کنید تا به صفحه Google Finance یک شرکت بروید و اطلاعات مالی، اخبار مرتبط شرکت را مشاده نمایید.

تابع Google Finance

تابعی که داده‌های سهام را جمع آوری می‌کند “GOOGLEFINANCE” نامیده می‌شود که از پنج آرگومان استفاده می‌کند که چهار تای آن اختیاری است.

اولین آرگومان نماد تیکر است. این‌ها کدهایی هستند که شرکت‌ها هنگام قرار گرفتن در بورس دارند، برای دریافت کدهای تیک سهام مورد نظر خود، آن‌ها را در Google Finance یا ابزار مدیریت پورتفولیو انتخابی خود جستجو کنید.

آرگومان دوم مشخصه‌ای است که می‌خواهید نمایش دهید. به‌طور پیش‌فرض، اگر آن را خالی بگذارید، روی «قیمت» تنظیم می‌شود.

  • price: قیمت سهام خاص در زمان واقعی.
  • volume: حجم معاملات فعلی.
  • high: قیمت بالای روز فعلی یا انتخابی.
  • low: قیمت پایین روز فعلی یا انتخابی.
  • volumeavg: میانگین حجم معاملات روزانه.
  • pe: نسبت قیمت به درآمد.
  • eps: سود هر سهم.

آرگومان سوم تاریخ شروع است که فقط در صورت استفاده از داده‌های تاریخی اعمال می‌شود. می‌توانید «TODAY()» را تایپ کنید یا آن را برای نمایش داده‌های جاری خالی بگذارید.

آرگومان چهارم تاریخ پایان یا تعداد روزهای از تاریخ آعاز را مشخص می‌کند. اگر خالی بماند، تابع داده‌ها را از یک روز نشان می‌دهد.

آخرین آرگومان بازه است که به شما امکان می‌دهد محدوده داده‌ها را مشخص کنید. می‌توانید آن را روی «DAILY» یا «Weekly» تنظیم کنید.

ردیابی سهام با یک مثال

در این مثال، فرض کنید قصد دارید قیمت فعلی سهام فیس بوک را جستجو کنید.

فیس بوک با کد تیک FB در NASDAQ فهرست شده است.

در این مورد، شما اولین آرگومان را به عنوان “NASDAQ:FB” و “price” به عنوان ویژگی تایپ می‌کنید.

بنابراین فرمول برای این مثال به صورت زیر خواهد بود:

= GOOGLEFINANCE (“NASDAQ:FB”، “price”)

اگر می‌خواهید فهرستی از ویژگی‌های خاص را دنبال کنید، می‌توانید آنها را در سلول‌های جداگانه مانند تصویر بالا تایپ کنید. سپس، می‌توانید آرگومان دوم را به سلولی با نام ویژگی مربوط لینک دهید. برای سلول قیمت برای NYSE:IBM در مثال زیر، فرمول =GOOGLEFINANCE (C$2,$B5) خواهد بود.

فرض کنید می‌خواهید از Google Sheets برای پیگیری ارزش دارایی‌های مالی خود، مانند سهام، حساب‌های پس‌انداز، سپرده‌های مدت‌دار و غیره استفاده کنید. با استفاده از Finance، قیمت سهام شما در زمان واقعی به روز می‌شود.

یکی دیگر از عملکردهای عالی Google Sheets این است که می‌تواند ارزها را در زمان واقعی تبدیل کند. می‌توانید این کار را با تایپ علامت سهام “CURRENCY:” و به دنبال آن کد دو ارزی که می‌خواهید تبدیل کنید، مانند “USDGBP” یا “EURJPY” انجام دهید.

 

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها