آموزش کار با افزونه گوتنبرگ در ورد پرس

0
189
آموزش کار با افزونه گوتنبرگ در ورد پرس

افزونه گوتنبرگ Gutenberg یک قدم محکم در راستا آینده‌ی روشن و جدید وردپرس است؛ شاید در نگاه اول گوتنبرگ را تنها یک ویرایشگر جدید وردپرس بدانید؛ اما این افزونه تحولات زیادی را به همراه دارد. گوتنبرگ امکانات بی‌پایانی را در اختیار ما قرار می‌دهد و یک گام ضروری برای نگه‌داشتن ورد پرس (WordPress) در سال‌های آتی است. در این مقاله شمارا با آموزش کار با افزونه گوتنبرگ در وردپرس، آشنا می‌کنیم.

معرفی افزونه گوتنبرگ

قبل از اینکه مراحل نصب و نحوه کار با افزونه گوتنبرگ را شرح دهیم؛ بهتر است به‌صورت خلاصه با این افزونه و قسمت‌های مختلف آن آشنا شوید.

گوتنبرگ یک ویرایشگر جدید و پیشرفته وردپرس 5 است که جایگزین ویرایشگر کلاسیک آن شده و امکانات بیشتری را در فضای زیباتر در اختیار وب سایت‌ها قرار می‌دهد. شما قادر هستید این ویرایشگر رایگان را از مخزن وردپرس دانلود کرده و به راحتی نصب و استفاده کنید که در ادامه به آن می‌پردازیم.

درصورتی‌که از ویرایشگر کلاسیک وردپرس برای تولید محتوا و اداره وب سایتتان استفاده می‌کنید؛ مطمئناً با محدودیت‌های آن آشنا هستید. در واقع شما برای استفاده از برخی امکانات در محیط ویرایشگر کلاسیک ورد پرس به نصب برخی افزونه‌ها نیازمندید. با روی کار آمدن گوتنبرگ دیگر نیازی به نصب این افزونه‌ها ندارید؛ و تمامی امکانات را در اختیار خواهید داشت.

به‌طور مثال افزونه‌های صفحه ساز زیادی در ورد پرس وجود دارند که از طریق برنامه‌های شخص ثالث فعالیت می‌کنند؛ اما گوتنبرگ توانسته بیشتر این قابلیت‌های را به‌صورت پایه و در قالب ورد پرس در اختیار کاربران قرار دهد؛ بنابراین نیازی به نصب افزونه‌های دیگر وجود ندارد.

معرفی افزونه گوتنبرگ

البته تغییر و ارائه این ویرایشگر جدید نیازمند آموزش و تجربه است؛ بنابراین باید علاوه بر آشنایی با مفاهیم اولیه گوتنبرگ، روش نصب و نحوه کار با آن را نیز بیاموزید.

نصب و نحوه کار با افزونه گوتنبرگ

نصب افزونه گوتنبرگ

به‌منظور نصب این افزونه کافی است به مخزن ورد پرس بروید و عبارت Gutenberg را جست‌وجو کنید؛ به این منظور کافی است به بخش “افزونه‌ها” بروید و عبارت گوتنبرگ را جست‌وجو کرده و درنهایت آن را نصب کنید.

بعدازاینکه این افزونه را نصب کردید؛ در قسمت “نوشته‌ها” بر روی گزینه ” همه نوشته‌ها” بزنید. حال در قسمت منو کشویی “افزودن نوشته” گزینه Gutenberg قرار داده‌شده است که می‌توانید آن را انتخاب نماید. در واقع بعد از نصب گوتنبرگ، وقتی به قسمت “افزودن نوشته‌ها” مراجعه می‌کنید دو گزینه پیش رو دارد؛ ویراستار کلاسیک و قدیمی وردپرس و افزونه گوتنبرگ.

نصب و نحوه کار با افزونه گوتنبرگ

نحوه کار با افزونه گوتنبرگ

وقتی برای اولین بار ویرایشگر WordPress را باز می‌کنید، احتمالاً به دنبال رابط کاربری قدیمی هستید که همه ما به آن عادت کرده‌ایم. اما، آن ویرایشگر قدیمی از بین رفته است. اکنون ما یک محیط نوشتاری بسیار تمیز و جمع‌وجور داریم؛ با تایپوگرافی عالی و فضای زیادی برای مطالب که شما می‌توانید به آسانی با آن کار کنید. سادگی فضای گوتنبرگ اولین چیزی است که نظر هر کس را جلب می‌کند. شما می‌توانید بنا به نیازتان به هریک از گزینه‌ها دسترسی داشته و با کلیک بر روی آن‌ها از امکاناتشان استفاده کنید.

از طریق سه نقطه‌ای که در قسمت بالا و سمت چپ قرار داده‌شده است؛ می‌توانید از دو حالت ویرایشگر دیداری و کد نویسی استفاده کنید؛ که ما وارد حالت دیداری می‌شویم.

نحوه کار با افزونه گوتنبرگ

در گوتنبرگ همه‌چیز در بلاک‌ها خلاصه می‌شود. ویرایشگر جدید وردپرس بلاک‌های را به شما معرفی می‌کند؛ بلاک‌ها درواقع برای تشریح بخش‌های موجود در محتوا استفاده می‌شوند. بلاک‌هایی مانند بلاک پاراگراف، بلاک نقل‌قول و تیترها، بلاک تصاویر و ویدئوها، بلاک ستون، بلاک ابزارک ها،… در گوتنبرگ قرار داده‌شده است. هرزمانی که به هرکدام از این بلاک‌ها نیاز دارید؛ کافی است روی آیکون مثبت + در سمت راست و بالا صفحه کلیک کرده و بلاک موردنظر خود را پیدا کنید. درنهایت با کلیک بر روی هر بلاک می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید.

بنابراین برای نوشتن مطالب خود باید به ترتیب، بلاک‌ها را ایجاد کنید. به‌طور مثال اول بلاک عنوان، بلاک تیتر یک، پاراگراف اول، تصویر، تیتر دوم، پاراگراف دوم و …. همه این توالی‌ها به شما بستگی دارند.

کافی است روی آیکون مثبت + در سمت راست و بالا صفحه کلیک کرده و بلاک موردنظر خود را پیدا کنید

بلاک عنوان

به‌طور مثال اگر قصد دارید عنوانی را اضافه کنید کافی است بلاک عنوان را انتخاب نمایید و بر روی آن کلیک کنید و درنهایت عنوان را به آن اضافه نمایید. بعد از باز کردن بلاک عنوان از طریق آیکون + در بالا سمت راست؛ در سمت چپ ویژگی‌های قرار داده می‌شود؛ که شما می‌توانید عنوان را با آن‌ها سفارشی‌سازی کنید. به‌طور مثال بعد از واردکردن عنوان در بلاک عنوان؛ در سمت چپ می‌توانید علاوه بر سفارشی‌سازی ظاهری، از قابلیت‌های مانند برچسب، دسته‌بندی و … استفاده کنید.

بلاک عنوان

بلاک تصویر

در هنگام استفاده از بلاک تصویر؛ بعدازاینکه روی آیکون + روی صفحه و زیر عنوان کلیک کردید؛ صفحه‌ای برای بارگذاری تصویر باز می‌شود که می‌توانید عکس را انتخاب کنید. بعدازآن در سمت چپ قابلیت تنظیم سایز تصویر، متن جایگزین و … نیز قرار داده‌شده است.

بلاک تصویر

در این صورت بعد از هر بار که یک بلاک اضافه می‌کنید در زیر آن آیکون + ظاهر می‌شود و می‌توانید از طریق آن بلاک بعدی را اضافه نماید. علاوه بر این در کنار کادر هر بلاک یک فلش وجود دارد که جایگاه آن را یک پله بالاتر یا پایین‌تر می‌آورد. به‌طور مثال از این فلش‌ها می‌توانید برای جابه‌جایی محل قرارگیری متن و عکس استفاده کنید.

در زیر آن آیکون + ظاهر می‌شود و می‌توانید از طریق آن بلاک بعدی را اضافه نماید

بلاک جدول

یکی دیگر از بلاک‌های کاربردی در این ویرایشگر، بلاک جدول است که شما می‌توانید سطر و ستون آن را تعیین کرده و یک جدول زیبا داشته باشید و آن را با اطلاعات خود پرکنید.

بلاک جدول

بلاک ستون

علاوه بر این درصورتی‌که تمایل دارید در کنار محتوا خود یک ستون داشته باشید و می‌توانید از بلاک ستون‌ها یا beta استفاده کنید. بلاک‌های مانند pagebreaker صفحه را به دو قسمت تقسیم می‌کند.

بلاک ستون

این قابلیت‌های کاربردی و جذاب در گوتنبرگ بسیار زیاد هستند؛ درصورتی‌که بخواهیم به همه‌ی این موارد بپردازیم از حوصله  این متن خارج است. کافی است این افزونه را نصب‌کرده و به‌صورت تجربی با تک‌تک بخش‌های آن آشنا شده و کار کنید.

قابلیت‌های کاربردی و جذاب در گوتنبرگ بسیار زیاد هستند