آیا ما موفق به کنترل هوش مصنوعی خواهیم شد؟

0
634

چرا ما قادر به کنترل کردن قدرتمندترین تکنولوژی شناخته‌شده‌ی امروزی نیستیم؟

به گزارش کالاسودا و نقل از Venturebeat، مدیر اجرایی  Alphabet، ساندار پیچای گفته است که هوش مصنوعی از چیز‌هایی مثل آتش و الکتریسیته هم اهمیت بیشتری دارد.

یوال نوح حراری، نویسنده و تاریخ‌دان مشهور هم گفت اگر کسی یا چیزی اطلاعات کافی در مورد شما، قدرت پردازش بالا و دانش بیولوژیکی داشته باشد، قادر خواهد بود بدن، مغز و زندگی شما را هک کند. چنین شخص یا اشیایی شما را از خودتان بهتر خواهد شناخت.

موسسه‌ی Brookings هم در گزارشی که عرضه کرده است، پیش‌بینی می‌کند که هر کشوری یا ناحیه‌ای که تا سال 2030 درزمینه‌ی هوش مصنوعی از بقیه پیشی بگیرد، قادر به کنترل دنیا تا سال 2100 خواهد بود.

شکی وجود ندارد که هوش مصنوعی علمی است که قادر به تغییر دنیا خواهد بود، چه این تغییر خوب باشد یا بد.

به‌طور مثال شیوع ویروس کرونا، از مدت‌ها قبل از اینکه این بیماری حتی توسط سازمان بهداشت جهانی اعلام شود، توسط یک هوش مصنوعی کانادایی با نام BluDot پیش‌بینی شده بود.

پیش‌بینی می‌شود هوش مصنوعی در آینده کنترل اخبار را به عهده خواهد گرفت، از انسان‌ها به‌عنوان ابزار استفاده می‌کند و تمام شغل‌هایمان را بگیرد.

یکی از مشکلاتی که در کنترل این تکنولوژی وجود دارد این است که دولت‌های مختلف، اهداف مختلفی هم دارند و یکپارچه عمل نمی‌کنند.

به‌طور مثال دولت آمریکا سعی می‌کند کاملاً از آن دست بکشد و اداره‌ی همه‌چیز را به شرکت‌های توسعه‌ی دهنده‌ی این تکنولوژی بسپارد.

این در حالی است که اتحادیه‌ی اروپا در حال تلاش برای تصویب قوانینی برای کنترل هوش مصنوعی در زمینه‌هایی مثل پزشکی و حمل نقل است.

از سوی دیگر، نیروی محرکه‌ی این تکنولوژی، شرکت‌های غول‌پیکر تکنولوژی مثل Google، Microsfot، Amazon، Facebook، IBM، Apple، Baidu، Alibaba و Tencent هستند.

موردی که باید درک شود این است که این 9 شرکت پیشرو نه‌تنها آینده‌ی هوش مصنوعی را کنترل می‌کنند، بلکه سرنوشت بشریت هم به‌صورت غیرمستقیم در دستان آن‌هاست.

بدون حضور داشتن یک ناظر کلی، این شرکت‌ها هرکدام راه متفاوتی را درزمینه‌ی هوش مصنوعی پیش خواهند گرفت و اتحادی بین آن‌ها نخواهد بود.

از سوی دیگر سؤالی که پیش می‌آید این است که آیا انقلاب عظیم هوش مصنوعی اصلاً قابلیت کنترل شدن را خواهد داشت یا نه.

یکی از پروفسور‌های دانشگاه‌ هاروارد در یک سخنرانی، مطلبی را بیان کرد. به گفته‌ی او، بدون قانون، همه‌ی ما سعی می‌کنیم تا سر خود را در برف فروکرده و از جان خود محافظت کنیم، درحالی‌که کودکانمان سر میز شام بر سر نحوه‌ی کدگذاری و امنیت اطلاعات بحث می‌کنند و نوه‌هایمان با زدن ماسک در تظاهرات شرکت می‌کنند تا هویت خود را از شر تکنولوژی شناسایی چهره پنهان کنند.

در پایان چه بخواهیم و چه نه، انقلاب هوش مصنوعی در راه است. عاقلانه است که انسان‌ها قادر به کنترل کردن آن باشند. شاید این‌طور به نظر برسد که هنوز زمان زیادی تا رسیدن به چنین مرحله‌ای باقی‌مانده است.

اما با توجه به اختلاف‌نظرها و اهداف بین دولت‌های جهان، شانس اینکه بتوانیم به‌موقع یک ارگان ناظر را به وجود بیاوریم، بسیار کم است.

 

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها