آی پی استاتیک چیست؟

0
1060
آی پی استاتیک

ممکن است اصطلاح آی پی استاتیک به گوش‌تان خورده باشد. اما IP Static چیست و چه کاربردی دارد؟ با ما همراه باشید.

هر سیستم کامپیوتری دارای شناسه‌ای است که به آن IP یا Internet Protocol گفته می‌شود. در فضای اینترنت سیستم کامپیوتری شما را به واسطه همین IP شناسایی می‌کنند و شناسه سیستم شما تنها برای خودتان و به صورت منحصر به فرد تعریف می‌شود. البته منظور از سیستم‌های کامپیوتری تمامی دستگاه‌هایی است که امکان اتصال به اینترنت را داشته باشند که برای آنها IP یکتا تعریف می‌شود.

انواع IP

به صورت کلی با دو نوع آی پی استاتیک و آی پی داینامیک سر و کار داریم. در این مطلب می‌خواهیم به معرفی آی پی استاتیک بپردازیم و از تفاوت‌های آن با آی پی داینامیک بگوییم. ضمن اینکه بررسی می‌کنیم این آی پی در چه مواردی کاربرد دارد.

آی پی استاتیک چیست؟

آی پی استاتیک آدرسی است که به صورت دستی و ثابت برای یک دستگاه تعریف می‌شود و چون تغییر نمی‌کند به آن آی پی ثابت یا ایستا گفته می‌شود. این آی پی دقیقا در نقطه مقابل آی پی داینامیک قرار دارد که می‌توانید آن را تغییر دهید.

روتر، گوشی‌های هوشمند، تبلت، سیستم‌های دسکتاپ، لپ‌ تاپ و دستگاه‌های دیگر این امکان را دارند که بتوانید برای آنها آی پی استاتیک تعریف کنید. برای این کار می‌توانید از آدرس‌های ارائه شده توسط خود دستگاه (مانند روتر) استفاده کرده یا به صورت دستی آدرس آی پی را خودتان وارد کنید.

چرا باید از آدرس آی پی استاتیک استفاده کنیم؟

آدرس آی پی استاتیک

اگر بخواهیم مثال بزنیم، باید بگوییم آی پی استاتیک چیزی شبیه یک آدرس ایمیل یا آدرس فیزیکی خانه شماست. این آدرس‌ها هیچ‌گاه تغییر نمی‌کنند و همیشه ثابت هستند. بنابراین هرکسی که بخواهد با شما در ارتباط باشد یا شما را پیدا کند، خیلی ساده و راحت سراغ این آدرس ثابت خواهد رفت.

این آی پی زمانی برای شما کاربرد دارد که در خانه باشید و بخواهید روی سایت خود کار کنید، روی سیستم شبکه اداری فایلی داشته باشید، بخواهید به پرینتر شبکه دسترسی داشته باشید، پورت‌ها را به سمت یک دستگاه خاص هدایت کنید، از پرینتر روی سرور استفاده کنید، یا حتی بخواهید از راه دور به یک برنامه دسترسی داشته باشید. از آنجایی که این آی پی هیچ وقت تغییر پیدا نمی‌کند، بنابراین همیشه دستگاه‌های دیگر از طریق آن می‌توانند به دستگاه مورد نظر دسترسی داشته باشند.

به عنوان مثال، فرض می‌کنیم برای یکی از کامپیوترهای خود در شبکه خانگی آی پی مشخصی تعریف کرده‌اید. به محض اینکه کامپیوتر موردنظر آدرس مشخص شده را بگیرد، می‌توانید کاری کنید روتر شما همیشه درخواست‌های داخلی معینی چون درخواست‌های FTP برای به اشتراک‌گذاری فایل‌ها به صورت FTP را به سمت آن کامپیوتر ارسال کند.

بیشتر بخوانید: ترافیک جهانی اینترنت به آی پی های جدید منتقل می شود

مشکلات استفاده نکردن از آی پی استاتیک

استفاده نکردن از آی پی ثابت در مواقع خاص باعث می‌شود با مشکلات مختلفی روبه‌رو شوید؛ به عنوان مثال اگر وب‌سایت داشته باشید، با هر آی پی آدرس جدیدی که کامپیوتر می‌گیرد، باید از طریق تنظیمات روتر تغییرات لازم را اعمال کنید تا درخواست‌های مورد نظر به سمت آدرس جدید هدایت شوند. نادیده گرفتن این موضوع یعنی اینکه هیچ‌کسی نمی‌تواند به سایت دسترسی داشته باشد؛ چراکه روتر شما نمی‌داند کدام‌یک از سیستم‌های داخل شبکه میزبان سایت شماست.

زمانی که نام دامنه (domain name) یک دستگاه در دسترس نباشد می‌توانید از آدرس‌های آی پی استاتیک نیز استفاده کنید. کامپیوترهایی که به یک فایل سرور  در یک شبکه کاری متصل هستند، به جای استفاده از نام هاست (host name) همیشه برای برقراری ارتباط با سرور از این آی پی استفاده می‌کنند.

اگر بخواهید از ابزارهای ارتباط از راه دور مانند ویندوز ریموت دسکتاپ (Windows Remote Desktao)، تیم ویوور (Team Viewr) یا اِنی دِسک (AnyDesk) استفاده کنید نیاز به آی پی ثابت دارید و همیشه از طریق همین آدرس می‌توانید از راه دور به دستگاه مورد نظر متصل شوید.

آی پی استاتیک یا آی پی داینامیک

نقطه مقابل آی پی استاتیک که هیچ‌گاه تغییر نمی‌کند، آدرس آی پی داینامیک (Dynamic IP Address) قرار دارد که همیشه در حال تغییر است. ظاهر این دو آی پی تفاوتی ندارد، ولی به صورت دائمی به یک دستگاه اختصاص داده نمی‌شود. این نوع آی پی برای مدت زمان مشخصی کاربرد دارد و سپس به مخزن آدرس برگردانده می‌شود و دستگاه‌های دیگر می‌توانند از آن استفاده کنند.

به همین دلیل آدرس آی پی داینامیک اهمیت زیادی دارد و خیلی کاربردی است. اگر یک ISP بخواهد از آدرس‌های آی پی استاتیک برای تمام مشتریانش استفاده کند، یعنی اینکه تامین آدرس‌ها برای مشتریان جدید محدود خواهد بود. اما خوبی آی پی داینامیک این است که اگر جایی استفاده نشوند، دوباره می‌توانید در جایی دیگر برای آنها استفاده کنید و دسترسی به اینترنت را برای دستگاه‌های بیشتری فراهم کنید.

نحوه دریافت آدرس آی پی استاتیک

تعریف آی پی استاتیک

مراحل تنظیم آدرس آی پی استاتیک از ویندوز XP تا ویندوز 10 تفاوت چندانی ندارد. ضمن اینکه می‌توانید برای گوشی یا تبلت خود نیز این آی پی را تعریف کنید. برخی از روترها به شما اجازه می‌دهند تا برای دستگاه‌های مشخصی که به شبکه متصل هستند نیز بتوانید آی پی آدرسی را ذخیره کنید.

به عنوان مثال زمانی که می‌خواهید سیستم‌های کامپیوتری یک محیط کاری را شبکه کنید، برای هر کدام از آنها یک آی پی استاتیک تعریف می‌کنید.

اما اگر می‌خواهید از راه دور و به کمک آی پی استاتیک به یک سیستم دیگر متصل شوید، باید آی پی را از ارائه‌دهنده سرویس اینترنت خود دریافت کرده و روی مودم خود تنظیم کنید. به عنوان مثال فرض کنید می‌خواهید از طریق آی پی استاتیک به دوربین‌های مدار بسته شرکت خود متصل شوید و اینترنت شما از مخابرات یا شاتل گرفته شده است، باید آی پی مورد نظر را از این شرکت‌ها بگیرید و روی روتر خود وارد کنید.

معایب استفاده از آدرس آی پی استاتیک

  • اصلی‌ترین مشکل این آی پی نسبت به آی پی داینامیک این است که باید روی هر دستگاهی به صورت دستی تنظیم شود. به عنوان برای ارتباط با یک وب سرور خانگی و دسترسی به برنامه‌ها از راه دور، نه‌تنها باید آدرس آی پی دستگاه‌ها را تنظیم کنید، بلکه باید برای برقراری ارتباط با آدرس مشخص روتر خود را نیز به درستی تنظیم کنید. اما در مورد آی پی داینامیک این گونه نیست و تنها روتر را وصل کرده و منتظر می‌شوید تا از طریق DHCP آدرس آی پی به صورت پویا و داینامیک گرفته شود.
  • مشکل مهم دیگر این است که فرض کنید روی دستگاه خود آی پی 192.168.1.110 را تعریف کرده باشید. وقتی به جای دیگری بروید که شبکه متفاوتی دارد، ممکن است محدوده آی پی آنها متفات باشد و دیگر نمی‌توانید با همان آی پی قبلی به دستگاه مورد نظر متصل شوید.
  • سومین مشکل مهم موضوع تامین امنیت است. آدرسی که هیچ گاه تغییر نمی‌کند، بهترین خوراک برای هکرهاست تا بتوانند آسیب‌پذیری شبکه شما را پیدا کنند. بی‌تردید در این مورد نیز استفاده از آی پی داینامیک توصیه می‌شود.

سخن پایانی

آی پی استاتیک (IP Static) آدرسی ثابت برای هر دستگاه در یک شبکه کامپیوتری یا اینترنتی است که هیچ‌گاه تغییر نمی‌کند و مزایا و معایب خودش را دارد. در برخی موارد برای ارتباط از راه دور با یک دستگاه خاص یا شبکه‌سازی داخلی محیط کار، نیاز به آی پی ثابت دارید.

این آی پی به صورت دستی تعریف می‌شود یا اینکه برای ارتباط راه دور با دستگاه دیگر، می‌توانید آی پی استاتیک را در ازای پرداخت هزینه سالانه از ارائه‌دهنده اینترنت دریافت کرده و سپس روی روتر خود تنظیم کنید.

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها