احضار فیس‌بوک به دادگاه بابت 9 میلیارد دلار مالیات نپرداخته

اداره مالیات بر درآمد ایالات متحده (IRS) از فیس بوک به دلیل 9 میلیارد دلار مالیات پرداخت نشده، شکایت کرد. انتظار می رود این محاکمه سه تا چهار هفته ادامه یابد تا به نتیجه برسد.

به گزارش کالاسودا و به نقل از ، به گزارش رویترز، فیس بوک با دادخواستی از سوی IRS یا همان سرویس درآمد داخلی آمریکا روبرو است که ادعا می کند این شبکه اجتماعی 9 میلیارد دلار مالیات پرداخت نشده دارد.

این دادخواست روز سه شنبه در دادگاه سانفرانسیسکو اعلام شد. پرونده اصلی این قانون شکنی به معامله  بین فیس بوک و یک شرکت تابعه ایرلندی در سال 2010  برمی گردد که فیسبوک از آن برای جابجایی پول در سطح بین المللی استفاده کرده است. سرویس درآمد داخلی آمریکا ادعا می کند که فیس بوک در این معامله میلیارد ها دلار مالیات را دور زده است.

به گزارش رویترز Mike Schroepfer مدیر ارشد فناوری فیس بوك، Andrew Bosworth رئیس بخش AR و VR ، و سه مدیر دیگر فیس بوك برای شهادت فراخوانده می شوند، و فیس بوك انتظار دارد كه این محاكمه سه تا چهار هفته به طول انجامد.

بسیاری از شرکت‌های بزرگ فناوری با نگه داشتن پول خود در ایرلند به دلیل پایین بودن نرخ مالیات در آن کشور، میلیاردها دلار در مالیات خود صرفه جویی می‌کنند.

در سالهای اخیر، برخی نهادهای دولتی علیه این عمل اقداماتی انجام داده‌اند. در سال 2016 ، اتحادیه اروپا پس از اینكه تصمیم گرفت اپل مزایای مالیات غیرقانونی را از كشور دریافت كند، و به اپل دستور داد 15.4 میلیارد دلار مالیات بازپرداخت به ایرلند بپردازد. اپل بازپرداخت این مالیات ها را در سال 2018 به پایان رسانید.

در ماه سپتامبر، گوگل متهم شد که  شرکت تابعه آن در  ایرلند که درآمد های  تبلیغاتی در  فرانسه را برعهده دارد؛ مقر دائمی در این کشور نداشته و گوگل 1.12 میلیارد یورو مالیات به دولت فرانسه بدهکار است. پس از تحقیقات فرانسه در مورد اقدامات مالیاتی، گوگل بیش از 1 میلیارد دلار مالیات پرداخت خواهد کرد.

در دسامبر گذشته، گوگل اعلام كرد كه استفاده از طرح های مالیاتی به اصطلاح “دابل ایریش ” و “ساندویچ هلندی” را متوقف می كند؛ شرایطی که به آنها اجازه می‌داد  تا بودجه‌های خارج از كشور را از ایرلند به هلند و برمودا منتقل كرده و از مالیات فرار کنند.

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها