اختراع دانشمند ایرانی جهان فناوری را شگفت زده کرد

0
10600

کالاسودا_یک دانشمند ایرانی در موسسه پلی‌تکنیک فدرال لوزان به موفق شد با اختراع جذاب خو د توجه بسیاری از دانشمندان حوزه انرژی را به خود جلب کند.

این دانشمند ایرانی که سلمان فرجی نام دارد، موفق شده سیستمی را طراحی کند که به اندازه‌گیری کامل انرژی مصرفی افراد بر اساس راه رفتن آنها می پردازد.

بررسی انرژی بر اساس فاکتورهای حرکتی

راه رفتن انسان روی دو پا،را می توان بسیار مهم و وجه تمایز انسان و حیوان دانست. اما بررسی میزان کالری مصرفی افراد از طریق ویژگی های حرکتی موضوعی است که نمی توان از آن به سادگی گذشت. بسیاری از افراد که اضافه وزن دارند یا دچار مشکلات مرتبط با سلامتی هستند، آرزو دارند از طریق یک ابزار پیشرفته موفق به بررسی دقیق وضعیت خود شوند.

این بررسی شامل چه ویژگی های مهمی است؟

گروهی از پژوهشگران آزمایشگاه بیورباتیک موسسه پلی‌تکنیک فدرال لوزان(EPFL) که بخشی از دانشکده مهندسی این موسسه است، مطالعه‌ای را انجام داده‌اند که به نکات ظریف در راه رفتن طبیعی افراد یا الگوی راه رفتن آنها توجه می‌کند و بر همین اساس نیز مقدار انرژی مصرفی آنها را اندازه‌گیری می کند.

کمیت های اندازه گیری شامل چه مواردی می شود؟

پژوهشگران برای دستیابی به نتیجه، از نوعی آواتار به همراه یک نرم‌افزار قابل برنامه‌ریزی استفاده کردند. این کار به تیم تحقیقاتی امکان افزودن محاسبه کمیت‌های مختلف مانند وزن و قد، ابعاد گام‌ها، مسافت پیموده شده و وضعیت حرکت پاها را ایجاد می کند .

نکته جالب تر این که تیم مذکور به سرپرستی دانشمند ایرانی ، برنامه ای قابل دانلود را در دسترس قرار داد تا کاربران متوجه شوند این شبیه‌ساز در عمل چگونه کار می‌کند.

چرا این اختراع مهم است؟

تا کنون و با وجود به تلاش‌های دانشمندان، اندازه گیری حرکات افراد ساده نبود و به سختی می شد ابعاد حرکتی را سنجید. اما اکنون چالش ها حذف شده اند و کاربران می توانند از طریق  اختراع دانشمند ایرانی به آینده امیدوار تر باشند .

یکی از اعضای تیم پژوهشی در این خصوص می گوید: سیستم عصبی ناهشیارانه مصرف انرژی را کنترل می‌کند و با بررسی الگوهای حرکت ، مصرف کمتر بهینه‌سازی می‌کند.

جالب است بدانید آقای “سلمان فرجی” پژوهشگر ارشد این مطالعه می گوید به زودی می توان به ارتباط بیشتر بین انسان و روبات اعتقاد پیدا کرد.

با عضویت در کانال تلگرام کالاسودا فناورانه زندگی کنید