اخبار

ارز ۴۲۰۰ تومانی چه تاثیری بر بازار گوشی دارد؟

کالاسودا – وزیر ارتباطات اعلام کرده است که ارز ۴۲۰۰ تومانی فقط برای واردات گوشی های تلفن همراه که کمتر از ۳۰۰ دلار قیمت دارند، اختصاص می یابد.

این تصمیم در پی این قضیه به وجود آمد که شرکت ‌ها با ارز تخصیص داده شده گوشی‌ های گران قیمتی را به کشور وارد کرده ‌اند که با چند برابر قیمت آن در بازار به فروش رسانده ‌اند. به عبارتی این شرکتها به وسیله ارزی که دریافت کرده اند گوشی هایی را وارد کشور کرده اند و در شرایط اقتصادی کنونی، آن را در بازار با چند برابر قیمت به مشتریان فروخته اند.

آذری جهرمی وزیر ارتباطات و‌فناوری در همین راستا با تایید سوء استفاده واردکنندگان گوشی‌ های تلفن همراه با ارز تخصیصی ۴۲۰۰ تومانی گفت: در همین هفته سامانه‌ ای راه اندازی می ‌شود که بر اساس شماره سریال تلفن همراه قابلیت استعلام را داشته باشد که آن گوشی با ارز ۴۲۰۰ تومانی ترخیص شده یا با ارزهایی خارج از این چارچوب ‌ها تا مصرف کننده نهایی قابلیت شکایت داشته باشد. این سامانه که نیما نام دارد، ارز مورد نیاز برای گوشی های کمتر از ۳۰۰ دلار را برای واردکنندگان گوشی های تلفن همراه تامین خواهد کرد.

اما تکلیف گوشی های بیش از ۳۰۰ دلار چه می شود؟

به گفته جهرمی، گوشی‌ های دسته ‌بندی گروه دوم هم که بیش از ۳۰۰ دلار قیمت دارند در دسته‌ بندی گروه سوم جای می‌ گیرند که واردکنندگان با تهیه ارز مورد نیاز می‌ توانند نسبت به واردات آن ‌ها اقدام کنند. وی عامل دوم در تثبیت بازار گوشی‌ های تلفن همراه را تعیین تکلیف نرخ ارز اعلام کرد.

همچنین بخشی از گوشی های تلفن همراه در انتظار ترخیص از گمرک هستند تا روانه بازار شوند. بنابراین با شرایط کنونی کمبودی در بازار این محصولات وجود ندارد.  بدین ترتیب می توان انتظار داشت که فروش این گوشی ها در بازار کاهش می یابد، تا گوشی هایی با قیمت پایین تر وارد بازار شود و بتوانند قدرت خرید مردم را پوشش دهند و همسان با بودجه آنان باشد. در واقع انتظار می رود بازار موبایل این هفته با رکودی مواجه شود و بسیاری از مشتریان دست نگه داشتند تا قیمت ارز و متعاقب ان قیمت گوشی متعادل شود.

همچنین وزیر ارتباطات درباره گرانی گوشی های تلفن همراه افزوده است: با اجرای طرح ثبت تلفن همراه نظارت دقیقی در عرصه بازار داریم بطوری که آمارهای ما نشان می‌ دهد از ابتدای سال جاری که ارز ۴۲۰۰ تومانی به کسب و کارها اختصاص پیدا کرد، ۵۴ شرکت برای واردات ۷،۲۲۹،۶۴۶ گوشی با ارزش ۵۸۰،۶۲۹،۲۸۳ یورو در سامانه ثبت سفارش، درخواست خود را ثبت کرده ‌اند.

 با ما در کانال تلگرام کالاسودا به روز باشید

محبوب ترین ها اخبار