استفاده از هوش مصنوعی برای محاسبه زمان و مکان رعدوبرق

0
147
استفاده از هوش مصنوعی برای محاسبه زمان و مکان رعدوبرق

این فناوری قادر است 30 دقیقه قبل از بروز رعدوبرق آن را پیش‌بینی کرده و وقوع آن را تا 80 درصد به‌درستی حدس بزند. دانشجویان در این سیستم از داده‌های هواشناسی و هوش مصنوعی برای پیش‌بینی رعدوبرق استفاده می‌کنند.

به گزارش کالاسودا و به نقل از دیلی‌میل، صاعقه یکی از غیرقابل‌پیش‌بینی‌ترین پدیده‌ها در طبیعت است که به لطف این فناوری می‌توان آن را پیش‌بینی کرد.

دانشجویان با تلفیق داده‌های هواشناسی و هوش مصنوعی توانستند به موقعیت مکانی و زمانی رعدوبرق ده تا 30 دقیقه قبل از وقوع آن دست پیدا کنند؛ که دقت این کار 80 درصد است.

این تحقیق توسط دانشجویان مؤسسه پلی‌تکنیک فدرال لوزان (EPFL) انجام شده و می‌تواند تا 30 دقیقه قبل از وقوع رعدوبرق آن را در شعاع 18 مایلی خود تشخیص دهد.

دکتر میرحسین مستجابی رهبری این پروژه را بر عهده دارد و اعلام کرد: “این سیستم بسیار کند و پیچیده است و با استفاده از داده‌های خارجی ارزشمند و توسط ماهواره و رادار به دست می‌آید.”

وی در ادامه توضیح داد که در این روش از اطلاعاتی استفاده می‌شود که در هر ایستگاه هواشناسی موجود است؛ بنابراین در مکان‌هایی که از دسترس رادار و ماهواره خارج هستند و هیچ شبکه اینترنتی در آن‌ها وجود ندارد؛ می‌توان از این فناوری برای کنترل از راه دور استفاده کرد.

یادگیری ماشینی روشی برای پیش بینی رعدوبرق

در این پروژه، محققان EPFL از یک الگوریتم یادگیری ماشینی استفاده کرده‌اند که برای تشخیص شرایط بروز رعدوبرق آموزش‌دیده است. این الگوریتم فشار جو، دمای هوا، رطوبت و سرعت باد را تجزیه‌وتحلیل می‌کند.

محققان موسسه به این نتیجه رسیدند که این 4 پارامتر با بررسی فعالیت‌های صاعقه و ردیابی مکان آن، یادگیری ماشینی را به وجود آورده و می‌تواند رعدوبرق را پیش‌بینی کند.

این اولین باری است که یک سیستم مبتنی بر داده‌های هواشناسی توانسته از طریق محاسبات در زمان واقعی صاعقه را پیش‌بینی کند.

برخلاف سیستم‌های هشداردهنده رعد و برق قدیمی، که بر اساس اطلاعات رعدوبرق‌های به وقوع پیوسته محاسبات را انجام می‌دهد؛ مدل ML ابزاری برای پیش‌بینی نقشه رعدوبرق بدون استفاده از داده‌های نزدیک یا قبلی است.

 

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها