استفاده از واقعیت افزوده و توانایی‌های فوق بشری در پزشکی

کنفرانس ارتوپدی دیجیتال در سانفرانسیسکو (DOCSF 2022) با موضوع اصلی تصور حرفه پزشکی در سال 2037 برگزار شد و ما تحت تأثیر میزان پیشرفت واقعیت افزوده (AR) در پزشکی قرار گرفتیم.

به گزارش کالاسودا و به نقل از venturebeat، با این حال ما پیش بینی می‌کنیم که خیلی زودتر از سال 2037 و تا پایان این دهه واقعیت افزوده به ابزاری رایج برای جراحان، رادیولوژیست‌ها و بسیاری دیگر از متخصصان پزشکی تبدیل شود و در اوایل دهه 2030، بسیاری از ما نزد پزشک خانواده برویم و توسط پزشکی با عینک AR معاینه شویم.

واقعیت افزوده به پزشکان قدرت‌های فوق العاده‌ای می‌دهد

واقعیت افزوده به پزشکان این امکان را می‌دهد که مستقیماً به یک بیمار نگاه کنند و شواهدی از تروما یا بیماری را در محل دقیق بدن او ببینند. البته، توانایی نگاه کردن به زیر پوست در حال حاضر با ابزارهایی مانند CT و  MRI وجود دارد، اما در حال حاضر، پزشکان این تصاویر را روی پنل ها مشاهده می‌کنند نه روی بدن انسان.

در یک مطالعه چشمگیر از دانشکده پزشکی دانشگاه Teikyo در ژاپن، یک اتاق اورژانس آزمایشی با توانایی گرفتن سی تی اسکن از کل بدن بیماران ترومایی آزمایش شد و بلافاصله به تیم پزشکی که همگی از هدست های AR استفاده می‌کردند، اجازه داد تا به بیمار نگاه کنند و محل دقیق تروما را مشاهده کنند.

به عبارت دیگر، فناوری AR تصاویر پزشکی را از روی صفحه نمایش بر می‌دارد و آنها را در فضای سه بعدی در مکانی دقیق و هماهنگ با بدن بیمار قرار می‌دهد که برای پزشکان بسیار مفید است.

فراتر از دید اشعه ایکس، فناوری واقعیت افزوده محتوای کمکی را در اختیار پزشکان قرار می‌دهد که روی بدن بیمار قرار می‌گیرند تا در انجام وظایف بالینی به آنها کمک کنند.

با نگاهی به آینده، می‌توانیم انتظار داشته باشیم که واقعیت افزوده بر تمام جنبه‌های پزشکی تأثیر بگذارد.

در این میان بزرگترین چالش برای هر برنامه واقعیت افزوده دقیق، ثبت دقیق دنیای واقعی و دنیای مجازی است.

در یک مطالعه اخیر از کالج امپریال لندن و دانشگاه پیزا، محققان یک سیستم واقعیت افزوده بدون نشانگر را برای جراحان آزمایش کردند که از دوربین‌ها و هوش مصنوعی برای تراز کردن دقیق دنیای واقعی و مجازی استفاده می‌کند. روش آن‌ها سریع‌تر و ارزانتر بود، اما دقیق نبود. اما این دستاوردهای اولیه است و در سال‌های آینده، فناوری عمل جراحی با پشتیبانی AR و بدون نیاز به نشانگرهای پرهزینه عملی خواهد شد.

به طور کلی، پیشرفت در استفاده پزشکی از واقعیت مجازی و واقعیت افزوده بسیار چشمگیر و هیجان انگیز است و پیامدهای قابل توجهی هم برای آموزش پزشکی و هم در عمل پزشکی دارد.

 

 

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها