استپر موتور چیست و چه وظیفه ای در خودرو دارد؟

0
25
استپر موتور چیست و چه وظیفه ای در خودرو دارد؟

استپر موتور را باید یکی از مهم ترین قطعات پیشرانه خودرو دانست که عملکرد آن به سیستم تولید گشتاور مربوط می شود و بیشتر خودروهای موجود به این قطعه مجهز هستند. استپر موتور با دستوری که از ECU صادر می شود عمل می کند. در این بخش قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم که استپر موتور چیست و چه وظیفه ای در خودرو دارد.

در نظر داشته باشید ECU که فرمان به استپر موتور می دهد خود نیز اطلاعات مورد نظر خود را از طریق سنسور ها به دست می آورد و برای استپر ارسال می کند. idle air control valve نام استپر موتور به انگلیسی است و به احتمال زیاد با این نام رو به رو خواهید شد.

استپر موتور چیست؟

این قطعه روی دریچه انژکتور قرار می گیرد و وظیفه اصلی آن را باید روشن نگه داشتن خودرو در حالت دور آرام دانست. در کنار این موضوع هنگامی که از کولر استفاده می کنید نیز کاربردی است و زمانی که کمپرسور کولر به موتور خودرو فشار می آورد این قطعه باید با تنظیم دریچه مقدار دور موتور را بالاتر ببرد.

همانطور که بیشتر خودروهای انژکتوری دارای استپر هستند و برخی از آن ها به خصوص خودروهای جدید دارای دریچه گاز خاصی هستند که دریچه گازبرقی شهرت دارند و در آن ها استپر وجود ندارد.  از این رو می توان آن ها را مدرن تر از دریچه گاز برقی دانست که عمر بیشتری نیز دارند.

استپر دارای یک پیستون است که با حرکت کردن می تواند جریان هواوی ورودی را کنترل کند. در نظر داشته باشید که ساختار استپر سیم پیچی است و توسط ترانزیستور به ECU متصل می شود. نکته جالب توجه را باید اینگونه دانست که حضور ترانزیستور ها باعث ایجاد میدان در سیم پیچ می شود و از این طریق جرکن استپر کنترل می شود. در کنار این مورد در نظر داشته باشید که ECU دمای موتور و بار وارد شده به موتور خودرو را تنظیم می کند تا موتور خودرو در دورهای آرام عملکرد قابل قبولی داشته باشد.

استپر موتور چیست؟

وظیفه استپر موتور چیست؟

در گام های قبلی به معرفی استپر پرداختیم و همچنین کارایی آن را به طور مختصر بیان کردیم. در این بخش قصد داریم به طور کلی به بررسی وظایف idle air control valve بپردازیم و آن را بررسی کنیم.

به طور کلی استپر خودرو 4 وظیفه بسیار مهم دارد و در این میان می توان به روشن نگه داشتن خودرو در دور آرام دانست. در کنار این موضوع زمانی که قصد استفاده از کولر دارید استپر با افزایش مقدار گاز از کاهش قدرت موتور جلوگیری می کند. این دو وظیفه را می توان مهم ترین موضوعاتی دانست که کاربران به آن توجه می کنند. با این وجود در نظر داشته باشید که این قطعه وظیفه دارد نقش ساسات خودرو را ایفا کند و به طور کلی می توان این وظیفه را به قطعه یاد شده نسبت داد که به حفظ تعادل دور موتور در صورت استفاده از لوازم برقی کمک می کند.

در نتیجه زمانی که با کاهش دور موتور در هنگام استفاده از لوازم برقی رو به رو می شوید یا خاموش شدن خودرو در هنگام رها کردن ناگهانی پدال این احتمال وجود دارد که استپر خودرو با مشکل رو به روشده است. استپرموتور به شکل دیگری نیز با مشکل رو به رو می شود که منجر به افزایش آلایندگی و همچنین افزایش مصرف سوخت می شود و یکی دیگر از مواردی است که به مشکل خوردن استپر را نشان می دهد.

وظیفه استپر موتور چیست؟

خرابی استپر موتور

خرابی idle air control valve می تواند منجر به مشکلات بسیاری شود و به سادگی می توانید از سلامت این قطعه اطمینان پیدا کنید. از این رو باید خودرو را در یک محیط صاف نگه دارید و پدال را تا انتها فشار داده و به دنده یک بروید، در نظر داشته باشید که نباید پای خود را روی پدال گاز قرار دهید، حال کلاچ را بسیار آرام رها کنید. اگر خودرو شما خاموش شد به احتمال زیاد استپر خودروی شما با مشکل رو به رو شده است. همچنین اگر در هنگامی که موتور در دور آرام قرار دارد کولر خودرو را روشن کنید و خودرو خاموش شود نیز امکان این موضوع وجود دارد.

در کنار آزمایشی که مطرح شد موضوعات دیگری نیز وجود دارد که خبر از خرابی استپر می دهد. یکی از شایع ترین موارد را می توان به خود به خود گاز خوردن موتور خودرو نسبت داد و در کنار خاموش شدن خودرو با استفاده از آزمایشی که بیان کردیم باعث می شود که بتوانید از مشکل به وجود آمده اطمینان پیدا کنید.

همچنین موضوعی که می تواند در روزهای زمستانی دردسر ساز شود را باید خرابی استپر دانست. در نظر داشته باشید که اگر خودروی شما در روزهای سرد بد روشن می شود را می توان از استپر دانست و چراغ چک خودروی شما نیز در هنگام به مشکل خوردن این قطعه از پیشرانه روشن می شود و به شما اعلام می کند که خودرو با مشکل رو به رو شده است و باید آن را بررسی کنید.

خرابی استپر موتور

به طور کلی پیشنهاد می شود سالی دو بار استپر خودروی خود را مورد بررسی قرار دهید و در صورتی که با مشکلاتی رو به رو هستید به تعمیرکار مراجعه کنید زیرا علاوه بر افزایش مصرف سوخت و آلودگی ممکن است مشکلات زیادی را برای شما به وجود آورد که هزینه های بیشتری را برای شما درست کند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از