علمی

کشف اسکلت 2500 ساله منسوب به شاهزاده ایرانی است؟

کشف اسکلت 2500 ساله  منصوب به شاهزاده ایرانی است؟

کالاسودا - بقایای یک اسکلت 2500 ساله در ویرانه های روستاهای نیکولسکویه در آستراخان روسیه کشف شده  که کنار آن گنجینه ها و کلاه خود جنگی نیز مشاهده شده است. این قبر در جنوب روسیه توسط یک کشاورز روستایی هنگام حفر کشف شد و گنجینه های کشف شده را به موزه تاریخ آستراخان تحویل داد. با بررسی های بعدی باستان شناسان در این منطقه آنها به سر یک اسب و گنجینه های زیادی از طلا رسیدند.

اسکلت کشف شده متعلق به چه دوره ای است؟

رئیس موزه آستراخان، سرگئی موروزف در این باره می گوید: به لطف یافته هایمان، می توانیم درک کنیم که در سپیده دم تمدن چه اتفاقاتی افتاده است. آنها به این نتایج رسیده اند که که اسکلت 2500 ساله متعلق به یک رهبر قبیله سرمتی است. سرمت ‌ها قومی ایرانی ‌زبان بودند و شاخه غربی از سکا ها به‌شمار می‌ آمدند که در قرن 4 و 5 پیش از میلاد زندگی می ‌کردند این قوم متعلق به شعبه شمالی گروه ایرانی زبان ساکن در آسیا بوده‌اند که در قرن سوم قبل از میلاد جانشین سکاها در جنوب اوکراین شدند. نکته قابل توجه این اسکلت کشف شده دندان های وی است که کاملا سالم هستند. جواهرات کشف شده شامل طلا، نقره، سلاح جنگی و چند اشیاء گرانبها است.کشف اسکلت 2500 ، اسکلت کشف شده متعلق به چه دوره ای است؟

تحقیقات بیشتر ادامه دارد

باستان شناسان اکنون قصد دارند این منطقه را بیشتر بررسی کنند. این تپه های چند لایه می تواند موارد بیشتری از گنجینه ها و حتی اسکلت ها را در داخل خود دفن کرده باشد که به تاریخ کمک کند. این اولین بار است که باستان شناسان اسکلتی متعلق به قرن ششم قبل از میلاد را در این منطقه پیدا می کنند. حدود 30 سال پیش نیز، دفن های مشابه در روستایی نزدیک به کوسیکا از جمله آرامگاه پادشاه ساراتی کشف شد.

تمام این یافته ها طی یک مجموعه در موزه استان آستراخان نگهداری می شوند و باستان شناسان امیدوارند که بتوانند یافته ها و اشیا قدیمی تر و با ارزش تر دیگری را نیز به آنجا اضافه کنند.کشف اسکلت 2500 ساله

با ما در صفحه اینستاگرام و تلگرام کالاسودا به روز باشید

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید
نظرتان در مورد این مطلب چیست؟

نظر خود را اینجا بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برو بالا