افزایش ۲.۴ برابری پهنای باند ایران

0
63

پهنای باند ایران رشد ۲.۴ برابری داشته است.

به گزارش خبرنگار کالا سودا، شبکه ملی اطلاعات در کشور مرحله به مرحله در حال رشد است و تاکنون ظرفیت انتقال شبکه در آن یا همان میزان پهنای باند مد نظر کشور توانسته رشد ۲.۴ برابری داشته باشد.

بنابراین گزارش، طبق آنچه که شرکت ارتباطات زیر ساخت کشور اعلام کرده، شبکه ملی اطلاعات سبب شده است تا اثر تحریم‌ها به کمترین میزان خود برسد تا آنجا که با اجرای این شبکه در ۷۰ درصد تجهیزات شبکه ثابت و ۳۰ درصد شبکه سیار خودکفا شدیم تا اثر تحریم‌ها را به حداقل برسانیم.

براساس آنچه که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفته، ظرفیت انتقال شبکه ۲.۴ برابر شد و بیش از ۷۸درصد روستاها به شبکه ملی اطلاعات دسترسی پیدا کردند.

شبکه ملی اطلاعات چیست؟

شبکهٔ ملی اطلاعات که با نام‌های دیگر اینترنت ملی،اینترانت ملی ایران و شبکهٔ ملی اینترنت نیز شناخته می‌شود، پروژه‌ای برای توسعه شبکه زیرساخت امن و پایدار ملی در ایران است.

ایدهٔ اولیهٔ این شبکه در سال ۱۳۸۴ در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تحت عنوان «اینترنت ملی» و «شبکهٔ ملی اینترنت» طرح شد و مراحل مطالعاتی آن در دولت نهم انجام شد. سپس در سال ۱۳۸۹ با عنوان «شبکهٔ ملی اطلاعات» در قانون برنامه پنجم توسعه گنجانده شد و طبق قانون برنامه بنا بر آن بود که این شبکه تا پایان این برنامه، سال ۱۳۹۵، کامل شد.

در دولت یازدهم، پس از تعیین الزامات این شبکه توسط شورای عالی فضای مجازی، نسخه اولیه آن افتتاح شد که شامل مرکز تبادل ترافیک داده زیرساخت و کارساز نام دامنه ملی می‌شود و امکان تفکیک ترافیک داخلی و خارجی شبکه را فراهم می‌کند، تا رشد تولید محتوای داخلی و استفاده بیشتر از ترافیک داخلی صورت پذیرد و هزینه‌های ترافیک کاهش پیدا کند و سرعت افزایش پیدا کند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از