افزایش کلاهبرداری‌های مجازی ناشی از کمبود جهانی تراشه‌

کلاهبرداری‌های مجازی با توسعه‌ی اینترنت هر روز بیشتر می‌شود؛ با این حال افزایش کمبود جهانی تراشه‌ و در دسترس نبودن این سخت افزار، بستر را برای این کلاهبرداران آسان‌تر کرده است.

منظور از کمبود عرضه‌ی جهانی تراشه‌ چیست؟

به گزارش کالاسودا و به نقل از howtogeek، کمبود جهانی تراشه‌های کامپیوتری باعث ایجاد مشکلاتی برای تولیدکنندگان شده است. این کمبود جهانی نیمه هادی‌ها بر همه چیز از جمله کنسول‌های بازی و کارت‌های گرافیک، اتومبیل‌ها، توسترها و ماشین لباسشویی‌ها و … تأثیر گذاشته است.

چرا این کمبود وجود دارد؟

عوامل متعددی از جمله همه گیری کروناویروس بر این کمبود عرضه جهانی تأثیر گذاشته است. تعطیلی‌ها در طول همه گیری باعث توقف تولید شده است.

اما همه گیری کروناویروس تنها دلیل آن نیست.

جنگ تجاری بین چین و ایالات متحده و اعمال محدودیت‌ها بر تولیدکنندگان چینی یکی دیگر از دلایل کمبود عرضه‌ی نیمه هادی در جهان است.

این تحریم‌ها بر کمپانی تولید کننده نیمه‌ هادی تایوانی (TSMC) که تراشه‌های اپل، انویدیا و AMD را تولید می‌کند؛ تأثیر گذاشته است؛ این کمپانی حدود 54 درصد از تولید تراشه‌های جهانی را به خود اختصاص داده است.

علاوه بر این تایوان یکی از بدترین خشکسالی ها در 50 سال گذشته را تجربه کرد؛ که این امر بر فعالیت این کمپانی‌های تأثیر زیادی داشت.

با وجود این شرایط و کاهش عرضه، تقاضا برای سخت افزار افزایش یافت. پردازنده‌ها (CPU)، کارت‌های گرافیک (GPU) و کنسول‌های بازی مانند پلی‌استیشن 5 و ایکس‌باکس سری ایکس از جمله پرطرفدارترین دستگاه‌های نیازمند بودند.

در این بین برخی کارت‌های گرافیک قدیمی خود را با قیمت بالاتری می‌فروشند و بازار خرید و فروش این قطعات بسیار متلاطم است.

در این بین، بستر برای کلاهبرداری های اینترنتی بیشتر شده است. کلاهبرداران برای جذب این خریداران از ترفندهای کلاهبرداری از طریق ایمیل استفاده می‌کنند.

کلاهبرداران ایمیل‌هایی را ارسال می‌کنند که به نظر رسمی است و در آن نشان می‌دهند یک خرده فروش بزرگ مانند Best Buy هستند و برای خرید کارت گرافیک یا سایر قطعات خود لینک‌هایی را در اختیار کاربر قرار می‌دهند.

در نهایت با کلیک کردن روی این لینک و ورود به سایت، کاربر را به دام می‌اندازند.

چگونه مانع این کلاهبرداری های اینترنتی شویم؟

کافی است ایمیل دریافتی را با دقت مطالعه کنید و خیلی سریع روی لینک ارسالی کلیک نکنید.

بهتر است به جای کلیک روی لینک، مستقیم  وارد وب سایت خرده فروش شوید و محصول مورد نظر را پیدا کنید.

 

 

 

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها