اخبار

الگوریتمی که می تواند مانع از خودکشی افراد شود

الگوریتمی که می تواند مانع از خودکشی افراد شود|کالاسودا

کالاسودا - الگوریتمی که می تواند مانع از خودکشی افراد شود|کالاسوداکالاسودا_ پژوهشگران نوعی الگوریتم کشف کرده اند که می تواند از طریق اسکن مغز به پیشبینی احتمال خودکشی افراد بپردازد .

پژوهشگران امیدوارند که این موضوع به کاهش نرخ خودکشی در جوانان کمک کند .این الگوریتم شامل یک  برنامه کامپیوتری برای شناسایی افراد مبتلا به افکار خودکشی است .

پژوهش مذکور از طریق بررسی اسکن مغز افراد انجام می شود . البته در حال حاضر گستره بررسی پژوهشگران چندان وسیع نیست . به عبارت دیگر ، این روش می تواند برای تشخیص شرایط سلامت روانی یک روز استفاده شود .

 به طور تقریبی ،سالانه ،  یک میلیون نفر در سراسر جهان خودکشی می کنند . اما پیش بینی خودکشی دشوار است، به خصوص به این دلیل که بسیاری از مردم در خصوص ناراحتی های خود با دیگران گفت و گو نمی کنند و در انزوا و تنهایی دست به خودکشی می زنند  .

 محققان در مطالعه ای که در مجله Nature Communications منتشر شده، فعالیت مغزی دو گروه از بزرگسالان را بررسی کردند . این دو گروه ، شامل این موارد هستند ؛

افرادی که بارها افکار خودکشی داشتند

افرادی که اساسا هیچ نشانگان مشخص افسردگی یا خودکشی را نشان نداده اند

آنها این داده ها را به الگوریتمی برای پیش بینی اینکه افکار خودکشی  در این افراد چگونه است وارد کردند و در کمال شگفتی ، الگوریتم مورد نظر  با دقت 91٪ پیش بینی کرد که آیا  فرد پیش از این اقدام به خودکشی کرده و با ضریب دقت 94 درصد تلاش  برای خودکشی و یا افکار مرتبط با این موضوع را شناسایی کرده است .

با این وجود پژوهشگران معتقدند این الگوریتم هنوز کامل نیست و نیاز به بررسی هایی بیشتر دارد . با توجه به دقت و کیفیت این الگوریتم در حال حاضر استفاده از آن کمی گران قیمت است .

در مطالعه آزمایشی  34 داوطلب شرکت کردند: 17 نفر با افکار خودکشی و 17 نفر بدون هیچ فکر مشخص منفی در خصوص زندگی .

داوطلبان 30 کلمه را که مثبت بودند . مثل : (“سعادت”)، و 30 کلمه راکه منفی یا مرتبط با مرگ بودند ، مثل ؛ (“ظلم”) و یا  (“خودکشی”)  به افراد داده و سپس وضعیت مغز انان را به اسکن پیشرفته مورد بررسی قرار دادند .

هرگاه که ما در مورد موضوعی فکر کنیم، نورونهای ما به روش خاصی  سیناپس عصبی می گیرند. نورونهای شما ممکن است در یک الگوی کلمه مثل نام یک ابزار ، یا نام یک مکان زیبا سیناپس بگیرد . بنابراین شما نسبت به برخی کلمات دقت و حساسیت بالاتری دارید

محققان دریافتند که پاسخ به شش کلمه ؛ مرگ ، مشکل ، بدون سر و صدا ، خوب، ستایش و ظلم بیشترین  تفاوت بین دو گروه از شرکت کنندگان را نشان می دهد .

 بنابراین، آنها یک الگوریتم یادگیری خودکار  را  برای هر فرد تشکیل داده و سیناپس های عصبی هر فرد از هر گروه را دوباره بررسی کردند .

بلیک ریچاردز، دانشمند عصب شناختی دانشگاه تورنتو، در این خصوص می گوید که نتایج جالب است، اما ممکن است به اندازه کافی قوی نباشد و برای استناد به این نتایج باید باز هم به بررسی ها ادامه داد .

او ادامه داد ؛ بی شک یک مبنای بیولوژیکی برای اینکه آیا کسی قصد خودکشی دارد وجود دارد. اما این سوال این است که آیا پایه بیولوژیکی برای این موارد که  توسط دستگاه  fMRI  ارزیابی می شود ، به اندازه کافی قابل  استناد است یا خیر

نبض زمان را با Samsung Gear Sport  بگیرید
بازی های رایانه را کرایه کنید
این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید
برو بالا