اندروید 11 آمد

سیستم عامل اندروید 11 گوگل با قوانین جدید در حوزه حفظ حریم خصوصی از امروز عرضه رسمی شده تا گوشی‌های برگزیده آن را نصب و اجرا کنند.

به گزارش کالاسودا و به نقل از بی بی سی، ابزار کنترل روی حریم خصوصی کاربر، و ابزار ضبط از روی اسکرین؛ از جمله قابلیت‌های جددی تعریف شده روی اندروید 11 است که کاربران با آپدیت گوشی هوشمندشان آنها را خواهند دید.

همچنین اندروید 11 مجهز به ویژگی پیگیری چت‌های انجام شده روی دستگاه‌های موازی است و برای هوشمند‌تر کردن خانه اپلیکیشن‌های متنوعی را به کاربر ارائه می‌کند.

گوگل تلاش کرده تا سازندگان موبایل و شرکای خود را مجاب کند که زودتر از گذشته به روزرسانی سیستم‌های خود را برای نصب و اجرای اندروید 11 انجام دهند،هرچند برخی از برندها از برنامه عقب هستند.

مطابق سنت گذشته گوشی‌های پیکسل با مالکیت گوگل زودتر از بقیه اندروید 11 را پذیرش کرده و برندهایی مانند وان پلاس، شیائومی، اوپو و ریلمی جزو اولین‌ها هستند که گوشی‌های خود را اندروید یازدهی می‌کنند.

نوکیا نیز اشتیاق خود را برای پذیرش اولیه نشان داده اما سامسونگ،هواوی و ال جی معمولا جزو برندهایی هستند که بیشتر از سایرین طول می‌دهند تا بتوانند ویژگی‌های جدید را با رابط‌های کاربری خود سازگار کنند.

به گفته یکی از کارشناسان گوگل اخیرا برنامه آپدیت سیستم عامل را از آپدیت امنیتی برنامه‌ها جدا کرده و به همین دلیل باعث شد تا تاخیر در آپدیت سیستم عامل کمتر از قبل باشد.

به گفته کریس هال از Pocket-Lint بسیاری از قابلیت‌ها و ویژگی‌ها در طول سال و با آپدیت اپلیکیشن به صورت مستقل از کارخانه به روز رسانی می‌شوند اما در مورد اپل این موضوع کاملا فرق کرده و تمام قابلیت‌های مهم با یک بار آپدیت سیستم عامل اتفاق می‌افتد.

«هال» تصدیق می‌کند  که برخی از تغییرات در حریم خصوصی بهنگام تغییر کرده که عبارتند از:

دادن اجازه یک بار مصرف به اپلیکیشن برای دسترسی به میکروفون گوشی، دوربین و مکان کاربر

دادن قابلیت Auto-reset تنظیم مجدد خودکار به حالت اول به اپلیکیشن‌هایی که چند ماه بدون استفاده روی گوشی می‌مانند.

اولویت دادن به استفاده از اپلیکیشن دوربین دیفالت گوشی به جای اپلیکیشن‌های توسعه دهندگان با هدف حفظ حریم خصوصی. با این کار برخی از توسعه دهندگان که بدون اجازه کاربر را مکان یابی می‌کنند، قادر به چنین کاری در آینده نخواهند بود.

به گفته «هال» مردم اغلب بدون اینکه بدانند به چه کاری مجوز می‌دهند، هنگام نصب فقط دکمه پذیرش را می‌زنند و نمی‌دانند که به برنامه اجازه داده‌اند تا به طور خاموش هر کاری که می‌خواهند روی گوشی انجام دهند.

بنابراین قابلیت دسترسی یک بار مصرف در اینجا اهمیت پیدا می‌کند و سازنده اپ قادر به استفاده غیرقانونی از دوربین و میکروفون نخواهد بود.

بسیاری از تغییرات انجام شده روی اندروید 11 با هدف ساده سازی استفاده از گوشی هوشمند انجام شده است.

مثلا در اندروید 11 با نگه داشتن دکمه روشن خاموش می‌توان همه ابزارهای متصل به گوشی را در آن واحد کنترل کرد.

یکی دیگر از ابزاری که روی اندروید 11 توسعه یافته مدیریت چندین برنامه پیام رسان مانند فیس بوک مسنجر، اندروید مسنجر، توئیتر، واتساپ، Slack و تلگرام است تا کاربر بتواند بهتر پیام‌های خود را مدیریت کند.

پست‌های دریافتی از این پیام رسان‌ها به صورت واحد از بخش Conversations قابل رویت است و با سوآپ کردن نوتیفیکیشن از بالای نمایشگر گوشی قابل تغییر است.

کاربر می‌تواند به یک پیام رسان اولویت داده و بر اساس مهم بودن اپلیکیشن، مرور پیام‌های مورد نظر خود را از دست ندهد.

حتی کاربر می‌تواند در حالت Do Not Distrub نیز پیام‌های مورد نظر خود را بگیرد {یا نگیرد}

با قابلیت Chat Bubbles نیز کاربر پیام‌هایی را که قصد جواب دادن دارد را اولویت بندی می‌کند.

کاربران اندروید 11 بدون نصب اپلیکیشن اضافی می‌توانند از اسکرین خود رکورد کنند که این قابلیت برای کسانی که گیم بازی می‌کنند یا چت ویدئویی می‌کنند، جالب به نظر می‌رسد.

اتصال گوشی به خودرو با Android Auto در اندروید 11 با امکانات بیشتر و آسانتر همراه شده و از طریق وای فای به سیستم اینفوتینمنت وصل می‌شوند.

در حال حاضر فقط گوشی‌های پیکسل و سامسونگ این قابلیت را تنظیم کرده و سایر گوشی‌ها باید با کابل موسیقی‌های استریم خود را در خودرو اندرویدی داشته باشند.

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها