اخبار

انقلابی شگفت انگیز در دنیای فناوری مبارز با حریق  

کالاسودا - کالاسودا_آتش نشانان به یک سیستم فناوری  شبیه سازی واقعیت مجازی برای آموزش مسلط شدند، سیستمی که تحولی شگفت انگیز در دنیای آتش نشانان ایجاد خواهد کرد.

آتش نشانی فی النفسه در خطرند

همه ما می دانیم آتش نشانی یک شغل خطرناک است. بنابراین آموزش های این شغل اهمیت زیادی دارد. البته ممکن است تمرینات آن نیز خطرناک، پرهزینه و وقت گیر باشد. برای این منظور و کمک به تسهیل آموزشهای آتش نشانان یک سیستم شبیه سازی واقعیت مجازی به نام FLAIM Trainer ساخته شده که شامل هدست واقعیت مجازی شرکت اچ تی سی، سیستم های لمسی و حسگرهای مختلف برای رصد نشانگرهای حیاتی کاربر است.

این سیستم از کجا آغاز شد؟

نخستین بار این سیستم در نمایشگاه CES۲۰۱۷ به عنوان یکی از موارد استفاده تجهیزات  Vive Tracker رونمایی شد. این سیستم قابلیت ردیابی حرکات هر چیزی که به آن متصل شود را دارد و می تواند تمام این موارد را در دنیای مجازی بازخلق کند. به هرحال در آموزش های آتش نشانی Vive Tracker به یک سر شلنگ آتش نشانی متصل می شود و به کارآموز اجازه می دهد آتش مجازی را با تجهیزات واقعی خاموش کند.

شبیه سازی با ویژگی های شگفت انگیز

جالب است بدانید که یک سیستم دقیق لمسی درشلنگ نیز نیروی جریان آب را شبیه سازی می کند. همچنین کارآموز باید لباس های مخصوص آتش نشانی بپوشد. پس از پوشیدن لباس ها هنگامیکه کاربر در مجاورت آتش مجازی قرار می گیرد، گرم می شود.

تجهیزات جدید را شرکت Dimension Data در همکاری با FLAIM تهیه کرده است. تجهیزات Dimension سیگنال های ECG کارآموز را می خواند و اطلاعات مربوط به سلامت، واکنش فیزیولوژیکی و عملکرد او را ثبت می کند. این اطلاعات در مخزن ابرحسابرسی ذخیره می شود و به مربیان کمک می کند آموزش های بهتری  ارائه کنند و نتایج کارآموزان را در گذرزمان با یکدیگر مقایسه کنند.

دانشی به نام آتش نشانی

آتش‌نشانی یا اطفاء حریق مجموعه اقداماتی است که برای مقابله با آتش بوسیله خاموش کردن، کنترل یا هدایت آتش‌های ناخواسته انجام می‌گیرد. اهداف آتش‌نشانی حفاظت از سلامت افراد، جلوگیری از آسیب به اموال و حفاظت از محیط زیست است.

آتش‌نشانی مهارتی بسیار فنی است که احتیاج به دوره‌های طولانی چه در زمینه‌های عمومی مانند مقابله با آتش و چه در زمینه‌های تخصصی مانند عملیات امداد و نجات دارد. به شخصی که به صورت تخصصی به مهارت‌های اطفاء حریق آشناست آتش‌نشان می‌گویند. در زمان قاجار به آتش‌نشانی “اطفائیه” و به آتش نشان نیز “اطفائیه چی” گفته می‌شده است‌.

با عضویت در کانال تلگرام کالاسودا در جریان آخرین خبرهای حوزه فناوری قرار بگیرید

میت ۲۰ لایت ؛ میان رده ایی که سال آینده پرچم داران را به چالش می کشد
انفجار موبایل پسری خردسال را قربانی کرد
این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید
برو بالا