انقلاب در عکاسی با قابلیت Ultra HDR در اندروید 14

جدیدترین نسخه سیستم عامل اندروید فرمت عکس جدیدی را برای ثبت تصاویر معرفی کرده که Ultra HDR  نام دارد.

به گزارش کالاسودا و به نقل از  gizchina، سیستم اندروید 14 گوگل ویژگی‌های جدیدی دارد که آن را متمایز می‌کند؛ با این حال کاربرانی که به عکاسی علاقه دارند بیشتر عاشق اندروید 14 می‌شوند.

Ultra HDR جدید یکی از ویژگی‌های مهم این سیستم عامل است. این فرمت جدید قابلیت آن را دارد تا تصاویر را با فرمت JPEG سازگار با نسخه‌های پیشین، اما با محدوده دینامیکی فراتر از 8 بیت ثبت کند.

رمزگشایی تصاویر Ultra HDR از طریق فرمت‌های مختلف رندر از full SDR تا full HDR انجام می‌گیرد. این به سخت افزار و نرم افزار، نمایشگر و سایر ویژگی‌های گوشی بستگی دارد.

در حالی که اندروید 14 از فرمت عکس Ultra HDR پشتیبانی می‌کند، گوگل با کوالکوم همکاری داشته تا از عملکرد 18 بیتی ISP تراشه اسنپدراگون برای پشتیبانی و نمایش محتوای 10 بیتی HDR بهره ببرد.

بنابراین کوالکوم یکی از اولین پلتفرم‌های جهان است که از عکاسی Ultra HDR پشتیبانی می‌کند.

پلتفرم موبایل اسنپدراگون همیشه در این زمینه رهبر بود. مثلاً، اسنپدراگون 888 اولین تراشه ای است که از عکس‌های با فرمت HEIF با عمق رنگ 10 بیتی پشتیبانی می‌کند.

در فیلمبرداری HDR، اسنپدراگون 845 از از فیلمبرداری 4K HDR پشتیبانی می‌کند.

Ultra HDR  چیست؟

Ultra HDR یک فرمت عکس است که به لطف روشنایی، رنگ‌ها و کنتراست، عکس‌های واقعی‌تری را ثبت می‌کند.

تصاویر ثبت شده با آن را می‌توان در محدوده دینامیکی بالا 10 بیتی ذخیره کرد.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های Ultra HDR توانایی آن در گرفتن عکس‌های 10 بیتی با محدوده دینامیکی بالا (HDR) است.

یعنی اگر دستگاه شما نمایشگر HDR نداشته باشد، باز هم می‌تواند از مزایای عکس برداری Ultra HDR بهره ببرد.

یکی دیگر از ویژگی‌های Ultra HDR سازگاری با نسخه‌های قبلی JPEG است. یعنی تصاویر گرفته شده با Ultra HDR را می‌توان در محدوده دینامیکی بالا 10 بیتی ذخیره و پس از عرضه Android 14 در دستگاه‌های دیگر مشاهده کرد.

مزایای ULTRA HDR

عکس‌های Ultra HDR با گرفتن داده‌های تصویری زیادتر، انعطاف‌پذیری بالاتری را برای پردازش تصاویر ارائه می‌کنند. در این صورت می‌توان روشنایی، کنتراست و محدوده رنگ را در تصاویر تنظیم کرد.

 

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها