روش هایی برای انگیزه بخشی به خود در کار و زندگی

0
93
روش هایی برای انگیزه بخشی به خود در کار و زندگی

انگیزه بخشی به خود دشوار است، بعضی روزها حس می کنید که نمی توانید با تمرکز به کارتان ادامه دهید و نیاز به حمایت و انگیزه بخشی از جانب فردی مانند مدیر و همکاران دارید. در حالی که به صفحه رایانه خیره شده اید و تمایل به تایپ و انجام کارتان دارید، اما انگیزه لازم برای این کار را ندارید. در ادامه نکته هایی انگیزه بخش برایتان گردآوری شده است که می تواند موجب انگیزه بخشی بیشتر در زندگی و کارتان شود.

اهداف کوچک و قابل دستیابی بسازید

هم در زندگی کاری و هم در زندگی شخصی باید هدف داشته باشید. البته شما باید یک هدف بزرگ و جسورانه داشته باشید، اما مطمئن باشید که آن هدف به هدف های کوچک تر و شخصی تر نیز تقسیم شده که اول باید از سد آنها بگذرید. به این ترتیب احساس می کنید که در سفر خود رو به پیشرفت هستید و هنگام رسیدن به اهداف کوچکتر نیز احساس موفقیت خواهید داشت. احساس پیشرفت احساسی انگیزه بخش است.

بدون شک این توصیه را قبلا شنیده اید، اما مهم است بدانید که باید از کجا شروع کنید. اگر حتی  نمی دانید از کجا باید شروع کنید ، چگونه می توانید آن را تمام کنید؟ بنابراین ، به جای اینکه به یک هدف بزرگ و غیر قابل دستیابی توجه کنید ، تنها یک هدف را در یک زمان مورد بررسی قرار دهید و هدف بزرگ  خود را به ایده هایی که قابل دستیابی است، بشکنید.

اهداف کوچک و قابل دستیابی بسازید

مطالعه روزانه داشته باشید

حتما در طول روز برای مطالعه خود زمان بگذارید. ( برخی این کار را صبح های زود انجام می دهند و برخی آخر شب). حداقل یک ساعت در روز مطالعه داشته باشید، اگر فکر می کنید که زمان انجام این کار را ندارید، می توانید با 20 دقیقه مطالعه در روز شروع کنید و یک ماه آن را انجام دهید. این عقیده را در خود ایجاد کنید که خواندن سریع ترین راه موفقیت است. موفق ترین افراد جهان موفقیت خود را مدیون خواندن کتاب های زیاد هستند (وارن بافت، بیل گیتس، ایلان ماسک).

شاید به این فکر کنید که زمان خواندن و مطالعه را کنار گذاشته اید و به دنبال انگیزه کار سخت هستید، اما این طرز تفکر چندان کارآمد به نظر نمی رسد. گاهی اوقات لازم است کاری متفاوت با چیزی که انجام می دهید، اجرایی کنید. ایجاد یک عادت روزانه برای مطالعه می تواند تاثیر طولانی مدت روی روندهای فکری شما داشته باشد و در نهایت به شما در همه زمینه های زندگی تان الهام بخش باشد.

مطالعه روزانه داشته باشید

به چیزهایی که واقعا مهم نیستند اهمیت ندهید

انجام کارهایی که هیچ آورده ای برا ی شما ندارد، تنها به یک تن انرژی ذهنی نیاز دارد و بهتر است هر چه زودتر آن را کنار بگذارید. به فهرست کارهای انجام شده خود نگاه کنید ، چیزهایی را پیدا کنید که می دانید به آنها اهمیتی نمی دهید ، و بدین ترتیب از تعداد زیادی از فعالیت ها خلاص شوید. اگر روی فعالیت هایی کار کنید که ذاتاً معنادار هستند یا بخشی از یک مأموریت بزرگتر هستند، به احتمال بالاتر با انگیزه بیشتری خواهید ماند.

با دقت به لیست خود نگاه کنید و هر کاری را که واقعاً غیر ضروری به نظر می رسد را کنار بگذارید. همیشه بهتر نیست آنچه را که شروع کردید را به پایان برساند، اگر حتی نمی توانید دلیل یادگیری چیزی را به خاطر بسپارید.

به چیزهایی که واقعا مهم نیستند اهمیت ندهید

زمان ترک از کار تعیین کنید

کارآفرینان تمایل دارند از ساعت 8 تا 17 روز کاری معمولی فاصله بگیرند و از طریق ایمیل و اسکایپ همواره به مشتریان خود دسترسی داشته باشند. اینترنت باعث می شود که یک روز کاری 24 ساعته دور از دسترس نباشد. اما تشخیص اینکه چه اندازه کار واقعا کافی است، مهم است. یک زمان ترک واقعی از کار برای خود تعیین کنید و بیشتر روزهای هفته به آن عمل کنید. بعد از ساعت 8 شب پاسخ دادن به ایمیل ها را متوقف کنید یا روز تعطیل خود را واقعا به خوشگذرانی بپردازید. هنگامی که به خود این اجازه را می دهید کم کم احساس شادابی خواهید داشت.

مت هولمز می گوید: اگر انگیزه کار 24 ساعته در هفت روزه هفته را دارید، دستتان را بالا ببرید، اما من هیچ گاه دستم را بالا نمی برم، چون این کار نادرست است. نیاز است که به خود استراحت دهید تا احساس انرژی خود را بازیابید تا اینکه بخواهید تمام وقت وظایف خود را شخم بزنید. شما باید به خودتان استراحت دهید و اگر این بدان معناست که برای شما یک زمان مشخص تعیین شده را برای جدا کردن یا دور کردن از خواسته های شغلی خود اختصاص دهید ، آن را انجام دهید. به احتمال زیاد این کار به شما کمک می کند در ساعاتی که برای کار اختصاص می دهید، سخت تر و باهوش تر عمل کنید.

زمان ترک از کار تعیین کنید

پیروزی ها را جشن بگیرید

از خوبی ها و موفقیت ها هر چند کوچک نگذرید. در محل کار حتی موفقیت های کوچک را جشن بگیرید. چرا فکر می کنید انجام پروژه به موقع نمی تواند شامل قدردانی و جشن باشد؟ شما در زندگی خود به این پیروزی ها و قدردانی از خود نیاز دارید. این کار به شما انگیزه می دهد، شما را تشویق می کند و به شما کمک می کند تا دریابید چه میزان درخشان عمل کرده اید.

اگر دائما منتظر موفقیت های بزرگ باشید، فراموش می کنید که همه بردهای کوچک چقدر مهم هستند. حتی اگر جایزه ای وجود نداشته باشد، می توانید با انجام کارهای چالش برانگیز به خود جایزه بدهید و از خود تشکر کنید. امور کوچک را دست کم نگیرید، آنها می توانند میزان رضایتمندی و پیشرفت های کوچک را افزایش دهند.

پیروزی ها را جشن بگیرید

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از