ایران، نیرو به فضا می فرستد

در آینده ای نزدیک یک محقق ایرانی از خاک روسیه عازم فضا می شود.

به گزارش خبرنگار کالا سودا، ایران با رشد فناوری فضایی خود به دنبال آن است تا بتواند یک محقق ایرانی را به فضا اعزام کند. این در حالی است که قدمت حوزه فضایی در ایران به 3 هزار سال می‌رسد اما تا به حال هیچ محققی نتوانسته از سوی ایران به فضا برود.

البته اخیرا وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران در خصوص اعزام نیروی محقق به فضا از سوی کشورمان اظهاراتی داشته است. آذری جهرمی اعلام کرده بود که قصد داریم فضانورد ایرانی به فضا بفرستیم.

او همچنین به سازمان فضایی کشور پیشنهاد داد تا برنامه‌ریزی‌های لازم را برای اعزام فضانورد ایرانی انجام دهند.

این سازمان هم اعلام کرده که بلافاصله پس از پیشنهاد وزیر، در حال رایزنی‌‎های لازم برای اعزام نیروی محقق به فضا است. با توجه به این که تنها کشوری که امکان اعزام فضانورد را دارد، روسیه است ایران با این کشور رایزنی خود را ادامه می دهد.

اگر رایزنی های ایران و روسیه به ثمر برسد، فضانورد ایرانی با مشارکت روسیه و از طریق پرتابگر سایوز و از ایستگاه فضایی بایکونور به فضا اعزام خواهد شد.

البته اگر این اتفاق رخ دهد، این اولین ایرانی نخواهد بود که به فضا می رود زیرا در گذشته انوشه انصاری به عنوان توریست به فضا اعزام شده بود اما تفاوت این اعزام با حضور انصاری در فضا این است که این‌بار فردی برای انجام فعالیت‌ها و تحقیقات فضایی اعزام می شود نه اینکه صرفا به عنوان توریست راهی شود.

هدف ایران از این اقدام این است که در حوزه فضایی و تحقیقات بین‌المللی مربوط به آن مانند دیگر کشورها مشارکت داشته باشد. در کنار این، ایران امیدوار است تا بتواند در حوزه کاوشگر و اعزام انسان به فضا قدم‌های خوبی بردارد و در نهایت روزی، محققان از خاک ایران به فضا اعزام شوند.

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها