اینترنت اشیا چگونه می تواند به مدیریت بلایای طبیعی کمک کند؟

0
۱۳
اینترنت اشیا چگونه می تواند به مدیریت بلایای طبیعی کمک کند؟

ما نمی توانیم جلوی طوفان ها را بگیریم یا زمین لرزه ها را خنثی کنیم ، اما هشدارهای اولیه و مدیریت موثر در برابر بلایای طبیعی می تواند حداقل تا حدودی به کاهش تخریب و ویرانی کمک کند. این یک مفهوم جدید است که تکنولوژی نیز به کمک آن امده است. اما چگونه اینترنت اشیا می تواند به مدیریت بلایای طبیعی کمک کند.

اکنون مدت زمان زیادی است که داده های زیست محیطی را برای الگوبرداری ، پیش بینی و پاسخ به سوانح طبیعی گرد آوری می شود. اکنون ما سنسورهای کم هزینه ، شبکه های دوربرد و هوش مصنوعی برای کمک به اصلاح مدل های خود و مدیریت حوادث طبیعی در هر مرحله داریم.

در نتیجه ، فناوری IoT یا اینترنت اشیا به بخش بزرگی از استراتژی های مدیریت بحران بسیاری از کشورها تبدیل شده است. هرچیزی که تا کنون در خصوص سایر برنامه های IoT فکر کرده اید این را هم  اضافه کنید که این تکنولوژی قصد دارد جان های زیادی را در آینده نجات دهد.

استفاده از داده های IoT برای پیش بینی ها

محققان سال هاست از حسگرها (دماسنج ها ، فشارسنج ها ، آنمومترها و غیره) برای سنجش آب و هوا استفاده کرده اند ، اما مانند سایر فناوری های IoT ، آنها بسیار کوچکتر و ارزان تر بوده و به صورت بهتری شبکه شده اند. با قرار دادن استراتژیک شبکه های سنسور در مناطق کلیدی ، مانند اطراف کارائیب (جایی که بسیاری از طوفان ها شکل می گیرند) ، یا در جنگل های مستعد آتش سوزی ، می توانیم از داده هادر شرایط محلی استفاده کنیم.

استفاده از داده های IoT برای پیش بینی ها

مدل های پیش بینی

این داده ها می توانند در مدلهای پیش بینی (که بیشتر مبتنی بر هوش مصنوعی شده اند) تغذیه شوند و برای تهیه هشدارهای اولیه در مورد بلایای احتمالی استفاده شوند. این امر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و می تواند به مناطق مختلف کمک کند تا بدانند چه زمانی باید مراحل آماده سازی یا تخلیه  برای بحران های طبیعی را شروع کنند. حداقل چنین کمک هایی می تواند هزینه انسانی را کاهش دهد.

مدل های پیش بینی

سیستم های هوش مصنوعی در اینترنت اشیا

حتی در اتفاقاتی که پیش بینی آنها سخت است مانند سیل ، لغزش زمین و زمین لرزه، می توان از این مزیت بهره مند شد ، زیرا داشتن داده های سنسور در زمان واقعی باعث می شود افراد چند ساعت یا دقیقه دیگر هشدار را دریافت کرده و جان خود را نجات دهند. مکان هایی مانند ریو دوژانیرو  و بوئنوس آیرس در حال حاضر دارای سیستم های IoT / AI هستند که به آنها کمک می کند تا از رویدادهای احتمالی آب و هوایی پیشروی کنند و پروژه هایی مانند ShakeAlert در کالیفرنیا و SkyAlert در مکزیک در حال شناسایی زمین لرزه ها و اعلان های فوری به ساکنان هستند تا به آنها کمک کنند قبل از شروع جدی ترین لرزش ، امنیت خود را تامین کنند.

سیستم های هوش مصنوعی در اینترنت اشیا

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از