ویکی پدیا اولین قربانی؛ پوتین دور اینترنت روسیه دیوار می‌کشد؟

0
1493

خبرها حاکی از آن است که ولادیمیر پوتین در حال خارج کردن تدریجی روسیه از شبکه اینترنت است.

به گزارش کالاسودا و به نقل از Thenextweb، کاربرانی که در روسیه زندگی می کنند، شاید در آینده ای نزدیک با محدودیت‌هایی مانند کشیدن یک دیوار بر اینترنت کشورشان روبرو شوند. شاید بتوان ساخت این دیوار را یکی از بزرگترین دیوارها پس از فروپاشی دیوار برلین در سال 1989 دانست! این دیوار سانتی متر به سانتی متر مرزهای روسیه را در بر می گیرد.

ساخت ویکی پدیای وطنی

امروز رویترز گزارش داد که پوتین پس از تصویب قانون جدید نرم افزاری در روسیه که طی آن همه سازندگان ملزم هستند تا دستگاه‌های الکترونیکی که در روسیه می‌فروشند را با نرم افزارهای بومی مجهز کرده و سپس راهی بازار کنند، اعلام کرد که به دنبال ساخت ویکی پدیای وطنی است.

رویترز گزارش داد که پوتین طرحی را برای “جایگزینی” ویکی پدیا با یک دایره المعارف آنلاین داخلی اجرا خواهد کرد. براساس این گزارش ، دولت حدود 30 میلیون دلار (آمریکا) برای پورتال جدید هزینه خواهد کرد و در نظر دارد برای ایجاد تحقیق و تأیید محتوای این پورتال، یک دپارتمان را  در دولت خود ایجاد کند.

دلیل پوتین برای این کار چیست؟

ظاهرا پوتین از طرفداران بزرگ ویکی پدیا نیست و این سایت را حاوی اطلاعات گمراه کننده می داند. اما زمان اعلام این جایگزینی به صورت رسمی را اعلام نکرده است. همانطور که سحر اسفندیاری ماه گذشته در رسانه  Business Insider گزارش کرده است:

این پیشنهاد فقط یک هفته پس از اجرایی شدن قانون جدید “حاکمیت اینترنت” در روسیه انجام شد. این قانون به دولت روسیه اجازه می دهد تا اینترنت را از طریق شبکه جهانی قطع کند.

هدف اینترنت ملی در روسیه

مقامات کرملین معتقدند که این سیستم جدید در مقابل حملات سایبری به محافظت از اینترنت روسیه کمک خواهد کرد. با این حال ، این قانون با انتقاداتی روبرو شده است ، زیرا ارائه دهندگان اینترنت روسی ملزم به نصب سخت افزاری هستند که به مقامات اجازه می دهد مکان را کنترل و مسدود کنند ، و می تواند پوتین را قادر به سانسور و بسته کردن اینترنت کند.

اقدامات پوتین در مورد برنامه هایش برای حذف روسیه از شبکه جهانی اینترنت و ارائه خدمات اینترنتی تحت نظارت دولت برای شهروندان کاملا واضح است و به نظر می‌رسد ویکی پدیا نخستین قربانی اقدامات جدید این رژیم باشد.

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها