این روبات زباله ها را با دست خود بازیافت می کند

روبات بازیافت کننده

افرادی که در ژاپن زندگی کرده اند یا به این کشور سفر کرده اند ممکن است متوجه شده باشید که سیستم بازیافت در این کشور چقدر مهم است. به طور عمده افرادی که در آنجا زندگی می کنند با سیستم بازیافت سختگیرانه آن و تلاش های این کشور در جهت کمک به طبیعت و محیط زیست هستند. برای افرادی که از کشورهای دیگر وارد ژاپن می شوند، بازیافت تمام زباله ها و عادت به این کار دشوار است.

با این حال به نظر می رسد که محققان موسسه MIT یک روبات طراحی کرده اند که می تواند فرآیند بازیافت را برای همه افراد آسان کند. آنها این روبات را Rocycle که ترکیبی از واژگان Robot و Recycle به معنای بازیافت است نامیده اند. این روبات دارای توانایی منحصر به فردی است که قادر به شناسایی مواد ضایعاتی و زباله ها و تفکیک با کمک دست زدن و حس لامسه است.

این روبات چگونه زباله ها را تفکیک می کند؟

روبات مذکور با استفاده از حسگرهای موجود در دست خود می‌تواند ماهیت یک شیء را تشخیص دهد و آن را دسته بندی کند. در واقع این روبات با دست زدن به زباله ها می تواند بگوید که آن ماده از چه چیزی ساخته شده است و بر این اساس آن را دسته بندی کند. در نتیجه این روبات می تواند در وقت و تلاش نیروهای انسانی که این کار را به صورت دستی انجام می دهند صرفه جویی کند. جالب است بدانید که بازوهای روباتیک این روبات از نوعی ماده آکوستیک ساخته شده‌اند. آکوستیک ‌ها در هنگام اعمال تنش کششی عمودی، برخلاف مواد معمول، در راستای عمود بر نیروی وارده، ضخیم ‌تر می ‌شوند.

روبات Rocycle این کار را با استفاده از یک سنسور کششی انجام می دهد که سایز ابعاد را اندازه گیری می کند و سپس با استفاده از دو سنسور فشاری میزان فشردگی یک شی را تعیین می کنید. در واقع با کمک این سنسور، روبات قادر خواهد بود تا میزان نرمی یک شی را تعیین کند. روبات مذکور حتی می‌تواند وجود فلز را در شیء ردیابی کند زیرا حسگرها رسانا نیز هستند. سپس بر اساس داده های خود، می تواند بگوید که آیا این شی کاغذ است یا پلاستیک و یا فلز.

بازیافت

ایده ای که می تواند بهتر شود

به طور کلی این ایده خوب است، اما به نظر می رسد که شکل فعلی آن می تواند بهبود یابد. به این دلیل که این روبات در هنگام مرتب سازی اشیای ثابت آنها را با دقت ۸۵ درصد شناسایی می‌کند اما دقت شناسایی آن در اشیای متحرک روی کمربند نقاله ۶۳ درصد اعلام شده است. علاوه بر آن هنوز پیچیدگی ‌های جداسازی مواد هنگام بازیافت در وضعیت واقعی نیز برای روبات اعلام نشده است.

گسترش مداوم روبات های بازیافت کننده در سراسر دنیا

روبات های بازیافت کننده با توجه به اهمیت این موضوع در محیط زیست در حال گسترش هستند و سال گذشته نیز یک روبات بازیافت کننده به نام دیزی توانست قطعات مختلف آیفون را شناسایی کرده و مواد قابل استفاده را برای استفاده‌ی مجدد، ترمیم و دسته ‌بندی کند. این روبات توانست قطعات ۹ مدل از آیفون ‌ها را با سرعت ۲۰۰ دستگاه در ساعت از یکدیگر جدا کند. دیزی برخی قطعات را به‌طور کامل حذف کرده و برخی دیگر را برای استفاده‌ مجدد، دسته ‌بندی کرد. شرکت اپل مدعی است که این روبات بازیافت کننده برخلاف روش ‌های بازیافت قدیمی، می‌ تواند مواد ارزشمند را ترمیم کند. حقیقت این است که جهان بطور چشمگیری نیازمند کاهش مصرف منابع تجدید ناپذیر و کاهش تولید پسماند است، این نیاز از طریق توسعه فن آوری بازیافت انجام می شود.

با ما در صفحه اینستاگرام و تلگرام کالاسودا به روز باشید

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

لیست قیمت محصولات در کالاسودا

اخبار