تجهیزات هوشمند

برای خوابیدن به ربات احتیاج دارید؟

ربات هوشمند برای افرادی که از کم خوابی رنج می برند

کالاسودا - آیا خوب می خوابید؟ اگر پاسختان منفی است، بدانید که تنها نیستید. نتایج تحقیقات حکایت از آن دارد که یک نفر از سه نفر در دنیا، خواب کافی ندارند و بدخوابی یکی از ارکان زندگی شان است. اما شاید یک ربات بتواند به کمک شما بیاید؛ رباتی به شکل یک بالش هوشمند

جولین یاگتنبرگ، نابغه هلندی فارغ التحصیل رشته رباتیک، رباتی ساخته که به کمک افرادی که با مشکل بدخوابی مواجهند می آید. یک ربات نرم، یا بهتر بگوئیم یک بالش هوشمند، هم وزن یک گربه که مثل یک بچه نفس می کشد.

ایده ابتدایی ساخت این ربات

سه سال پیش، زمانی که مادر جولین با بدخوابی می جنگید، این ایده به سراغ او آمد. او از اینکه پزشکان به مادرش قرص خواب می دادند، ناامید شده و دنبال راهکار مناسبی بود. خود او گفته:«چالش من این شد که رباتی بسازم که به مادرم کمک کند تا بهتر بخوابد.» او با دقت در مکانیزم خواب دریافت که نفس کشیدن و صدا، دو فاکتور اساسی در به خواب رفتن افراد است.

نتیجه تحقیقی علمی توجه او را جلب کرد:« اگر یک بچه را درآغوش بگیرید،ناخودآگاه ریتم تنفس و تپش قلبتان با او هماهنگ می شود. این جادویی است.»

او برپایه این تحقیقات، رباتی ساخت که تنفس آرام و عمیق را تقلید می کند و وقتی این ربات را به مادرش داد، مادرش از آن استقبال نکرد:« او از این ربات بدش آمد؛ چون سروصداهای مکانیکی داشت.» پس از آن، جولین رباتی کم سروصداتر ساخت ولی خیلی بزرگ و سنگین بود و تدریجا به یک ربات حیرت آور رسید؛ یک بالش هوشمند ایده آل:« به جایی رسیدیم که مادرم گفت:” این ربات واقعا به من کمک می کند.”» جولین با کمک تیم مهندسان رباتیک این ایده را پرورش داد:«قصد داشتیم یک بیزنس جدید راشروع کنیم. مهارتهایمان را به چالش کشیدیم.»

بررسی ها ادامه یافت و این فارغ التحصیلان جوان نتایج مطلوبی گرفتند و همینجا بود که کمپانی Somnox متولد شد. در پایان سال 2017، جولین حدود 1000 سفارش برای این ربات دریافت کرد.

نحوه کار این ربات

این ربات شبیه یک بالش است؛ یک بالش هوشمند که با تقلید تکنیکهای تنفسی، روند به خواب رفتن افراد را تقلید می کند. وقتی این ربات را موقع خواب درآغوش می گیرید، انگار یک سگ یا گربه را بغل کرده اید و ایده اصلی این است که با درآغوش گرفتنش، ناخودآگاه  الگوی تنفس آن را تقلید می کنید. بلندگوی داخل ربات یا همین بالش هوشمند به شما کمک می کند تا به یک صدای ضبط شده گوش دهید تا در شرایط خوابیدن قرار بگیرید. این را می توان نوعی مدیتیشن دانست و می توانید با استفاده از یک اپلیکیشن اولویت هایتان را مشاهده کنید. بر مبنای ریتم تنفسی و حرکاتتان، این بالش هوشمند تشخیص می دهد که به خواب رفته اید و به صورت خودکار خاموش میشود.

تاثیرگذاری ربات در خواب افراد

به رغم استقبال فراوان از این ربات، تنها روایتهای افراد وتجربیات آنها حاکی از اثرگذاری این ربات است. دوره آزمایش و تست این ربات طراحی وبه طور آزمایشی برای 90 کاربر امتحان شده است. نتایج بررسی های آماتور حکایت از آن دارد که 30% از افرادزمان کمتری برای به خواب رفتن صرف کرده اند ولی باید بررسی های آماری دقیقتر وعلمی تری انجام شود. خود یاگتنبرگ دراین باره گفته:« شاید این ربات تسکین بخش باشد. کاملا این ایده را می پذیرم.بحث آمار و ارقام نیست؛ بحث این است که صبح درهنگام بیدار شدن چه حسی داری؟»

کمپانی تولید کننده این ربات درنظر دارد تا در آینده رباتها را برای افراد،شخصی سازی کند. یعنی هر بالش هوشمند بتواند الگوهای خواب صاحبش را تشخیص داده و مانع از بیدار شدن شما در زمان نامناسب در اواسط دوره خوابتان گردد. به علاوه یک کاربرد احتمالی دیگر این ربات می توان تشخیص الگوهای حرکتی شما درخواب که مرتبط با خواب بد و یا کابوس است باشد؛ قیمت این ربات در حال حاضر 549 یورو است. یاگتنبرگ دراین باره گفته:« ساخت این ربات گران است. نمی دانم که آیا این ربات بزرگترین ناکامی من خواهد شد و یا بزرگترین موفقیتم»

و البته او امیدوار است که نتایج سالها تحقیقش به ثمر بنشیند و بتواند این ربات که در حقیقت یک بالش هوشمند است را با قیمتی به مراتب کمتر دراختیار افرادی که با بدخوابی مبارزه می کنند قرار دهد.

با ما در صفحه اینستاگرام و تلگرام کالاسودا به روز باشید

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید
نظرتان در مورد این مطلب چیست؟

نظر خود را اینجا بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برو بالا