اخبار

برترین خدمات هوشمند برای نابینایان معرفی شد

کالاسودا - کالاسودا_نابینایان برای تردد در سطح شهر و البته انجام فعالیت های روزمره خود نیاز به استفاده از برخی خدمات اجتماعی دارند. اما گاهی تکنولوژی در نقش همیار ویژه ای برای کمک به نابینایان ظاهر می شود.

اخیرا گروهی از دانشجویان دانشگاه تگزاس نوعی عصای سفید هوشمند طراحی کرده اند. عصایی که می تواند به کاربران برای عبور از مراحل سخت زندگی کمک کند.

این عصا چه کاربردهایی دارد؟

این عصای هوشمند موسوم به «نوا» می‌تواند به افراد کم بینا کمک کند تا حین راه رفتن به موانع برخورد نکنند.عصای مذکور سیگنال‌های فراصوت را در مقابل بدن کاربر می‌فرستد و سپس زمانی که آن سیگنال‌ها تشخیص دهند که جسمی مقابل کاربر قرار دارد، عصا شروع به لرزش می‌کند.

ماجرای حسگر فراصوت چیست؟

حسگر فراصوت این عصا به موتورهایی متصل است که این موتورها با انتقال سیگنال آنالوگ به مبدل دیجیتالی مرتعش می‌شوند و هرچه این سیگنال‌های بازگشتی از حسگر فراصوت قوی‌تر باشند، آن موتورها با شدت بیشتری ارتعاش میابند.

این حسگر بیشتر برای شناسایی اجسام با ارتفاع بالای کمر کاربر که به سختی قابل تشخیص هستند، توسعه داده شده است.

روش طراحی و اجرا چگونه است؟

این دانشجویان خلاق حتی یک برنامه گوشی هوشمند را نیز توسعه داده‌اند که با عصا متصل است و کاربران توسط آن می‌توانند دریابند که به کدام سمت باید بروند. البته این نمونه اولیه این عصا بود و توسعه‌دهندگان آن در آینده می‌خواهند این عصا را توسعه دهند تا بتوانند به سیستم جی‌پی‌اس گوشی نیز متصل شود.

درمان های رایج نابینایی

از گذشته تلاش‌های بسیاری برای درمان نابینایی صورت گرفته است و اخیراً دانشمندان به نتایج امیدوارکننده‌ای دست یافته‌اند.

محققان کانادایی موفق به ابداع هیدروژلی شدند که به سلول‌های بنیادی در درمان نابینایی و ترمیم آسیب‌های مغزی ناشی از سکته مغزی کمک می‌کند. محققان دانشگاه تورنتو، سلول‌های بنیادی را با استفاده از یک هیدروژل به بدن موش‌های نابینا و موش‌هایی که بر اثر سکته مغزی به آسیب‌های مغزی مبتلا شده بودند، تزریق کردند و متوجه شدند که این سلول‌های بنیادی موجب بازگردانده شدن بینایی به چشم موش‌های نابینا و ترمیم آسیب‌های مغزی ناشی از سکته مغزی شدند. نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که درمان با سلول‌های بنیادی اثر بخش است.

سازمان غذا و داروی آمریکا جدیدترین روش درمان نابینایی را با استفاده از یک پروتئین به نام channelrhodopsin-2 در آزمایش‌های انسانی تأیید کرد. محققان دانشگاه ایالتی وین در سال ۲۰۰۶ میلادی با وارد کردن این پروتئین حساس به نور جلبک سبز به چشم موش‌های آزمایشگاهی نابینا، قادر به بازیابی بینایی در کمترین زمان ممکن شدند. این روش سال‌ها مورد مطالعه قرار گرفت و با رفع نواقص موجود، اکنون برای استفاده در انسان آماده است. این پروتئین با مجوز سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) قرار است تا پایان سال جاری (سال ۲۰۱۵) برای درمان نابینایی در ۱۵ داوطلب آزمایش شود. این پروتئین سوییچ جادویی نام دارد و تاکنون برای درمان وسواس، رفتار تهاجمی و حذف خاطرات بد در موش‌ها مورد استفاده قرار گرفته است.

با عضویت در کانال تلگرام کالاسودا در جریان آخرین خبرهای حوزه فناوری قرار بگیرید

گران ترین گوشی هوشمند گیمینگ چقدر طرفدار خواهد داشت؟
بمباران هیروشیما با سیستم واقعیت مجازی بازسازی شد
این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید
برو بالا