تشخیص برق دزدی در خودرو و راه های برطرف کردن آن

0
277
تشخیص برق دزدی در خودرو و راه های برطرف کردن آن

اگر برایتان پیش آمده است که باتری خودرویتان به تازگی خوابیده است و مجبور به تعویض آن شده اید، ممکن است یکی از دلایل آن برق دزدی باشد. در ادامه با این اصطلاح و راهکارهای آن آشنا خواهیم شد.

برق دزدی اصطلاحی عامیانه و پرکاربرد در ادبیات تعمیرکاران خودروست و زمانی به کار برده می شود که طی آن قطعه ‌ای برق خودرو را هنگامی که خاموش است مصرف می کند و باتری خودرو را از کار می اندازد.

بیشترین دلایل برق دزدی به علت های زیر است:

  • برق دزدی قفل مرکزی
  • برق دزدی ضبط ماشین
  • برق دزدی دزدگیر
  • برق دزدی وایر شمع

بیشترین دلایل برق دزدی به علت های زیر است:

اگر برق دزدی در حد میلی آمپر باشد چندان محسوس و مشکل ساز نیست و در این حالت خودرو باید بمدت یک روز یا بیشتر متوقف بماند تا باتری تخلیه شود اما در جریان کشی های حدود یک امپر به بالا باتری درطول چند ساعت تخلیه می شود و این مورد معمولاً صبح ها مشکل ساز خواهد شد چرا که در چند ساعت فاصله ی بین شب تا صبح، انرژی موجود در باتری بقدری کاهش می یابد که دیگر توانایی موتور گردانی (راه اندازی استارت) را ندارد و یا با ضعف استارت را می گرداند.

تشخیص برق دزدی در خودرو چگونه انجام می شود؟

یکی از روش های مرسوم کنونی برای تشخیص برق دزدی این است که یکی از سرباتری ها را جدا کرده و لامپ تست را بصورت سری بین سر باتری و قطب باتری قرار می دهند. در این حالت جریان مصرفی مدار ها از المنت لامپ تست عبور کرده و به مصرف کننده ها می رسد؛ پس چنانچه لامپ از طریق کابل جریان منفی روشن نشود یا بسیار ضعیف روشن شود به معنای عملکرد صحیح و عدم وجود برق دزدی است.

تشخیص برق دزدی در خودرو چگونه انجام می شود؟

راه های برطرف کردن برق دزدی خودرو چیست؟

اگر برق دزدی به واسطه دزدگیر ماشین به وجود آمده باشد بهتر است راه های زیر را انجام دهید.

  • در صورتی‌که اتومبیل‌ تان دارای سیستم دزدگیر است نیاز است که کلید فشاری دزدگیر درپوش موتور را با وسیله ‌ایی بحالت فشرده قرار دهید تا سیگنال باز بودن درب کاپوت ارسال نشود.
  • کابل جریان منفی باطری خودرو را از محل اتصال آن به باطری جدا کنید.
  • اکنون نیاز است که کابل جریان منفی را با دست به بدنه لامپ چسبانده و ته سربی مانند لامپ را به قطب منفی باطری بزنید.
  • اگر برای مدت خیلی کوتاهی ( دو تا سه ثانیه ) لامپ بصورت خیلی ضعیف روشن شده و سپس خاموش شود نشانه این است که خودرو در حالت خاموش و ساکن برق دزدی ندارد.
  • اما اگر لامپ بصورت روشن باقی بماند یعنی خودرو برق دزدی دارد. و اولین منبع ایراد احتمالا می ‌تواند مربوط به سیستم دزدگیر باشد که باید این سیستم را بررسی کنید.
  • در این مرحله باید موضع برق دزدی را پیدا کردید نیاز است که ایرادات را برطرف نمایید.

راه های برطرف کردن برق دزدی خودرو چیست؟

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از