بعد از 30 سال لینوکس هنوز زنده است

پس از 30 سال کار روی لینوکس، لینوس توروالدز مبدع آن هنزو مشتاق این سیستم عامل منبع بازی است که ایجاد کرده و چشم انداز روشنی برای آینده نوآورانه آن متصور است.

به گزارش کالاسودا و به نقل از vnturebeat، امروزه سیستم عامل لینوکس پایه فناوری ابر، فناوری لبه، سامانه‌های توکار Embedded و اینترنت اشیا بوده و میلیاردها دستگاه را عملیاتی کرده است.

لینوکس توسط جامعه باز از مشارکت کنندگان با نسخه‌های جدید از هسته موسوم به Linux Kernel توسعه یافته که هر 6 تا 10 هفته یکبار منتشر می‌شود.

هر یک از این آپدیت‌های هسته توسط کسی جز خود توروالدز منتشر نمی‌شود.

توروالدز در رخداد Open Source Summit ضمن گفت و گو با دوست قدیمی خود رک هوندل مدیر بنیاد منبع باز کاردانو از امنیت منبع باز تا فناوری‌های جدید و تاثیر همه گیری بر این سیستم عامل صحبت کرد.

وی خاطرنشان کرد همه گیری کووید 19 بر بسیاری از افراد جامعه لینوکس تاثیر منفی گذاشت اما تاثیر منفی آن به بخش توسعه منتقل نشد.

توروالدز افزود در چند ماه اول قرنطینه بهره وری بالا رفت چون همه از طریق ایمیل کار کرده و قبل از آن نیز دورکار بودند.

به گفته وی روند توسعه هسته لینوکس در 15 سال گذشته بدون تغییر باقی مانده است.

توروالدز در سال 2005 سیستم کنترل نسخه منبع باز Git را برای کمک به ایجاد یک رویکرد سریع‌تر و بهینه‌تر توسعه، ایجاد کرد. Git امروزه یکی از فناوری‌های اصلی پشت همه توسعه‌های منبع باز است که خدمات کد GitHub را در میان سایر موارد تقویت می‌کند.

وی در این زمینه گفت: “ما فرآیند و برنامه‌های انتشار یکسانی را داشته‌ایم و از این نظر توسعه هسته بسیار آرام بوده و از نقطه‌نظر فرآیند هیجان‌انگیز نبوده و این دقیقاً همان چیزی است که من فکر می‌کنم شما می‌خواهید. شما می خواهید یک روند پایدار داشته باشید تا مردم از نحوه تغییر زیرساخت ها ناراحت نشوند.”

توروالدز تاکید کرد پروژه لینوکس مرده نیست و با گنجاندن زبان برنامه نویسی RUST خبری از پوسیدگی و فرسودگی سیستم عامل نخواهد بود.

کدهای Rust منبع باز است که در هسته بعدی لینوکس افزوده خواهد شد.

لینوکس بیشتر زبان C است و Rust با C این فرق را دارد که حفاظت بهتری از منابع حافظه محاسباتی را فراهم می‌کند.

اوروالدز هشدار داد نرم افزار منبع باز از جمله هسته لینوکس 100 درصد ایمن و بدون اشکال نیست.

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها