بهینه سازی لجستیک و زنجیره‌ی تأمین با هوش مصنوعی

همه‌ی ما در ماه‌های اخیر بحران زنجیره تأمین را احساس کرده‌ایم؛ از افزایش قیمت سوخت گرفته تا کمبود عرضه که پاسخگوی تقاضای نیست و جهان همچنان در تلاش است تا مشکلات لجستیک و زنجیره‌ی تأمین با کمک هوش مصنوعی را حل کند.

به گزارش کالاسودا و به نقل از venturebeat، متأسفانه، بسیاری از کمپانی‌ها در زنجیره تأمین جهانی، نمی‌توانند با این سرعت هماهنگ شوند؛ مخصوصاً که تجارت الکترونیک با رشد بالایی به پیش می‌رود.

به همین دلیل بسیاری از شرکت‌های لجستیک برای دستیابی به بهینه سازی مورد نیاز به فناوری‌ها روی می‌آورند. هوش مصنوعی (AI) به حلقه لجستیکی زنجیره تأمین راه باز کرده و از پیش بینی تقاضا تا تحویل رباتیک و بهینه سازی را بر عهده گرفته است.

در این میان کمپانی‌ها باید در ابتدا مکان‌هایی را که فناوری باید مورد استفاده قرار گیرد شناسایی کرده و قبل از تصمیم‌گیری، سوگیری و هدف آن را تعیین دهند.

بنابراین، چگونه شرکت‌ها مطمئن شوند که فناوری هوش مصنوعی به کارگرفته شده اصول اولیه را بهبود می‌بخشد و مشکلات ناشی از خطای انسانی را تکرار نمی‌کند؟

در ابتدا باید به این دو نکته بپردازید:

کسب و کار اصلی خود را درک کنند و سیستم‌هایشان را به روشی منظم بسازند.

قرار دادن KPI ها در استراتژی

پس از تعیین اهداف، باید شاخص‌های عملکرد کلیدی خود (KPI) را تعیین کنند.

به عنوان مثال تعداد تحویل، هزینه‌های موجودی، هزینه‌های حمل و نقل و میانگین زمان تحویل را مشخص کنند. KPI ها برای استفاده از هوش مصنوعی اهمیت دارند.

ساخت یک مدل کسب و کار مشتری محور

هدف نهایی برای شرکت‌های لجستیک ایجاد تجربه‌ی خوب برای مشتری است.

خودکارسازی مراحل مانند صورتحساب و اطلاع رسانی به انبار می‌تواند ناکارآمدی‌های این بخش را کاهش دهد.

اما، در برخی موارد حتی بهترین پیش بینی‌ها نیز شکست می‌خورد. به همین دلیل است که شرکت‌ها باید در مشتریان اعتماد ایجاد کنند. ارسال پیام‌های لحظه‌ای درباره وضعیت سفارش و بهبود خدمات مشتری می‌تواند شفافیت این بخش را بیشتر کند.

اهمیت نقش انسان

برای اینکه یک کسب‌وکار موفق باشد، باید هوش مصنوعی را با مهارت‌های تفکری انسانی ترکیب کرد. هوش مصنوعی می‌تواند میلیون‌ها داده را به منظور نتیجه‌گیری تجزیه و تحلیل کند و در مقابل انسان می‌تواند این داده‌ها را برای درک تصویر بزرگتر، تعیین اهداف و بررسی خطاهای تکرار شونده به کار گیرد.

انسان و ماشین باید با یکدیگر برای بهینه سازی زنجیره‌های تأمین جهانی کار کنند.

 

 

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها