اخبار

با بی‌پارک، بدون جای پارک نمی‌مانید

با بی‌پارک، بدون جای پارک نمی‌مانید

کالاسودا - با بی‌پارک، بدون جای پارک نمی‌مانیدکالاسودا_ با شروع مهرماه و آغاز بازگشایی مدارس تردد در سطح شهر ها افزایش پیدا کرده و دوباره پیدا کردن “جای پارک” به یکی از معضلات کلان شهر ها و بخصوص تهران تبدیل شده است. در گفتگوی این هفته کالاسودا با استارتاپی آشنا میشویم که در این موضوع مشغول فعالیت هستند.

سلام، لطفا خودتان را معرفی بفرمایید.

بنام خدا، با سلام خدمت شما، رحیم خانی زاد هستم، 32 ساله، دکتری فناوری اطلاعات، با گرایش BI و قبلا هم استارت آپ هایی رو هدایت کرده ام.

درباره موضوع کلی بی پارک  به ما بگویید؟

استارتاپ «بی پارک» اپلیکشن رزرو آنلاین پارکینگ در تهران و شهرهای بزرگ هست که امکان معرفی و رزرو پارکینگ های عمومی، خصوصی، پارکینگ های سازمانی و پارکینگ های حاشیه ای و کنار خیابان را داراست و امکان مشارکت شهروندان برای معرفی و حتی درآمدزایی از پارکینگ ها را هم  فراهم کرده است.

با بی‌پارک، بدون جای پارک نمی‌مانید

در واقع افراد می توانند با معرفی پارکینگ خودشان یا پارکینگ های کنار خیابان برای استفاده عمومی ضمن مشارکت شهروندی در افزایش نظم شهری به کاهش آلودگی هوا و کاهش مصرف سوخت کمک کنند و از این راه هم درآمد داشته باشند. هر کسی که پارکینگی را معرفی می کند می تواند قیمتی را نیز به ازای اطلاع رسانی آن تعیین کند. البته امکان ثبت رایگان هم هست.

ایده اولیه بی پارک کی و از کجا شکل گرفت و چه دغدغه ای باعث شد  به ایده این موضوع برسید؟

بنده خودم وسیله نقلیه دارم؛ برای همه پیش می آید که برای جلسه ای یا کاری در یه منطقه از تهران دنبال جای پارک باشد. یک روز سمت میدان فاطمی دنبال جای پارک بودم که متوجه حضور یک موتوری در آن حوالی شدم که به دفعات ایشان را در خیابان هایی که دنبال جای پارک می گشتم می‌دیدم.

کنجکاو شدم ببینم که چه کاری انجام می دهد و متوجه شدم که ایشان با موتور در خیابان ها می چرخد و هر جایی که جای خالی برای پارک پیدا می کند، موتورش را در آنجا می گذارد. بعد سر خیابان می آید و پارکینگ خود را به رانندگانی که دنبال جای پارک هستند به قیمت های مختلف پیشنهاد می دهد.

کار این موتوری باعث که بنده به این فکر کنم که می توانم برای حراج این پارکینگ ها از تکنولوژی استفاده کنم و البته مقداری هم روی آن کار کردم.

آیا بی پارک نمونه مشابه دارد؟ وجه تمایز شما نسبت به سایرین چیست؟

استارتاپ هایی که بخشی از کار معرفی  رزرو پارکینگ را انجام می دهند هستند ولی در زمینه مشارکت مردمی برای ثبت جای پارک و درآمدزایی از آن هنوز کسی نیست.

 کار بی پارک با چند نفر شروع شد و الان چند نفر هستید؟

ما با چهار نفر کار رو شروع کردیم و الان حدود 10 نفریم. اکثر بچه های ما کم سن وسال هستند و دانشجو و یا فارغ التحصیل کارشناسی هستند.

با بی‌پارک، بدون جای پارک نمی‌مانید

بی پارک در چه مرحله ای قرار دارد و کی به نقطه سر به سر می‌رسد؟

تقریبا الان ما در شروع ورودمان به بازار هستیم و فکر می کنیم که سال آینده به نقطه سر به سر می رسیم البته بستگی زیادی به عوامل مختلف دارد از جمله میزان سرمایه گذاری و توسعه بازارمان

چه مدل درآمدی برای بی‌پارک در نظر گرفته اید ؟

مدل های متنوعی را در نظر داریم و در مراحل مختلف از آن استفاده خواهیم کرد ولی در حال حاضر به صورت رایگان و درصدی از مبلغ هر پارکینگ برای برخی پارکینگ ها مد نظر داریم.

اولین مشتریانتان را چطور پیدا و جذب کردید؟

اولین مشتریان ما مثل اغلب استارتاپ ها افراد علاقه مند به حضور تکنولوژی در ارایه سرویس در حوزه های مختلف بودند که اکثرا از طریق معرفی و تولید محتوا و شبکه های اجتماعی با ما آشنا شده اند.

آیا روی جامعه هدف خاصی متمرکز شده اید یا نگاه عمومی دارید؟

در مدل کسب و کار ما در هر مرحله ای بخشی از جامعه هدف ما مورد توجه قرار گرفته است. در حال حاضر بیشتر بر اساس ساعت های کار افراد و نیازشان به پارکینگ و کارهایی که مشتریانمان در سطح شهر دارند، آنها را دسته بندی کرده ایم. فکر می کنیم که در آینده نزدیک گروه های دیگری را نیز مورد توجه قرار دهیم.

با بی‌پارک، بدون جای پارک نمی‌مانید

کاربر برای استفاده از خدمات شما چه مراحلی را باید طی کند و چه خدماتی در هر مرحله به کاربر ارائه می‌شود؟

استفاده از اپلیکیشن ما بسیار ساده است. کاربران ما دو دسته هستند، اول رانندگان یا کسانی که دنبال جای پارک هستند و کسانی که پارکینگ ثبت می کنند.

رانندگان به راحتی و بر اساس موقعیت خودشان می توانند پارکینگ هایی را ببینند و نزدیک ترین پارگینگ را رزرو کنند. البته خود راننده ها هم وقتی از پارکینگ خود خارج می شوند می توانند آن را به صورت رایگان یا با قیمتی به فروش برسانند.

کسانی هم که می خواهند به عنوان پارکیار فعالیت کنند می توانند با یافتن جاپارک های خالی آن را ثبت و به فروش برسانند. البته پارکینگ های عمومی هم در دسته دوم قرار دارند.

درصورت نارضایتی کاربران از بی پارک چه واکنشی خواهید داشت؟

رضایت مشتریان برای ما بسیار اهمیت دارد. اگر موردی پیش بیاد تلاش می کنیم با ارایه سرویس بهتر و همچنین سرویس هایی که به صورت رایگان ارایه می شود، مشتری را راضی نگه داریم و حتی وفادار کنیم.

از نظر آماری تاکنون چه تعداد کاربر دارید و چه تعداد خدمات ارائه کرده اید ؟

ما در حدود 10 هزار کاربر داریم که روزانه یک چهارم آنها از بی پارک استفاده می کنن.

با توجه به موضوع بی پارک، بهترین روش معرفی و تبلیغات را چه میدانید؟  چه اقداماتی تا الان در این زمینه داشته اید؟

روش های مختلفی هست، بهترین روشی که ما بر روی آن تمرکز داریم بهره گیری از خود مشتریان و کاربران با ایجاد رضایت در آنهاست که استفاده از اپلیکیشن ما را به دیگران هم پیشنهاد بدهند و حتی پارکینگ هم معرفی کنند. البته در کنار این موضوع از جمله شبکه های اجتماعی برای توسعه بازار و آشنایی افراد بیشتر با اپلیکیشن مان استفاده می کنیم.

مهمترین موانع پیش روی استارتاپ های ایرانی را در این روز ها  چی می‌دانید ؟

به نظر بنده عوامل بیرونی که موفقیت تیم را تحت تاثیر قرار دهد کمتر از عوامل درونی است. اگر تیمی بخواهد موفق شود، حتما موفق خواهد شد.

البته در کنار این موضوع با توجه به نو بودن برخی کسب و کارها مواردی از جمله فرهنگ، قوانین و مقررات و مسائل مالی و مسائلی از این دست باید مورد توجه قرار گیرد.

با بی‌پارک، بدون جای پارک نمی‌مانید

نقش دولت و حمایت های دولتی را چطور میبینید؟ دولت برای شما نقش مانع را داشته یا پشتیبان؟

به نظر بنده دولت باید بیشتر به محیط فعالیت استارتاپ ها بیاندیشد و موانع شکل گیری تا موفقیت آنها را از پیش روی آنها بردارد.

ما به دنبال پشتیبانی دولتی نیستیم و امیدواریم مانعی ایجاد نشود. همین که دولت یا متولیان بخش های حاکمیتی در کسب و کار ما وارد نشوند می تواند مفید باشد.

وضعیت سرمایه گذاری در اکوسیستم را چگونه ارزیابی میکنید؟ موانع اصلی در سرمایه گذاری را چه میدانید؟

به نظر من در حال حاضر اگر کسی بتواند ارزش های خود را به خوبی برای بازیگران مختلف اکوسیستم ارایه کند می تواند امیدوار باشد که در کوتاه مدت سرمایه خوبی هم جذب کند. مهمترین موانع سرمایه گذاری ارزشمندی ایده اولیه و توانایی نشان دادن این ارزشمندی به سرمایه گذاران است که اگر انجام شود می تواند به جذب سرمایه منجر شود.

در ابتدا نقشه راه خود را تا کجا ترسیم کرده بودید؟  بیشتر به تحقیق و  بررسی پرداختید یا به سرعت وارد اجرا شدید؟

هر دو، هم بررسی کردیم و هم سرعت عمل را مد نظر قرار می دهیم و در حال یادگیری مستمر از محیط کسب وکار خودمان هستیم.

بزرگترین موفقیت و نقطه عطف بی پارک را چه میدانید؟

بزرگترین موفقیت ما این است که شهروندان، ما را مفید بدانند و از اینکه ما هستیم احساس رضایت کنند و ما را در کنار خود ببینند. از طرفی احساس مشارکت شهروندان در کسب و کار حس موفقیت و نقطه عطفی در کار ما به حساب می آید.

اهداف میان مدت و افقی که برای بی پارک ترسیم کرده اید چیست؟

ما می خواییم به هر کسی که از اپلیکیشن ما استفاده می کند، به محض درخواست جای پارک در کمتر از 1 دقیقه پارکینگ مناسب بدهیم، برای این کار همه امکانات شهر را به کار خواهیم گرفت و تا گرفتن کوچکترین جای پارک در هر نقطه ای از شهر پیش خواهیم رفت.

با بی‌پارک، بدون جای پارک نمی‌مانید

شما مدتی در این فضا مشغول به فعالیت هستید و قطعا تجربیات زیادی کسب کرده اید، مهمترین توصیه شما برای کسانیکه ایده ای دارند و میخواهند وارد فضای فعالیت های استارتاپی شوند چیست؟

کاری را شروع کنند که به آن عشق می روزند، سخت کار کنند، از شکست ها نترسند، از اینکه دیگران آنها را مایوس میکنند انرژی بگیرند، برای برداشتن موانع تلاش کنند و مهمترین نکته اینکه بعد از خواندن این مصاحبه کارشان رو شروع کنند!

استارتاپتان را در یک جمله تعریف کنید

«بی پارک»، اپلیکیشن ارایه و رزرو آنلاین پارکینگ در تهران و شهرهای بزرگ است.

با عضویت در کانال تلگرام کالاسودا فناورانه زندگی کنید

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید
نظرتان در مورد این مطلب چیست؟

نظر خود را اینجا بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مجله اینترنتی کالاسودا یک وب سایت خبری تحلیلی، تکنولوژی می باشد که در زمینه های نقد و بررسی تخصصی،تریلر، تکنولوژی و ترفندها می باشد که با هدف ارائه به روز ترین مطالب در خدمت شما عزیزان می باشد.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

© کپی هر کدام از مطالب این سایت تنها با کسب مجوز کتبی امکان پذیر است.

برو بالا