اخبار

تامین انرژی دیتاسنتر گوگل توسط مزرعه بادی فنلاند

کالاسودا - کالاسودا – گوگل اعلام کرده است که یک قرارداد 10ساله برای خرید انرژی تجدیدپذیر از سه مزرعه بادی جدید منقعد کرده است که در فنلاند واقع شده اند و وظیفه تامین انرژی یکی از مراکز داده ای این شرکت را بر عهده دارند.

شرکت های بزرگ برای تامین هزینه های انرژی تجدیدپذیر ارزان قیمت برای مدیریت هزینه و کاهش مصرف کربن خود، قراردادهای خرید بزرگی را با شرکت های تامین کننده این انرژی ها می بندند. فیس بوک و مایکروسافت نیز به طور مستقیم انرژی خود را از تولیدکنندگان ژنراتورهای انرژی می خرند.

گوگل روز گذشته اعلام کرد که معامله با این شرکت فنلاندی یکی از اولین پروژه های اروپایی است که هیچ یارانه دولتی دریافت نکرده است. مارک عمان، رئیس بخش انرژی اتحادیه اروپای گوگل در یک گفت و گوی اینترنتی در وبلاگ خود بیان کرد که این شرکت در حال افزایش تعداد لوکیشن ها و هزینه رقابتی تر برای تامین انرژی های تجدیدپذیر نسبت به هزینه استفاده از قدرت شبکه برق است.

ظرفیت ترکیبی این سه مزرعه بادی 190 مگاوات خواهد بود و توسط توسعه دهندگان پروژه های انرژی تجدیدپذیر نئون فرانسه و CPC و WPD آلمان ساخته شده است. نیروگاه های بادی جدید در اروپا در نیمه اول سال 2018 به بیش از یک چهارم افزایش یافته و تا 4.5 گیگاوات رسیده است.

اطلاعات مربوط به شرکت WindEurope نشان می دهد که با توجه به رقابت تنگاتنگ، دولت ها پشتیبانی خود را از این قضیه برجسته تر ساخته اند. انرژی باد در بسیاری از کشورها می تواند به یک مزیت رقابتی تبدیل شود و هزینه های بالای انرژی های فرار با هزینه های انرژی الکتریکی در همان قیمت ثابت مدیریت شود.

نظر آژانس بین المللی انرژی های تجدیدپذیر چیست؟

آژانس بین المللی انرژی های تجدیدپذیر در این باره می گوید: «سال گذشته تعدادی توافق خرید انرژی توسط شرکت های بزرگ، عمدتا برای تامین انرژی از طریق باد و خورشید به حدود 5.1 گیگاوات رسیده و تقریبا به میزان یک سوم از سطح سال 2016 افزایش یافته است.»

این اولین بار نیست که گوگل حمایتش را از منابع انرژی تجدیدپذیر و سازگار با محیط زیست اعلام می‌ کند. این شرکت قبلا هم در سوئد سه معامله در راستای انرژی سبز انجام داده بود. با تصاحب این مزارع انرژی بادی، خروجی کل انرژی تجدیدپذیر گوگل به رقم شگفت‌انگیز ۵۰۰ مگاوات رسید.

برخی از کشورهای اروپایی به ویژه آلمان و هلند نیز اخیرا پیشنهاد یارانه صفر برای توسعه دهندگان انرژی های پاک را تهیه کرده و فشار بر تولیدکنندگان توربین های بادی را کاهش داده اند. مرکز داده های گوگل در فنلاند در کارخانه کاغذسازی سابق دهه 1950 تاسیس شده و از آب دریای بالتیک برای خنک کاری استفاده می کند.

با عضویت در کانال تلگرام کالاسودا در جریان آخرین خبرهای حوزه فناوری قرار بگیرید

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید
مجله اینترنتی کالاسودا یک وب سایت خبری تحلیلی، تکنولوژی می باشد که در زمینه های نقد و بررسی تخصصی،تریلر، تکنولوژی و ترفندها می باشد که با هدف ارائه به روز ترین مطالب در خدمت شما عزیزان می باشد.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

© کپی هر کدام از مطالب این سایت تنها با کسب مجوز کتبی امکان پذیر است.

برو بالا