تاچ پد لپ تاپ کار نمی کند؟ بررسی راه حل های برطرف کردن این مشکل

0
364
تاچ پد لپ تاپ کار نمی کند؟ بررسی راه حل های برطرف کردن این مشکل

تاچ پد یک ویژگی قدیمی لپ تاپ ها به شمار می رود که جایگزینی برای موس به شمار می رود، با این وجود ممکن است تاچ پد لپ تاپ شما کار نکند یا به هر دلیلی با مشکلی رو به رو شود. پیشنهاد می کنیم قبل از مراجعه برای تعمیر آن این مقاله را از دست ندهید.

قبل از بررسی این موضوع در نظر داشته باشید که برای برخی از موارد نیاز به یک موس دارید و اصطلاحاتی که به کار می رود برای سیستم عامل ویندوز هستند.

روی تاچ پد برخی از لپ تاپ ها یک آرم کوچک در گوشه سمت چپ بالای صفحه ی لمسی لپ تاپ وجود دارد. اگر این آرم روی تاچ پد شما وجود دارد می توانید با دو بار ضربه زدن به آن صفحه لمسی تاچ پد خود را فعال یا غیر فعال کنید. از این رو ممکن است تاچ پد شما به طور تصادفی غیر فعال شده باشد.

اگر قصد دارید استفاده از این قابلیت را به طور کلی غیر فعال کنید تا ضربه زدن روی آرم روی غیر فعال یا فعال شدن تاچ پد تاثیری نداشته باشد باید به بخش مسیر زیر را دنبال کنید.

Settings -> Devices -> Touchpad -> Additional settings -> Touchpad Entry -> Settings -> Touchpad Disable Zone -> Untick ‘Double Tap to Disable Touchpad.

اتفاق دیگری که ممکن است باعث از کار افتادن تاچ پد در لپ تاپ شود را باید غیر فعال شدن Trackpad در بایوس دانست. این احتمال وجود دارد که به دلایل نا معلوم تاچ پد لپ تاپ شما در بایوس مادربورد لپ تاپ غیر فعال شود. این اتفاق ممکن است پس از به روز رسانی سیستم عامل رخ دهد. برای بررسی این موضوع باید ویندوز خود را ریستارت کنید و در هنگام بوت شدن کلید Delete یا F2 را فشار دهید. را فشار دهید. البته روش های مختلفی برای هر لپ تاپ وجود دارد.

با این وجود هدف شما مشخص است و شما باید گزینه ای به نام Internal Pointing Device یا مشابه آن را پیدا کنید. مطمئن شوید که این قابلیت فعال است. پس از انجام این مراحل Save Changes and Exit را انتخاب کنید.

مراحل Save Changes and Exit را انتخاب کنید.

تاچ پد لپ تاپ خود را با استفاده از کلید “Fn” فعال کنید

یکی از روش های محتمل در هنگام قفل شدن یا کارنکردن صفحه لمسی تاچ پد استفاده از کلید Fn است. این موضوع در لپ تاپ های مختلف می تواند متنوع باشد . در نظر بگیرید که اگر کلید Fn را با F7 نگه دارید تاپ پد شما غیر فعال می شود و اگر آن را باز هم فشار دهید فعال می شود. این موضوع ممکن است در هنگام تایپ کردن برای شما زیاد اتفاق افتاده باشد برای استفاده از این ترفند کلید Fn ثابت است اما باید آزمایش کنید که این قابلیت با کدام کلید های F اتفاق می افتد.

تاچ پد لپ تاپ خود را با استفاده از کلید "Fn" فعال کنید

درایور های ماوس خود را حذف کنید

اگر در گذشته تعداد زیادی موس روی لپ تاپ شما نصب شده است و هرگز درایور های آن ها را حذف نکرده اید؟ اگر اینچنین است این احتمال وجود دارد که تداخلی در درایورهای موس ها ایجاد شود. در نظر داشته باشید که برخی از درایور ها می تواند تاچ پد شما را غیر فعال کنند. از این رو به بخش Device Manager رفته و به قسمت Mice and other pointing devices بروید. در این قسمت موس هایی که به دستگاه شما وصل بوده و درایور های آن ها نصب شده را مشاهده می کنید و باید درایور های موس های قدیمی خود را حذف کرده و تاچ پد خود را امتحان کنید.

درایور های ماوس خود را حذف کنید

درایور های تاچ پد خود را به روز رسانی کنید

وارد بخش Device Manager شوید و روی touchpad خود کلیک کنید. در نظر داشته باشید که تاچ پد دستگاه های مختلف ممکن است نام های متفاوتی داشته باشند اما ماهیتی یکسان دارند. پس از پیدا کردن تاچ پد خود در این بخش اطمینان پیدا کنید که آن فعال است. پس از اطمینان از این بخش روی گزینه Update driver کلیک کنید تا درایورهای تاچ پد شما به روز رسانی شود.

در نهایت بسیاری از مردم گزارش داده اند که پس از دریافت ویندوز 10 تاچ پد موس آن ها از کار افتاده است، این موضوع اختلال برای دستگاه شما ایجاد می شود. در Device Manager روی touchpad دستگاه خود راست کلیک کرده و وارد بخش Properties تاچ پد شوید. در این بخش گزینه Roll Back Driver را پیدا کرده و روی آن کلیک کنید تا ببینید نسخه قبلی درایور مشکل دستگاه شما را برطرف می کند یا خیر.

درایور های تاچ پد خود را به روز رسانی کنید

چطور تاچ پد لپ تاپ را در بخش تنظیمات موس فعال کنیم؟

یکی دیگر از مواردی که باعث فعال شدن تاچ پد می شود بررسی تنظیمات موس ویندوز است. اگر تاچ پد غیر فعال شده است می توانید به بخش تنظیمات موس بروید. برای این موضوع باید وارد جستجوی ویندوز شوید و Mouse  را تایپ کنید. در این بخش باید وارد گزینه آخر شده و در این بخش تاچ پد دستگاه را مشاهده می کنید روی آن کلیک کنید و اطمینان حاصل کنید که تیک فعال سازی تاچ پد غیر فعال نشده است.

چطور تاچ پد لپ تاپ را در بخش تنظیمات موس فعال کنیم؟

Tablet PC Input Service را غیر فعال کنید

اگر لپ تاپ شما دارای صفحه نمایش لمسی است احتمالا بخش یاد شده عملکرد قلم را کنترل می کند و در استفاده از تاچ پد دستگاه شما اختالال ایجاد کرده است. با این وجود اگر از قلم استفاده نمی کنید غیر فعال کردن این قابلیت ناراحت کننده نخواهد بود و اگر از آن استفاده می کنید بهتر است که غیر فعال کردن آن را امتحان کنید.

برای غیر فعال کردن این سرویس Win + R را زده و سپس service.msc را در این بخش تایپ کنید. در لیست سرویس ها گزینه TabletInputService یا TabletInput Service Input Service را پیدا کنید و روی آن راست کلیک کرده و این قابلیت را غیر فعال کنید.

در این بخش به مرور برخی از ترفند ها در مورد فعال کردن قابلیت تاچ پد موس پرداختیم. در نظر داشته باشید که ممکن است روش های دیگری نیز وجود داشته باشد و بهتر است موارد یاد شده را قبل از ارسال برای تعمیرکار بررسی کنید تا شاید مشکل ایجاد شده در لپ تاپ شما برطرف شود.

Tablet PC Input Service را غیر فعال کنید

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از