اخبار

تجارت با جمهوری آذربایجان تسهیل می شود

کالاسودا - رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران گفت: تجارت و حمل و نقل ما با جمهوری آذربایجان، با اجرای طرح تیر الکترونیک تسهیل می یابد.

به گزارش خبرنگار کالا سودا، مهدی میراشرفی در بازگشت از همایش جهانی فناوری و نوآوری حوزه گمرک از باکو در مرز آستارا افزود: این طرح با هدف تسهیل روند حمل و نقل، کاهش هزینه، افزایش سرعت و جلوگیری از جعل اسناد کالاها از هفته آینده در مرز آستارا اجرا می‌شود.

وی اظهار کرد: این طرح به عنوان دومین تجربه جهانی در حوزه گمرک اجرا خواهد شد و نخستین تجربه آن، بین جمهوری اسلامی ایران و ترکیه اجرا شده است.

وی بیان کرد: ایجاد دروازه مشترک تجاری ایران و آذربایجان را با توجه به مرز زمینی، ریلی و دریایی در آستارا پیگیری می کنیم و اجرای آن سطح تجارت و عبور و مرور را ارتقا خواهد داد.

میراشرفی گفت: توسعه زیرساخت‌های گمرک آستارا در دستور کار قرار دارد و برای مرحله نخست ساماندهی محوطه ۲۷ هکتاری گمرک این شهرستان ۲۵۰ میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافته است.

رئیس کل گمرک ایران و هیات همراه از محوطه اداره کل گمرک آستارا و بارانداز راه آهن این شهرستان نیز بازدید کردند.

اداره کل گمرک آستارا در واردات و صادرات قطعی کالا، ورود و خروج موقت، تعاونی مرزنشینان، حمل و نقل داخلی و خارجی، صدور موافقت نامه تجارت بین المللی و برگ خروج خودرو، امور مسافری، مرجوعی، امانت‌های پستی و قضائی فعالیت می‌کند و راه آهن برون مرزی این شهرستان نیز بین ایران و جمهوری آذربایجان، در فروردین ماه سال قبل افتتاح شده است.
شهرستان مرزی بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در شمال غربی استان گیلان و نوار مرزی جمهوری آذربایجان، سومین مرز پرتردد ایران است و سالانه نزدیک به ۸۰۰ هزار مسافر داخلی و خارجی از آن تردد می‌کنند.

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید
نظرتان در مورد این مطلب چیست؟

نظر خود را اینجا بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برو بالا