اخبار

تراشه مواد یاب هم به بازار آمد

کالاسودا - کالاسودا_پژوهشگران نوعی تراشه موادیاب به بازار عرضه کرده اند که در نوع خود منحصر به فرد است. این تراشه موادیاب می تواند به سرعت وجود انواع مواد را تشخیص دهد.

پژوهشگران دانشگاه بوفالو در آمریکا که موفق به ابداع این فناوری شده‌اند، امیدوارند که از این فناوری در یک دستگاه دستی و قابل‌حمل برای تشخیص انواع مواد مخدر در نمونه‌های بیولوژیکی خون، تنفس، ادرار و یا آب دهان استفاده شود.

اگر نگاهی به گفته های پژوهشگران داشته باشیم متوجه می شویم آن ها دقیقا چه ایده ای در سر دارند. به گفته محققان، این تراشه نور را در لبه‌های نانوذرات طلا و نقره گیر می‌اندازد؛ قسمتی از نور به دام افتاده زمانی که روی سطح تراشه فرود می‌آید، با مولکول‌ها واکنش می‌دهد و به‌صورت نوری از انرژی‌های جدید پراکنده می شود.

بر مبنای اطلاعات اولیه، این تراشه  قادر به حس مواد شیمیایی است  بنابراین می‌تواند جایگزین امیدبخشی برای تشخیص مواد مخدر باشد. خاطرنشان کردند این تراشه که عملکرد بالایی دارد می‌تواند در عرض چند دقیقه وجود کوکائین را در نمونه‌های بیولوژیکی فرد تشخیص دهد.

یکی از نکات مثبت در مورد این تراشه قیمت بسیار پایین است. درواقع این تراشه ارزان‌قیمت است .این تراشه جدید که ساختاری معروف به metasurface دارد، از چندلایه افقی مواد که روی یکدیگر قرارگرفته‌اند، تشکیل‌شده است؛ یک صفحه از مواد دی الکتریک مانند اکسید سیلیکون یا اکسید آلومینیوم میان یک آیینه نقره‌ای در پایه این تراشه قرارگرفته است و یک نانوماده هیبرید از نانوذرات طلا و نقره سطح‌فعال این تراشه را تشکیل می‌دهد.

به گفته تیم طراح این تراشه، تراشه مذکور،  با روشی بسیار مشابه نحوه مشخص شدن الگوهای قابل تشخیص در اثرانگشت، نوع مواد شیمیایی حاضر در نمونه مورد آزمایش را نشان می‌دهند.

با عضویت در کانال تلگرام کالاسودا در ساعت 9 هر شب به آخرین اخبار حوزه تکنولوژی گوش دهید

مطالب مرتبط

برو بالا