اخبار

تراشه های نیمه سفارشی AMD برای کنسولهای چینی

کالاسودا - کالاسودا – تراشه های شرکت AMD تراشه های مورد نیاز شرکت Zhongshan Subor را در جهت ساخت رایانه‌ های گیمینگ و کنسول‌ های بازی تامین خواهد کرد.

جک هوین، نایب رئیس شرکت و مدیر کل بخش کسب و کارهای نیمه سفارشی AMD در یک پست بیان کرده است که AMD در حال ساخت یک تراشه سیستمی است که توان پردازشی میکرو پردازنده های رایزن با گرافیک رادئون را در یک تراشه منفرد ترکیب می کند. این تراشه نیمه سفارشی جدید، هسته کامپیوترهای جدید و کنسولهای چینی خواهد بود. شرکت سوبور در بزرگترین همایش سرگرمی ‌های دیجیتال و بازی در چین و آسیا، اعلام کرد که محصول جدیدش از اواخر ماه جاری میلادی به بازار عرضه می‌ شود.

نکته ای که باید در اینجا ذکر شود این است که  این محصول با APUهای رایج ساخت AMD کمی تفاوت دارد و به ‌همین علت نام چیپست نیمه ‌سفارشی را یدک می ‌کشد. هم ‌چنین تراشه فوق الذکر از یک رابط GDDR5 نوع ۲۵۶ بیت و ۸ گیگابایت حافظه از نوع GDDR5 بر روی مادربرد استفاده می ‌کند.

همچنین جالب است بدانید که  یکی از اولین محصولاتی که از ساخته جدید AMD استفاده خواهد کرد، دستگاه ساخت شرکت Zhongshan Subor خواهد بود. این تراشه به‌ کار رفته در محصول از پردازنده ۴ هسته ‌ای رایزن به همراه فرکانس ۳ گیگاهرتز و گرافیک ۲۴ واحدی رادئون وگا با فرکانس ۱.۳ گیگاهرتز تشکیل شده است.

این رایانه جدید که از این تراشه بهره می‌گیرد هنگام همایش Subor در شهر شانگهای معرفی شد. همچنین کنسول اختصاصی نیز که از سخت ‌افزار مشابه و سیستم ‌عامل سفارشی بهره می‌ گیرد، تا پایان سال ۲۰۱۸ عرضه می ‌شود.

هوین می گوید: این پردازنده های نیمه سفارشی، اخرین نمونه از تراشه هایی هستند که AMD می توانند پردازنده های CPU و GPU را با عملکرد بالا ترکیب کند تا تجربیات جالبی را برای گیمرها فراهم کند. این فناوری گسترده برای صنعت گیم پلی پیوسته و با گیم پلی باز مورد استفاده قرار میگیرد.

شرکت آمریکایی سازنده انواع پردازنده است، که در سال ۱۹۶۹ توسط جری ساندرز تاسیس شد. ای‌ام‌دی رقیب اصلی شرکت اینتل محسوب می‌شود. شرکت ای‌ام‌دی در سال ۱۹۶۹ در کالیفرنیا با رویکرد تولید انواع نیمه رساناها از جمله انواع آی‌سی یا مدارات مجتمع و به‌تازگی انواع سی‌پی‌یو توسط جری ساندرز و همکارانش با سرمایه اولیه یکصد هزار دلار پایه‌ گذاری شد. در سال ۱۹۷۰ اولین محصول این شرکت یک ماشین حساب بود. سال ۱۹۸۲ برای ای‌ام‌دی یک نقطه عطف بود چرا که در این سال این شرکت توانست بعنوان دومین سازنده میکروپردازنده با شرکت مادر تخصصی آی‌بی‌ام قرار داد منعقد کند و در سال ۱۹۸۴ بعنوان یکی از یکصد شرکت برتر در آمریکا شناخته شد.

با عضویت در کانال تلگرام کالاسودا در جریان آخرین خبرهای حوزه فناوری قرار بگیرید

مطالب مرتبط

برو بالا