تراکتورهای رباتیک مزارع را شخم می زنند

کالاسودا – تاکنون خبرهای زیادی در مورد خودروهای خودران، کامیونهای خودران و اتوبوسهای خودران خوانده ایم و در حال حاضر شرکت Yanmar، تولیدکننده موتورهای دیزلی خط تولید جدیدی از تراکتورهای رباتیک و خودران را معرفی کرده است.

این شرکت اعلام کرده است که در تاریخ ۱ اکتبر ۲۰۱۸، تراکتورهای سری ۲ خود را که مجهز به سیستم عامل خودران پیلوت هوشمند (Smartpilot)  و تکنولوژی ارتباطات و اطلاعات است و سری نیمه خودکار را عرضه خواهد کرد.

شخم زدن زمین در مزرعه اگر بخواهد توسط یک فرد انجام گیرد کاری بسیاری دشوار و سخت است. این کار توسط تراکتورهای سنتی نیز با کمک راننده ای که آن را هدایت می کند انجام می‌شود. در واقع این یک کار بسیار ماهرانه است که نیاز به آموزش و تمرین قابل توجه برای ایجاد یک الگوی یکنواخت از ردیف های شخم زنی دارد که فاصله مناسبی از یکدیگر دارند. همچنین میزان شخم زنی باید به گونه ای باشد که فرسایش زمین را به حداقل برساند.

بر طبق بیانیه شرکت یانمار، تراکتورهای بدون سرنشین و تراکتورهای نیمه اتوماتیک به گونه ای طراحی شده اند که نه تنها نیاز به کار دستی در این زمینه را کاهش داده، بلکه نیاز به رانندگان آموزش دیده برای انجام کار دقیق را نیز کاهش می دهند. این مسئله خصوصا عامل مهمی در یک کشور مانند ژاپن با مزارع گسترده است که با کمبود نیروی کار کشاورزی روبروست. به علاوه، تکنولوژی رباتیک را می‌تواند به بیشتر تراکتورهای حال حاضر یانمار توسعه داد.

در عمل، تراکتورها می‌توانند در حالت خودکار و خطی کار کنند. در حالت خودکار، تراکتور رباتیک تمام عملیات رانندگی را با استفاده از GPS یا ایستگاه های مبنا برای جهت دهی دقیق انجام خواهد داد. در حالت خطی نیز تراکتور حرکت خود را با جلو و عقب رفتن در طول زمین در حین کشت و زرع انجام می دهد که یک اپراتور انسانی که با مانورهای سخت این حوزه سروکار داشته باید بتواند مواردی از قبیل چرخش در فضاهای محدود را رهبری کند. در همین حال سیستم ICT اطلاعات مدیریت مزرعه را از طریق یک شبکه حسگر گردآوری می کند.

اگر یک اپراتور انسان در این موارد نیاز باشد، آنها مجبور نیستند که پشت رل بنشینند و داخل کابین تراکتور قرار گیرند. در عوض یک تلبت ۱۰ اینچی مقاوم در برابر آب وجود دارد که به فرد اجازه می دهد تا همزمان کنترل تراکتور را در دست گیرد. علاوه بر این تبلت می تواند مسیرهای رانندگی را برای تراکتور برنامه ریزی کند و ماشین را به طور مستقل هدایت کند. سیستم ایمنی گسترده ای نیز برای جلوگیری از حوادث وجود دارد و اپراتور اجازه دارد تا توقف های اضطراری را انجام دهد.

شرکت یانمار می گوید انتظار دارد که در سال آینده میزان ۱۰۰ عدد از این تراکتورها را به فروش برساند. این تراکتورهای نیمه اتوماتیک قیمتی از بازه ۹۶ هزار دلار تا ۱۲۶ هزار دلار و تراکتورهای رباتیک قیمتی از ۱۰۹ هزار تا ۱۳۹ هزار دلار خواهند داشت.

با عضویت در کانال تلگرام کالاسودا در جریان آخرین خبرهای حوزه فناوری قرار بگیرید