تشکیل پرونده الکترونیکی سلامت برای همه ایرانیان تا خرداد

0
46
تشکیل پرونده الکترونیکی سلامت برای همه ایرانیان تا خرداد

ایرانیان همگی تا خرداد ماه دارای پرونده الکترونیکی سلامت خواهند شد.

به گزارش خبرنگار کالاسودا، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: استقرار پرونده الکترونیک سلامت از تکالیف برنامه پنجم و ششم توسعه بود که قرار است تا پایان بهار امسال همه ایرانیان و نیز غیرایرانیان مجاز به حضور در ایران، دارای پرونده الکترونیک سلامت شوند.

پیش از این نیز، وزارت بهداشت اعلام کرده بود که مقرر شده که با تشکیل کارگروه بخش سلامت الکترونیک، تمامی شاخص‌های ارزیابی عملکرد تحقق سلامت الکترونیک بر اساس تکالیف قانون برنامه ششم توسعه تصویب شود.

در خصوص پروژه الکترونیک سلامت ۴ پروژه کلیدی به تصویب رسیده که بخش استحقاق سنجی یکی از این پروژه‌ها است. پروژه‌های دیگر نیز به ارائه نسخه الکترونیک و نسخه پیچی الکترونیکی و نیز رفع همپوشانی بیمه‌ها و نظام ارجاع و در نهایت رسیدگی الکترونیکی به اسناد پزشکی مربوط می‌شود.

در این مصوبه مقرر شد که کارگروه ظرف مدت ۲ ماه زمان بندی اجرای پروژه‌ها را تصویب و برنامه مدنظر را ارائه کند. در همین حال باید میزان تحقق این پروژه‌ها تا سال ۱۴۰۰ به دبیرخانه شورای اجرایی فناوری اطلاعات برای ارائه به شورا، دولت و شورای عالی فضای مجازی اعلام شود.

یادآور می شود، پرونده الکترونیک سلامت، نسخه‌ دیجیتال پرونده‌های کاغذی است که سوابق درمانی و بهداشتی مردم را از زمان تولد تا مرگ ثبت می‌کنند.

سوابق پزشکی و درمانی، تشخیص‌ها، داروها، تاریخ مراجعه به پزشک، حساسیت‌ها و آلرژی‌ها، تصاویر رادیولوژی و آزمایشگاهی، نتایج آزمایش های پزشکی و … جزو مواردی هستند که در این پرونده ثبت می‌شوند.

این سند بین مراکز درمانی و بهداشتی قابلیت اشتراک دارد تا هرکدام اطلاعات فرد را وارد و آن را تکمیل کنند. شهروندمدار بودن، حفظ امنیت و محرمانه‌گی اطلاعات سلامت، دسترسی شهروندان به پرونده الکترونیک سلامت خود، تمرکز بر فرایندهای کسب و کار با ارزش افزوده برای ذینفعان از جمله رویکردهای کلان طرح پرونده الکترونیک سلامت است.

با ما در صفحه اینستاگرام و تلگرام کالاسودا به روز باشید

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از