تفاوت بین 5 جی و وای‌فای 5 گیگاهرتز چیست؟

اتصال 5 جی و وای‌فای 5 گیگاهرتز هر دو برای اتصال بی‌سیم مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ اما هیچ وجه مشترک دیگری ندارند.

به گزارش کالاسودا و به نقل از howtogeek، اتصال وای‌فای 5 گیگاهرتز با استاندارد سلولی 5 جی تفاوت دارد.

5 جی استاندارد جدید سلولی است

5 جی به بحث داغ این روزها تبدیل شده است؛ این استاندارد جانشین 4 جی و 3 جی شده و یک اتصال سریع را برای شما به ارمغان می‌آورد. 5 جی پنجمین نسل از استاندارد سلولی است.

استاندارد سلولی 5 جی بسیار سریع بوده و تأخیر کمتری نسبت به استانداردهای قبلی دارد. بسیاری از برندهای گوشی‌های هوشمند اولین گوشی‌های 5 جی خود را در پایان سال 2019 ارائه کردند و بسیاری از حامل‌های همراه مانند T، T-Mobile، Sprint و Verizon شبکه‌های 5 جی خود را راه‌اندازی کرده‌اند.

5 جی یک استاندارد ارتباطی بی‌سیم است اما هیچ ارتباطی با وای‌فای 5 گیگاهرتز ندارد. در آینده بیشتر گوشی‌های هوشمند از 5 جی و وای‌فای 5 گیگاهرتز پشتیبانی می‌کنند.

وای‌فای 5 گیگاهرتز

Wi-Fi دارای دو باند فرکانس است که می‌توانید از آن استفاده کنید: 2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز که وای‌فای 5 گیگاهرتز جدیدتر است. این اتصال سرعت بالایی دارد و برای مکان‌های تراکم Wi-Fi زیادی دارند، مانند آپارتمان هایی که هر واحد آن روتر و شبکه Wi-Fi خود را دارند، بسیار عالی است.

علیرغم سرعت بالاتری که وای‌فای 5 گیگاهرتز ارائه می‌دهد وای‌فای 2.4 گیگاهرتز نیز مزایایی دارد. وای‌فای 2.4 گیگاهرتز مساحت بزرگ‌تری را پوشش می‌دهد و به دلیل داشتن امواج رادیویی طولانی‌تر، بهتر از دیوارها و موانع عبور می‌کند. امواج رادیویی 5 گیگاهرتز در فواصل کوتاه‌تر اتصال سریع‌تری ایجاد می‌کنند، اما نمی‌توانند مساحت زیادی را پوشش داده و به خوبی از موانع عبور کند. بنابراین بهتر است روتری را تهیه کنید که از هر دو وای‌فای 5 و 2.4 گیگاهرتز پشتیبانی کند.

بنابراین استفاده از لفظ وای‌فای 5 جی ” Wi-Fi  5جی” به جای وای‌فای 5 گیگاهرتز”Wi-Fi 5GHz” اشتباه است.

چرا برخی از شبکه‌های Wi-Fi به‌صورت وای‌فای 5 جی نوشته شده‌اند؟

در برخی موارد افراد در نام گذاری شبکه‌های خود از اصطلاحاتی مانند وای‌فای 5 جی یا “شبکه من- 5 جی” استفاده می‌کنند. حال با ورود استاندارد سلولی جدید 5 جی، به کار بردن این اسامی اندکی گیج کننده است. در این نوع شبکه‌ها منظور از “5G” همان مخفف “5 GHz” است.

دلیل این امر این است که روترهای Wi-Fi که از Wi-Fi 5 گیگاهرتز پشتیبانی می‌کنند، می‌توانند به چندین روش مختلف پیکربندی شوند. این روترها می‌توانند هر دو شبکه 2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز را به طور هم‌زمان داشته باشند.

اگر هر دو شبکه Wi-Fi با اسامی یکسانی به کار گرفته شوند مثلاً اگر هر دو شبکه 2.4 گیگاهرتزی و 5 گیگاهرتزی شما با نام “شبکه من” نام‌گذاری شده‌اند ممکن است در اتصال به این شبکه‌ها دچار اشتباه شوید. برخی دستگاه‌ها تنها با اتصال به وای‌فای 2.4 گیگاهرتزی کار می‌کنند و بالعکس.

به همین دلیل است که مردم اغلب روترهای خود را با دو نام شبکه Wi-Fi جداگانه پیکربندی می‌کنند. یکی از آن‌ها می‌تواند چیزی مانند “شبکه من – 2.4 گیگاهرتز” و دیگری مانند “شبکه من – 5 گیگاهرتز” نام‌گذاری شود. هر دو توسط یک روتر میزبانی می‌شوند، اما یکی 2.4 گیگاهرتز و دیگری 5 گیگاهرتز.

با این تفاسیر 5 جی (5G) به استاندارد سلولی نسل پنجم و وای‌فای 5 گیگاهرتز (Wi-Fi 5GHz) استاندارد اتصال وای‌فای است که در برخی موارد به اشتباه به صورت ” وایفای  5 جی” بیان می‌شود.

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها