تفاوت خودروهای سدان و کوپه در چیست؟

0
34
تفاوت خودروهای سدان و کوپه در چیست؟

تفاوت خودروهای سدان و کوپه موضوعی بسیار جالب است که می تواند جالب توجه باشد. این دو بدنه خودرو ماهیت های مختلفی دارند که وجه تمایز آن ها به شمار می رود. در این بخش قصد داریم به مقایسه بین این دو بدنه خودرو ها بپردازیم، برای بررسی این موضوع با ما همراه باشید.

خودرو ها سدان به طور کلی برای خریداران ماهیت بسیار واضح دارد. سدان به خودروهایی گفته می شود که صندوق دار هستند و دارای دو ردیف صندلی بوده و صندوق عقب مجزا دارند. خودروهای سدان را باید به نوعی نقطه مقابل خودروهای هاچبک دانست که شرایط مشابهی دارند و تنها تفاوت صندوق عقب آن ها است.

خودروهای کوپه نیز به طور کلی اسپرت هستند. این خودرو ها عموما دو دره هستند و دو یا چهار صندلی نیز دارند. کوپه از نظر لغوی ریشه فرانسوی دارد و به نوعی قشر جوان پسند تر از خودرو های سدان به شمار می رود.

به طور کلی بیشتر افراد خودرو هایی که دارای دو در هستند را کوپه می نامند و خودروهای چهار در با صندوق عقب سدان نامیده می شود، اما در سال های اخیر تغییراتی در صنعت خودرو سازی به وجود آمده و به طور قطع نمی توان گفت که خودروهای 4 دره همواره سدان هستند، زیرا ممکن است خودروهای کوپه با این شرایط نیز در بازار عرضه شوند.اگر علاقه مند به بررسی تفاوت های میان این دو بدنه خودرو هستید با ما همراه شوید.

خودرو ها سدان به طور کلی برای خریداران ماهیت بسیار واضح دارد

بررسی تفاوت خودروهای سدان و کوپه

همانطور که بیان شد بیشتر افراد تصوری در مورد تعداد در های خودرو در مورد تفاوت این دو بدنه دارند، با این وجود نمی توان این موضوع را به طور قطع قبول کرد زیرا خودروهای کوپه نیز می توانند 4 درب داشته باشند و سدان های دو در نیز می تواند در بازار عرضه شوند.تفاوت کلی این دو بدنه را باید در اندازه این دو خودرو در نظر گرفت. طبق اعلام انجمن مهندسان خودرو، یک خودروی کوپه به اتومبیلی گفته می شود که فضای داخلی آن کمتر از 33 فوت مکعب باشد در حالی که سدان برابر یا بیشتر از این فضای را باید در اختیار رانندگان قرار دهد.

در نظر داشته باشید در حالی که طراحی و جنبه های دیگر ممکن است تفاوت هایی را میان دو سبک خودرو رقم زند اما اندازه تنها ویژگی است که می توان تفاوت اصلی میان این دو بدنه را رقم زند.

در کنار اندازه خودرو چند ویژگی کلی دیگر نیز وجود دارد که به نوعی وجه تمایز خودروهای کوپه و سدان به شمار می روند. کوپه ها عموما در مقایسه با سدان اسپرت تر است. خودروهای کوپه اتومبیل هایی هستند که فقط صندلی جلو مانند بسیاری از خودروهای اسپرت دارند و همانطور که بیان شد شاهد فضای داخلی کمتر از 33 فوت مکعب در آن ها هستیم.این خودرو ها به طور خودکار در رده خودروهای کوپه قرار می گیرند.

از طرفی دیگر سدان ها بیشتر اتومبیل های خانوادگی به شمار می روند و این موضوع را باید مدیون فضای داخلی بیشتر کابین خودرو دانست.سدان ها دارای دو ردیف صندلی هستند، اگر چه همانطور که بیان شد این موضوع به صورت رسمی در مورد خودروهای سدان صدق نمی کند زیرا کوپه ها نیز می توانند از این قابلیت بهره مند شوند.

بررسی تفاوت خودروهای سدان و کوپه

خودروهای کوپه موجود در خیابان های ایران

در بازار کشور ما خودروهای کوپه متعددی وجود دارد که در این میان می توان به کیا سراتو، بی ام و i8 (هیبرید)، هیوندای جنسیس کوپه، بی ام و 428 کوپه، بنز E350 و هیوندای کوپه اتوماتیک اشاره کرد که با وجود محدود بودن در بازار ایران خرید و فروش می شوند و می توان آن ها را در خیابان ها مشاهده کرد.

خودروهای کوپه موجود در خیابان های ایران

خودروی sedan بخریم یا coupe؟

در پایان قصد داریم این موضوع را بیان کنیم که بهتر است برای انتخاب خودرو به ویژگی های آن تمرکز کنید تا نام خودروها. در کنار جذابیت هایی که هر کدام از این خودروها دارند، در گام نخست باید به ویژگی هایی مانند عملکرد، فضای داخلی خودرو، راندمان سوخت و… اشاره کرد که بدون شک می توانند اهمیت بیشتری در مقایسه با سدان یا کوپه بودن خودرو اشاره کرد.

خودروی sedan بخریم یا coupe؟

نظر شما در مورد خودروهای یاد شده چیست؟ میان خودروهای سدان و کوپه کدام را ترجیح می دهید؟

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از