تفاوت خودروی الکتریکی و خودروی هیبریدی

در سال‌های اخیر بازار خودروها با آلایندگی‌های کم و صفر رشد کرده است؛ در این میان شما می‌توانید یک خودروی هیبریدی و یا یک خودروی تمام الکتریکی (EV) خریداری کنید.

به گزارش کالاسودا و به نقل از howtogeek، برخی از این خودروها به صورت ترکیبی با بنزین و برق کار می‌کنند، در حالی که برخی دیگر کاملاً با باتری کار می‌کنند.

تفاوت خودروی الکتریکی و خودروی هیبریدی

خودروهای هیبریدی از موتورهای الکتریکی و احتراق داخلی استفاده می‌کنند. این خودروها در بیشتر مواقع از باتری خود استفاده می‌کنند؛ اما دارای یک موتور بنزینی کوچکتر برای استفاده در موقعیت‌های خاص و مسافت‌های طولانی نیز هستند. نام دیگر این نوع خودروهای هیبریدی «سری هیبرید» است.

تقسیم کار بین برق و گاز به خودروهای هیبریدی اجازه می‌دهد تا بسیار کارآمد عمل کنند و اغلب برد بسیار بالایی دارند.

از آنجایی که هیبریدی‌ها همیشه از گاز استفاده نمی‌کنند، انتشار کربن کمتری دارند.

علاوه بر باتری اصلی، هیبریدی‌ها دارای بسته باتری دیگری برای تأمین انرژی موتور الکتریکی هستند. این باتری به بزرگی خودروهای الکتریکی نیست، زیرا خودرو صرفاً با انرژی باتری کار نمی‌کند. بسته باتری هیبریدی می‌تواند بین ۱ تا ۹ کیلووات ساعت برق را برای استفاده ذخیره کند.

دو باتری هیبریدی نیازهای الکتریکی خودرو را تقسیم می‌کند؛ یک باتری، موتور الکتریکی را تغذیه می‌کند، در حالی که باتری معمولی 12 ولت ویژگی‌های جانبی مانند رادیو و چراغ‌ها را تأمین می‌کند.

خودروهای هیبریدی معمولاً باتری خود را از طریق ترمز احیا کننده شارژ می‌کنند.

نوع دیگری از خودروهای هیبریدی به نام “هیبریدهای موازی” نیز وجود دارد که بسته به مدل و سازنده، به جای جابجایی بین دو حالت، از برق و گاز به طور همزمان استفاده می‌کنند.

خودروهای تمام الکتریکی (EVs):

خودروهای برقی به هیچ وجه از بنزین برای تأمین انرژی خود استفاده نمی‌کنند.

این طراحی به معنای قطعات متحرک بسیار کمتری نسبت به موتورهای گازسوز معمولی است.

این خودروها با وصل شدن به دستگاه‌های شارژ خانگی یا استفاده از ایستگاه‌های شارژ عمومی سوخت گیری می‌کنند. در حالی که تقریباً همه‌ی خودروی برقی موجود در بازار از ترمز احیا کننده استفاده می‌کند، هنوز باید به منبع برق وصل شوند تا باتری‌هایشان شارژ شود.

یک خودروی EV بخرید یا یک خودروی هیبریدی؟

وسیله نقلیه با آلایندگی کم برای شما مناسب است یا آلایندگی صفر؟

اگر برد برای شما اهمیت دارد؛ اما همچنان دوست دارید میزان تولید کربن خود را کاهش دهید، یک هیبریدی پلاگین انتخاب خوبی است. اما اگر نگران برد نیستید، یک خودروی برقی انتخاب بهتری است؛ زیرا میزان کربن تولیدی آن صفر است.

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها