تفاوت سوئیچ و روتر و هاب در شبکه چیست؟

0
۶۱
تفاوت سوئیچ و روتر و هاب

سوئیچ، روتر و هاب از جمله سخت‌افزارهایی هستند که در یک شبکه کامپیوتری نقش مهمی را ایفا می‌کنند. اما تفاوت سوئیچ و روتر و هاب در شبکه چیست؟

برای برقراری ارتباط بین چند دستگاه و سخت‌افزار مختلف، نیاز به یک شبکه کامپیوتری دارید. شبکه‌سازی علاوه بر پیش‌نیازهای نرم‌افزاری، به قطعات سخت‌افزاری نیاز دارد تا به درستی ارتباط میان دستگاه‌های مختلف شکل بگیرید. برخی از تجهیزات شبکه نقش رابط و واسط را ایفا می‌کنند و برخی دیگر به عنوان تجهیزات اصلی شناخته شد.

ممکن است به عنوان یک کاربر معمولی یا یکی از تازه‌واردهای دنیای شبکه، نیاز به خرید تجهیزات لازم داشته باشید و در این بین اصطلاحاتی چون سوئیچ (Switch)، روتر (Router) و هاب (Hub) به گوش‌تان خورده باشد. اما سوئیچ، روتر و هاب چه کاربردی دارند و تفاوت آنها در شبکه چیست؟

در این مطلب قصد داریم به معرفی سوئیچ، روتر و هاب بپردازیم و از کاربرد آنها در شبکه بگوییم. ضمن اینکه در ادامه بیشتر درباره تفاوت سوئیچ و روتر و هاب در شبکه صحبت خواهیم کرد.

روتر چیست و چه کاربردی دارد؟

تفاوت سوئیچ و روتر و هاب

روتر چیست؟

روتر در واقع همان چیزی است که ما بیشتر آن را به عنوان مودم اینترنت پرسرعت می‌شناسیم. اما این تعریف و تمثیل خیلی کافی نیست. روتر دستگاهی است که حداقل به دو شبکه مختلف متصل می‌شود. این دو شبکه معمولا شبکه‌های با‌سیم (LAN) یا بی‌سیم (WAN) یا یک شبکه LAN و یک سرویس دهنده اینترنت است.

به طور کلی روتر به عنوان یک درگاه‌ ورودی عمل می‌کند؛ یعنی جایی که دو یا چند شبکه به هم متصل می‌شوند. البته روتر می‌تواند نقش درگاهی برای توزیع اینترنت را داشته باشد. روتر با استفاده از هدرها و جداول ارسال، بهترین مسیر را برای ارسال بسته داده‌ها انتخاب می‌کند.

علاوه بر این، روتر با استفاده از پروتکل‌هایی چون پروتکل کنترل پیام اینترنتی (ICMP) به دیگر سیستم‌ها متصل شده و بهترین مسیر میان دو هاست را تنظیم می‌کند. به طور خلاصه وظیفه اصلی روتر به عنوان یکی از مهمترین سخت‌افزارهای موجود در شبکه، هدایت و ارسال بسته‌های داده‌ای در شبکه است.

روتر برای هر کدام از دستگاه‌های موجود در شبکه یک آدرس آی پی در نظر می‌گیرد تا آدرس مبدا و مقصد برای ارسال و دریافت بسته‌ داده‌ها مشخص باشد. به همین دلیل باید اطلاعات کافی و کامل وجود داشته باشد تا روتر بتواند داده‌ها را به مقصد درست برساند و بسته مورد نظر در شبکه گم نشود!

کاربرد روتر

با توجه به دنیای امروز که شاهد انبوهی از دستگاه‌های متصل در دست مردم هستیم، نیاز به یک روتر بیش از گذشته احساس می‌شود. حالا دیگر مثل سابق نیست که تنها بتوانید از طریق یک سیستم کامپیوتری به دنیای اینترنت متصل شوید. در شراط فعلی در هر خانه یا محل کاری شاهد تعداد زیادی سیستم کامپیوتری، گوشی هوشمند، تبلت و… هستیم که هر کدام به اینترنت متصل هستند.

بنابراین برای اینکه آدرس‌دهی صحیح انجام شود و بسته داده‌های مورد نظر به درستی به آدرس‌های مشخص شده ارسال شوند، نیاز به یک روتر دارید. البته ناگفته نماند که داشتن روتر فقط برای اتصال به دنیای اینترنت نیست و برای ایجاد یک شبکه داخلی نیز می‌توانید از روتر استفاده کنید.

سوئیچ چیست و چه کاربردی دارد؟

سوئیچ چیست و چه کاربردی دارد؟

سوئیچ چیست؟

سوئیچ در واقع دستگاهی است که نقش یک رابط را در شبکه بازی می‌کند. سوئیچ می‌تواند تمام دستگاه‌های موجود در شبکه مانند سیستم‌های کامپیوتری، چاپگرها، دوربین مدار بسته، تلفن تحت شبکه و… که از کابل LAN برای برقراری ارتباط استفاده می‌کنند را به یکدیگر متصل کند.

اگر بخواهیم به طور ساده مثال بزنیم باید بگوییم فرض کنید پشت روتر شما چهار پورت LAN وجود داشته باشد، ولی بخواهید 12 سیستم را به هم شبکه کنید. برای این منظور باید از یک سوئیچ 8 پورت استفاده کنید.

کاربرد سوئیچ

پشت سوئیچ‌ها تعداد زیادی پورت شبکه (LAN) وجود دارد که هر سیستم می‌تواند به یک خروجی متصل شود. سوئیچ‌ با تشخیص جدول آدرس مک هر سیستم، می‌تواند بین دستگاه‌های متصل به خود تفاوت قائل شود و مشخص کند بسته داده‌ای ارسال شده به سمت کدام سیستم برود.

عملکرد سوئیچ تقریبا مشابه یک هاب است (Hub) ولی تفاوت‌هایی دارد که باعث برتری سوئیچ نسبت به هاب می‌شود. در ادامه به تفاوت سوئیچ، روتر و هاب خواهیم پرداخت.

هاب چیست و چه کاربردی دارد؟

کاربرد هاب

هاب چیست؟

هاب در واقع تعریفی مشابه سوئیچ دارد. این سخت‌افزار با قرارگیری در شبکه باعث اتصال چندین دستگاه به هم می‌شود. این سخت‌افزار از چند پورت شبکه بهره می‌برد که می‌توانید هر کدام از دستگاه‌های موردنظر خود را به یکی از این پورت‌ها متصل کنید.

اما اصلی‌ترین تفاوت هاب و سوئیچ این است که هاب مانند سوئیچ نمی‌تواند بسته داده‌ای را به یک سیستم مشخص ارسال کند و بین دستگاه‌های موجود در شبکه تفاوت قائل شود. به معنای دیگر بسته داده شما از یک پورت به تمام پورت‌های شبکه ارسال می‌شود و تمام سیستم‌ها می‌توانند پیام ارسالی را ببینند.

کاربرد هاب

هاب عملکردی مشابه سوئیچ دارد، ولی پیشنهاد می‌شود در شبکه‌هایی از آن استفاده کنید که خیلی موضوع اهمیت برای‌تان پررنگ نیست و می‌خواهید پیام ارسالی به تمام دستگاه‌های موجود در شبکه برسد. استفاده از هاب این روزها خیلی توصیه نمی‌شود و با وجود سوئیچ‌های حرفه‌ای، بیشتر کاربران و کارشناسان استفاده از این دستگاه را بیشتر توصیه می‌کنند.

بیشتر بخوانید: چطور یک کارت شبکه بی سیم نصب کنیم؟

تفاوت سوئیچ و روتر و هاب در شبکه

حالا که با تعریف سوئیچ، روتر و هاب در شبکه آشنا شدیم و فهمیدیم هر کدام چه کاربردی دارند، می‌خواهیم به تفاوت این سه دستگاه در شبکه بپردازیم.

همان‌طور که متوجه شدید، به صورت کلی روتر از سوئیچ و هاب جداست و در واقع سوئیچ و هاب عملکرد مشابهی در یک شبکه داخلی یا محلی دارند. اما روتر جز شبکه داخلی می‌تواند ارتباط شما با بیرون رو نیز برقرار کند تا بتوانید به دنیای اینترنت نیز وارد شوید.

در ادامه تفاوت‌های اصلی سوئیچ و روتر و هاب را بازگو می‌کنیم:

  • سوئیچ و هاب از پورت‌های LAN بهره می‌برند، این در حالی است که روتر می‌تواند علاوه بر پورت LAN به پورت WAN یا همان شبکه بی‌سیم نیز مجهز شده باشد. نکته مهم دیگر که در واقع اصلی‌ترین تفاوت میان سوئیچ، روتر و هاب در شبکه است به عملکرد آنها مربوط می‌شود. روتر علاوه بر ارسال بسته‌های داده‌ای در سراسر شبکه، نه‌تنها حاوی انواع داده و اطلاعات است، بلکه آدرس مقصد را نیز شامل می‌شود.
  • سوئیچ و هاب به روتر متصل می‌شوند و به تنهایی کارایی خاصی ندارند. در واقع این دو دستگاه یک نوع پل ارتباطی هستند که به عنوان یک مرکز برقراری ارتباط ایفای نقش می‌کنند. تفاوت سوئیچ و هاب در این است که سوئیچ می‌تواند بین دستگاه‌های متصل به خود تفاوت قائل شود و پیام دریافتی را به دستگاه مربوطه ارسال کند. اما هاب چنین امکانی را ندارد و یک پیام را به تمام دستگاه‌های متصل ارسال می‌کند.
  • نکته دیگر این است که بین این سه دستگاه، فقط روتر امکان به اشتراک گذاری آدرس آی پی را در بین چندین کلاینت شبکه دارد. البته ناگفته نماند روترهای امروزی فقط یک روتر یا مسیردهنده ساده نیستند و به عنوان یک روتر یکپارچه با مودم کار می‌کنند.
  • علاوه بر این بسته به تعداد پورت خود می‌توانند در نقش یک سوئیچ ظاهر شوند تا کاربران به سادگی بتوانند یک شبکه LAN بسازند. این کار به تمامی دستگاه‌های کامپیوتری روی شبکه اجازه می‌دهد به طور همزمان به اینترنت و سرویس‌های به اشتراک گذاری فایل و پرینتر دسترسی داشته باشند.
  • جالب است بدانید برخی روترهای حرفه‌ای و جدید از یک پورت سریال بهره می‌برند که امکان اتصال به یک مودم دایال آپ اکسترنال را فراهم می‌کند. این مودم می‌توند در نقش یک پشتیبان ظاهر شود تا در صورت مشکل اینترنت شما قطع نشود.
  • اما یکی از تفاوت‌های اصلی و مهم روتر با سوئیچ و هاب به امکانات امنیتی برمی‌گردد. در کنار ویژگی NAT یا Network Address Translator که قابلیت‌های امنیتی و محافظتی خوبی ارائه می‌کند، بسیاری از روترهای از یک فایروال داخلی و سخت‌افزاری با قابلیت تنظیم نیز بهره می‌برند.

جمع‌بندی

در این مطلب تلاش کردیم تعریفی کاربردی از روتر، سوئیچ و هاب به شما ارائه کنیم و عملکرد هر یک را شرح دهیم. سوئیچ و هاب تقریبا عملکرد مشابهی دارند و سوئیچ را باید نسل جدیدی از هاب بدانم. در واقع اصلی‌ترین تفاوت سوئیچ و هاب در این است که سوئیچ می‌تواند پیام مورد نظر را به دستگاه مشخصی در شبکه ارسال کند ولی هاب چنین امکانی ندارد و تمام دستگاه‌های موجود پیام ارسالی را مشاهده خواهند کرد.

روتر را باید دستگاه کامل‌تری بدانیم که در شبکه‌های کوچک می‌تواند نقش سوئیچ را نیز داشته باشد. اما اگر تعداد دستگاه‌های موجود در شبکه بیش از تعداد پورت‌های LAN روتر باشد، باید از سوئیچ استفاده کنید. علاوه بر این، روتر نه‌تنها امکان اتصال به اینترنت را دارد، بلکه تکنولوژی‌های امنیتی روی آن باعث شده تا نسبت به سوئیچ و هاب برتری محسوسی داشته باشد.

روترهای مختلفی از شرکت‌های متفاوتی چون سیسکو، دی لینک، ایسوس و… در بازار وجود دارند که می‌توانید بسته به نیاز و بودجه خود آنها را خریداری کنید. اگر به دنبال شبکه‌سازی خانگی یا ایجاد یک شبکه کاری کوچک هستید، می‌توانید از روترهای معمولی استفاده کنید. ولی برای شبکه‌های بزرگتر به روترهای حرفه‌ای و احتمالا چند سوئیچ نیاز خواهید داشت.

اگر در انتخاب راهکار مناسب دچار مشکل شدید، حتما می‌توانید در مورد تفاوت سوئیچ، روتر و هاب بیشتر تحقیق کنید و از کارشناسان متخصص کمک بگیرید تا بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید.

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از