تلاش مجلس برای معافیت مالیاتی رمز ارزها

0
63

استخراج رمز ارزها به عنوان یک صنعت در ایران شناخته خواهد شد و از این رو این حوزه موظف به پرداخت مالیات های سنگین می شود. حالا مجلس می کوشد طرحی را به تصویب برساند که این صنعت از معافیت مالیاتی برخوردار شود.

به گزارش خبرنگار کالا سودا، استخراج رمز ارز در ایران هنوز تکلیف مشخصی ندارد اما دولت در تلاش است تا این حوزه را به یک صنعت تبدیل کند. از این رو وزارت صنعت، معدن و تجارت موظف شده تا چارت و چارچوبی برای این حوزه طراحی کند. طبق این چارچوب، استخراج رمز ارز در ایران یک صنعت شمرده می شود و این صنعت قرار است مانند صنایع دیگر در پرداخت مالیات دست داشته باشد.

اما مجلس در تلاش است که صنعت استخراج رمز ارز را یک صنعت استثنا جلوه دهد، یعنی صنعتی که از پرداخت مالیات معاف باشد. در این زمینه هفته گذشته مجلس شورای اسلامی در حین بررسی مواد ۹ تا ۱۲ لایحه مالیات بر ارزش افزوده پیشنهاد قرار گرفتن رمز ارزها در ردیف موارد معاف از مالیات مطرح شد.

در این متن پیشنهادی آمده که بر اساس متن لایحه معافیت مالیات بر ارزش افزوده در ماده ۹ و ۱۰ به ترتیب اعلام شده شمش طلا و انواع حواله‌های کاغذی یا الکترونیکی دارای پشتوانه ۱۰۰ درصد طلا و دارایی‌های غیر منقول و انواع حواله‌های کاغذی یا الکترونیکی مبتنی بر آنها از عوارض و مالیات بر ارزش افزوده معاف خواهند شد که بر این اساس رمز ارزش ها یا دارایی های توکنایز شده بر اساس دارایی‌های غیر منقول یا با پشتوانه کامل طلا نیز در این بخش قرار می‌گیرند.

در حال حاضر این متن قرار است که در جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بررسی شده و در صورت تصویب نهایی به صحن علنی خواهد رفت. در نهایت هم اگر مجلس در صحن علنی آن را تصویب کند، رمز ارزها از پرداخت مالیات معاف خواهند شد.

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از