سلامت

آیا تم تاریک واقعا برای چشم و باتری گوشی شما بهتر است؟

آیا تم تاریک واقعا برای چشم و باتری گوشی شما بهتر است؟

کالاسودا - تم های تاریک که ترند این روزها محسوب شده و بسیاری از برندهای فناوری برای برنامه های خود این تم را ارائه می کنند. این تم ها خصوصا برای کاربرانی که به دنبال کاهش خستگی چشمی هنگام کار با گوشی و صرفه جویی در مصرف باتری هستند مناسب است.

در تم تاریک تمامی پس زمینه های سفید را به مشکی تغییر می دهد و حالت تمام صفحات ، مشکی با حروف سفید می شود.این تم ها می توانند حس بصری به ارمغان آورند و کلمات را روشن تر نشان دهند و کمی شفاف تر پیش جلوی چشم ها دیده می شود و انرژی بیشتری به فرد منتقل می کند. اما آیا انرژی بیشتری از باتری مصرف می کنند یا کمتر؟

با این حال طبق معمول واقعیت کمی پیچیده است. درست که رنگ های تاریک تر به میزان انرژی کمتری برای تولید احتیاج دارند، اما هر صفحه نمایشی  برای استفاده از این تم ها  مناسب نیست و برای آن تنظیم نشده است. اینکه چشمان شما تا چه اندازه با تم تاریک راحت است، بستگی به تجربه کاربری شما دارد. باید دید که چشمان شما تا چه میزان با این تم راحت است و وضعیت نور محیطی که صفحه نمایش گوشی در آن قرار دارد نیز تاثیرگذار است.

آیا تم دارک موجب صرفه جویی در مصرف انرژی می شود؟

این موضوع نیز نسبتا ساده است. باید دید که آیا دستگاه شما از صفحه نمایش اولد یا آمولد استفاده می کند؟ اگر نوع آن از این دو صفحه نمایش است، پاسخ این است که بله تم های تاریک می توانند باتری شما را نجات دهند! اما اگر صفحه نمایش گوشی شما از جنس LCD یا دیگر انواع باشد، تغییر رنگ و تم برای کاهش میزان مصرف باتری رقم قابل توجهی نیست و زیاد فرق نمی کند که از تم تاریک استفاده کنید یا روشن.

صفحه نمایش های آمولد با عبور جریان الکتریکی از طریق ترکیبات آلی به منظور روشن کردن پیکسل های منفرد کار می کند. صفحه نمایش های AMOLED از پس زمینه استفاده نمی کنند به همین دلیل در زمان فعال شدن حالت تاریک ، دیگر رنگ های سبز ، قرمز و آبی فعال نمی شوند. همین موضوع باعث مصرف باتری کمتر و کیفیت بالای گوشی می شود. جالب است بدانید که در این بین گوگل به دلیل ساخت بیشتر برنامه ها با پس زمینه سفید در اندروید مقصر است ولی با اضافه شدن حالت تاریک خیلی به حل این مشکل کمک کرده است. با این وجود می توان گفت که حالت تیره خیلی به کاهش میزان مصرف باتری کمک می کند.

 اگر یک پیکسل سیاه باشد، تنها نیاز به خاموش شدن دارد و نیاز به هیچ قدرت برای روشن شدن ندارد. سیاه تنها رنگی است که نیاز به پیکسل خاموش دارد، اما رنگ های دیگر برای روشن شدن نیاز به مصرف انرژی و باتری دارند. خصوصا رنگ سفید که از نظر مصرف الکتریسیته مصرف بالاتری دارد.آیا تم دارک موجب صرفه جویی در مصرف انرژی می شود؟

آیا تم تاریک خستگی چشم ها را کمتر می کند؟

بسیاری بر این باورند که تم های تاریک برای چشم شما بهتر است، اما این موضوع تا چه حد صحت دارد؟ از نظر خوانایی بهترین حالت خوانایی متن سیاه در صفحه نمایش سفید است. البته این امر نیز به ویژگی هایی مانند نور، رنگ و شبکیه چشم انسان و میزان ضعیف بودن چشم نیز بستگی دارد. اساسا سفید هر نوع طول موجی را در طیف رنگی نشان می دهد. به این معنی که شبکیه چشم ما، نیاز به باز شدن برای جذب نور به میزان زیاد ندارد.

متن سفید در زمینه های سیاه برای برخی افراد سخت تر از دیدن متن سیاه در زمینه سفید است، چرا که عنبیه ما نیاز به باز کردن بیشتر برای گرفتن نور، تغییر شکل شبکیه و … دارد، خصوصا برای افرادی که آستیگمات هستند و باید فشار بیشتری به چشم وارد کنند. بنابراین قابلیت خواندن متون  سیاه روی بک گراند سفید برای چشم عالی است، اما در طولانی مدت می تواند موجب خستگی چشم شود. به همین منظور توصیه می شود که از تم تاریک برای استفاده طولانی مدت از گوشی استفاده شود.آیا تم تاریک خستگی چشم ها را کمتر می کند؟

با ما در صفحه اینستاگرام و تلگرام کالاسودا به روز باشید

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید
نظرتان در مورد این مطلب چیست؟

نظر خود را اینجا بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برو بالا