توسعه فناوری شارژ 5 دقیقه‌ای موبایل و لپ تاپ توسط محققان کمبریج

به زودی با فناوری توسعه یافته توسط محققان کمبریج می‌توان انواع موبایل و لپ تاپ را در 5 دقیقه شارژ کرد.

به گزارش کالاسودا و به نقل از ایندیپندنت، تیم تحقیقاتی از دانشگاه کمبریج تکنیک کم هزینه‌ای برای پرکردن باتری‌های لیتیوم-یون ابداع کرده‌اند که بی سابقه بوده است.

جزییات این روش در مجله نیچر به چاپ رسیده است.

محققان در این روش محدودیت سرعت برای چرخه شارژ باتری را شناسایی کرده و برای به حداکثر رساندن پتانسیل شارژ تلاش کردند.

دکتر اشکای رائو ار آزمایشگاه کاوندیش به عنوان رهبر پروژه می‌گوید ما متوجه شدیم بسته به شارژ یا تخلیه باتری، سرعت متقاوتی وجود دارد.

هنگام شارژ به گفته وی سرعت شارژ به سرعت عبور یون لیتیوم از ذرات ماده فعال دارد. هنگام تخلیه شارز نیز سرعت تخلیه بستگی به سرعت قرارگیری یون در لبه‌ها دارد. اگر بتوان دو مکانیزم را کنترل کرد، باتری لیتیوم-یون سریعتر از معمول شارژ می‌شود.

چند عامل محدودکننده در این زمینهوجود دارد که سرعت انتقال به دنیای بدون سوخت فسیلی را کند می‌کند.

زمان شارژ آهسته، چگالی کم انرژی در مقایسه با بنزین، می‌تواند کاربران را ناامید سازد، در حالی که افزایش ساده انتقال انرژی باعث گرم شدن بیش از حد یا منفجر شدن آنها می‌شود.

محققان کمبریج برای غلبه بر این مشکل و به حدامثر رساندن پتانسیل باتری لیتیوم یون، تکنیک میکروسکوپ نوری به نام پراکندگی تداخل سنجی را ایجاد کرده‌اند.

از انی طریق می‌توان انتقال فاز را در چرخه تخلیه شارژ دیده و متوجه شوند، سرعت آن چقدر سریع است.

روش‌های قبلی شامل تکنیک‌های گران و وقت‌گیر مانند اشعه ایکس سینکروتون یا الکترون میکروسکوپی بوده است.

دکتر کریستوف اشندرمن از لاراتوار کاوندیش می‌گوید تکنیک ما تغییر زیادی در سرعت شارژ ایجاد کرده و بنابراین با سرعت حرکت درونی باتری همگام می‌شویم.

به گفته وی این واقعیت یعنی دیدن فاز‌های شارژ باتری در زمان واقعی تعجب آور بود و این تکنیک در توسعه فناوری باتری نسل بعد مهم و پیشرو خواهد بود.

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها