توسعه همکاری ایران با سازمان جهانی مالکیت فکری

کالاسودا – در دیدار معاون علمی ‌و فناوری رییس جمهور با مدیرکل سازمان جهانی مالکیت فکری (وایپو) بر توسعه همکاری ‌های وایپو در حوزه مالکیت فکری در ایران تاکید شد.

سورنا ستاری، معاون علمی‌ و فناوری رییس‌جمهور در دیدار با مدیرکل سازمان جهانی مالکیت فکری (وایپو) با اشاره به پتانسیل نیروی انسانی خلاق در کشور، اظهار کرد: این نیروی انسانی پایه اقتصاد دانش‌بنیان در ایران است و افزایش شمار تعداد دانشجویان نیز حاکی از همین مسئله است. با تکیه به خلاقیت همین جوانان تحصیل‌کرده می‌توان برای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان اقدام کرد. چنانچه امروز شاهد حرکت‌های خوبی در بسیاری از شرکت‌های دانش‌بنیان هستیم.

به گزارش ایسنا، معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور در ادامه با اشاره به تلاش‌های اخیر ایران در مورد توسعه استارتاپ‌ها گفت: استارتاپ‌های خوبی در حوزه‌هایی همچون فناوری اطلاعات و بیوتکنولوژی در حال فعالیت هستند که جوانان کارآفرین در آنها نقش کلیدی دارند. در چند سال اخیر این استارتاپ‌ها رشد خوبی داشته‌اند. همچنین در حوزه اختراعات نیز ثبت بین‌المللی اختراعات جوانان ایرانی رشد سریع و خوبی داشته و انتظار می‌رود وایپو بتواند در مورد ثبت پتنت این کارآفرینان جوان ایرانی در دنیا ما را یاری کند.

رییس بنیاد ملی نخبگان همچنین بیان کرد: تغییر رویه از اقتصاد مبتنی بر منابع به اقتصاد دانش‌بنیان اقدام دشواری است. در خصوص گزارش شاخص جهانی نوآوری هم مشکل کمبود داده‌های موجود و عدم تعامل میان بخشی وجود دارد. بنابراین تعاملات ما با وایپو از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

در ادامه این جلسه، گری، مدیرکل سازمان جهانی مالکیت فکری با اشاره به گزارش شاخص جهانی نوآوری (GII) که سالانه توسط وایپو تهیه می‌شود، عنوان کرد: رتبه اعلام شده در این گزارش، نه نشانگر توانمندی‌ های ایران و نه واقعیت موجود است. وی ادامه داد: عملکرد مناسب ایران در حوزه استارتاپ‌ها جای تحسین دارد و ما تمام تلاش‌های ایران در حوزه نوآوری را درک می‌کنیم. ضمن اینکه در بسیاری از کشورها و اقتصادهای بزرگ دنیا و نیز در کشورهای منطقه، نوآوری در مرکز توجه قرار دارد.

با ما در کانال تلگرام کالاسودا همراه باشید