تولد چهل سالگی فولدر کامپیوتر با نوآوری زیراکس

زیراکس در سال 1981 از سیستم Xerox Star 8010 رونمایی کرد، اولین کامپیوتر تجاری که از حالت گرافیکی دسکتاپ با فولدر و نمادهایی استفاده می‌کرد.

به گزارش کالاسودا و به نقل از howtogeek، در دهه‌های 60 و 70، بیشتر رایانه‌ها، دستگاه‌های بزرگ و گرانی بودند که خیلی کاربر پسند نبودند و برای برنامه ریزی و استفاده به آموزش تخصصی نیاز داشتند.

Xerox Star برای اولین بار کامپیوترها را کاربرپسند کرد.

در اوایل دهه 1970، زیراکس از رویکرد گرافیکی جدید استفاده کرد و در کامپیوتر زیراکس Alto، که از یک ماوس و یک صفحه نمایش استفاده می‌کرد، این نوآوری خود را به اوج رساند.

در آن زمان زیراکس در سیستم خود به رابطی نیاز داشت که کاربران اداری بتوانند بدون آموزش کامپیوتری از رایانه استفاده کنند. این کار به عهده دیوید کانفیلد اسمیت افتاد و وی سیستم دسکتاپ را برای اولین بار و با سیستم  Xerox Star 8010 در سال 1981 اختراع کرد.

تاریخچه‌ی دسکتاپ

در راستای این مأموریت، اسمیت نماد کامپیوتر را اختراع کرد که برای اولین بار در پایان نامه دکترای خود در سال 1975 مطرح شد.

او در این رابط از نمادهای بصری و اشیاء دنیای واقعی مانند پرونده، پوشه‌ها و سبدهایی که کارکنان اداری هر روز از آن‌ها استفاده می‌کردند، بهره برد.

آیکون‌ها نقش مهمی در رابط Xerox Star داشتند.

مشخصات سیستم Xerox Star 8010

سیستم زیراکس 8010 از توسعه سیستم‌های زیراکس (SDD) به وجود آمد و فعالیت‌های دیوید کانفیلد اسمیت و نورم کاکس و همچنین تیمی از افراد دیگر مانند دیو لیدل، چارلز ایربی، رالف کیمبال، بیل ورپلانک، والاس آن را به تکامل رساند.

خلاصه‌ای از مشخصات این سیستم:
  • معرفی: 27 آوریل 1981*
  • قیمت: 16595 دلار (حدود 51500 دلار امروزی)
  • CPU: سفارشی AMD Am2900
  • حافظه: 384 کیلوبایت: 1.5 مگابایت
  • فضای ذخیره سازی: 10-40 مگابایت هارد دیسک، فلاپی دیسک 8 اینچی
  • صفحه نمایش: 17 اینچی CRT
  • وضوح 808×024، تک رنگ 1 بیتی
  • ورودی: ماوس 2 دکمه‌ای، صفحه کلید مدولار
  • شبکه: اترنت

با استفاده از 8010، می‌توانید به راحتی یک سند با عناصر گرافیکی و متنی طراحی کنید و سپس آن را در یک چاپگر لیزری چاپ کنید.

از زیراکس تا اپل

نوآوری فناورانه به صورت یک زنجیره طولانی از اختراعات است که به هم مرتبط هستند. به عنوان مثال، سیستم Star تا حد زیادی از زیراکس آلتو و محیط اسمال تاک ایجاد شده و خود Alto  از پروژه‌های کامپیوتری گرافیکی الهام گرفته شده بود.

در ادامه سیستم Star بر سیستم‌های کامپیوتری، مانند Apple Lisa، تأثیر گذاشت و الهام بخش بود.

Apple Lisa نیز ایده‌های جدید رابط کاربری گرافیکی مانند قابلیت درگ و رها کردن آیکون‌ها و پنجره‌ها، سبد زباله، نوار منو، منوهای کشویی، پانل‌های کنترل و … را برای اولین بار ارائه کرد.

عضویت
مطلع شدن از
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
نمایش همه دیدگاه ها