تولید آسفالت رنگی توسط شرکت دانش بنیان

0
424
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

یک شرکت دانش بنیان ایرانی دست به تولید آسفالت رنگی زده است.

به گزارش خبرنگار کالا سودا، مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان در خصوص تولید دو محصول اصلی این شرکت که آسفالت SPG و رنگی است، گفت: تولید این محصولات در حال حاضر با یک پنجم قیمت نسبت به نمونه خارجی در داخل کشور تولید شده است.
شرکت تولیدی مهندسی توسعه ساخت قائم از جمله مجموعه‌های دانش بنیانی است که ساخت محصول (SPG) را که همان کاهش دهنده قیر و مقاوم کننده آسفالت است در دستور کار خود قرار داده . این مجموعه متناسب با شرایط اقلیمی ایران (برای مناطق معتدل تا گرم) آسفالت‌های مقاوم تولید می‌کند و توانسته این محصول خود را به بازارهای جهانی هم صادر کند.

این شرکت فعالیت خود را از سال ۸۵ در عرصه تولید محصولات مکمل در صنعت قیر و آسفالت و همچنین پیگمنت های رنگی (آسفالت‌های رنگی و بتن رنگی) آغاز کرد و به عنوان اولین تولید کننده و مخترع آسفالت پلیمری SPG شناخته می‌شود.
محمد رضا قاسمی، مدیر عامل شرکت توسعه ساخت قائم در این خصوص با اشاره به اینکه افزودن پلیمرهای SPG باعث می‌شود طول عمر آسفالت ۲ برابر شود، گفت: ساخت این آسفالت علاوه بر مزیت طول عمر سبب می‌شود مقاومت آسفالت به فشار وارده از سوی چرخ خودروها بر سطح مقطع آسفالت هم افزایش پیدا کند.

وی با اشاره به اینکه این شرکت در حال حاضر مشغول تحقیق بر افزایش مقاومت آسفالت بر کشش و برش هم هست، ادامه داد: مجموعه توسعه ساخت قائم در ایران رقیبی ندارد و تنها تولید کننده دانش بنیان در این حوزه هستیم و هشت سال است که بر تولید این نوع از آسفالت تمرکز داریم.

قاسمی همچنین با بیان اینکه آسفالت SPG به شکل پلیمری نمونه مشابه خارجی دارد، اعلام کرد: محصول ساخته شده شرکت توسعه ساخت قائم کاملاً بومی است که قیمت آن نسبت به مشابه خارجی به یک پنجم رسیده است.
شرکت توسعه ساخت قائم علاوه بر تولید آسفالت مقاوم، در تولید آسفالت‌های رنگی که اغلب مصارف زیبایی دارند هم فعال است. به طوری که این مجموعه را می‌توان اولین مخترع آسفالت‌های رنگی فنولیک هم معرفی کرد. از سال ۹۳ هم در واحد تحقیق و توسعه این شرکت تولید رنگ‌های اپوکسی و ترافیک و پلی اورتان در دستور کار قرار گرفته است.

مدیرعامل شرکت توسعه ساخت قائم در این خصوص گفت: در مصارف زیبایی وقتی بخواهند رنگ آسفالت را تغییر دهند، اغلب از رنگ استفاده می‌کنند که عمر مفید ۶ ماهه دارد. در حالی که آسفالت‌های رنگی با عمر مفید چهار ساله جلوی هزینه‌های متولیان این بخش را می‌گیرد. همچنین استفاده از پلیمرهای رنگی داخل آسفالت باعث می‌شود که مقاومت آن هم افزایش پیدا کند.

وی ادامه داد: در تولید آسفالت‌های رنگی سازندگان دو کشور چین و آلمان رقیب‌مان هستند که کارخانه آلمانی عمری نزدیک به صد سال دارد. با این حال محصولات تولیدی آنها قیمت بالایی دارد. در صورتی که آسفالت قرمز رنگ ایرانی تا یک سوم ارزان‌تر است.

قاسمی بیان کرد: در بخش تحقیق و توسعه این شرکت در حال فعالیت برای ساخت دو محصول دیگر هستیم که امیدواریم تا پایان این سال به بازار عرضه شود. محصول اول «پودر RS ذوب کننده برف و یخ» است. این محصول می‌تواند جایگزین نمک پاشی در معابر برفگیر شود.

وی ادامه داد: استفاده از نمک برای تسریع در ذوب برف علاوه بر آسیب‌هایی که به بافت آسفالت وارد می‌کند، موجب می‌شود محیط زیست هم در معرض تهدید قرار بگیرد و به خصوص درختچه‌های حاشیه معبر را با خطر مواجه می‌کند. اما محصولی که در حال ساخته شدن است چنین ویژگی را ندارد و بعد از ذوب برف همراه با روان آب‌ها از محیط خارج می‌شود تا به پسماندهای شهری برسد.

قاسمی گفت: محصول دومی که در حال ساخته شدن است، کاهش دهنده مقاومت الکتریکی زمین است که در چاه‌های «ارت» ریخته می‌شود. این محصول که کاربرد عمرانی دارد در ساختمان‌های بلند که کنار آن چاه ارت وجود دارد یا اماکن صنعتی به کار می‌رود و باعث می‌شود مقاومت الکتریکی زمین بعد از استفاده کاهش زیادی پیدا کند.

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از